devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

Yardım Kart Başvurusu Nasıl Alınır 2023? Kimlere Yardım Kartı Verilir? Yardım Kartı Başvuru Formu

Yardım Kart Başvurusu Nasıl Alınır 2023?

Yardım kartı başvurusu yapmak isteyenler belediye, kaymakamlık, valilik ya da bakanlığı ziyaret edebilir. Her kurumun verdiği sosyal yardımlar kapsamında yardım kartı başvurusu yardım alınacak birime yapılmalıdır.

Eğer belediyeden yardım alıyorsanız belediyede yardım kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bunun dışında başka bir yerde belediyeden alacağınız yardımlar için kart başvurusu yapamazsınız. Ayrıca yardım kartı başvurusu sadece ihtiyaç sahibi kimse tarafından yapılmalıdır.

İhtiyaç sahibi kişi muhtaçlık durumu yaşandığı zamanlarda yardım kartına başvuru yaparak sosyal yardımları her ay düzenli bir şekilde kart sayesinde alır. 

Bu karta düzenli para yardımı yapılır ve nakit bir şekilde karttan çekilebilir veya kart ile alışveriş yapılabilir. Yardım kartı başvurusunun yapılabilmesi için kimlik kartı lazımdır. İhtiyaç sahibi kimse başvuru yapıp başvurusu onaylandıktan sonra yardım kartını yardım alacağı birimden temin edebilir.

Yardımı alacağınız birime giderek yardım kartına nasıl başvuru yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Başvurularda mutlaka kimlik kartınızın yanınız da olması gerekir. Ayrıca işlemi sadece başvurusu onaylanan kişinin yapması lazımdır.

Başvurusu onaylanan kişi dışındaki kimse yardım kartı başvurusunu alamaz. Önce başvurunuzu yaptıktan sonra başvurunuzun onay alıp almadığını öğrenir sonrasında yardım kart başvurusunu yapabilirsiniz.

yardım kart başvurusu başladı 2023
yardım kart başvurusu başladı 2023

Yardım Kart Başvuru Formu

Yardım kartı başvuru formu yardım alacağınız birimden temin edilmelidir. Yardıma sağlayacak belediye ya da diğer kurumlarda bizzat giderek yardım kartına başvuru formunu doldurmanız lazımdır.

İnternetten işlemler yapılamaz ve her kurum kendi vereceği kartı bizzat ihtiyaç sahibinin gelip başvuru formunu doldurmasıyla sunar. İhtiyaç sahibi kimse bilgileri doğru bir şekilde vererek yardım kartı başvuru formunu doldurur.

Yardım kartıyla birlikte düzenli bir şekilde alınabilecek para yardımları veya diğer yardımlar rahatlıkla alınmış olur. Bu yardım kartı sadece ihtiyaç sahibinin adını çıkarırlar. İhtiyaç sahibi kimse şartları taşımadığı anlaşılırsa kartı iptal olur ve yardımları alamaz.

Yardım Kartı Alma Şartları Nelerdir 2023?

  • İhtiyaç sahibi kişilerden oluşan kimselerin muhtaçlık durumunun bulunmasıdır. 
  • Ekonomik düzeyi düşük olan ailelere yardım kartı almaya hak kazanır. 
  • Buna ek olarak yardım kartı alabilme şartlarından bir diğeri ise 18 yaşını doldurmak ve Türk vatandaşı olmaktır. 

Kart alabilmek için ama mutlaka şartların tümünü taşımak lazımdır. Öncelikli olarak yardım başvurusunda onay aldıktan sonra yardım kartı almaya hak kazanırsınız.

Yardım kartını başka bir şekilde almanız mümkün olmaz.  Yardım kartı başvurularını bizzat yardımı hangi kurumdan aldıysanız oraya yapmanız lazımdır. Dilerseniz yardım başvurusu onaylanan kişiler kurumu arayarak ön bilgi sahibi olabilir ve yardım kartı hakkında merak ettiklerini öğrenebilir.

Yardım Kartı Kimler Alabilir?

  • Yardım kartı alabilen kişiler ihtiyaç sahibi olması gerekir.
  • Öncelikli olarak yeşil kart sahibi,
  • dul,
  • evde bakıma muhtaç,
  • hasta ya da çalışamayan kişiler bu yardımları alabilir.

İhtiyaç sahibi kimselerin sınıfına girip girmediğinizi belediyeye gittiğinizde öğrenebilirsiniz. Belediyenin sunduğu olanaklar kapsamında yardım kartını kimlerin alabileceğini açıklar. Bu kartı başvurusu onaylanan kişilere verir. Başvuru yapar yapmaz kart yardımından yararlanabilmeniz mümkün değildir. 

Ancak belirli bir zaman bekledikten sonra başvurunuzun sorgusunu yapar ve başvurunuz onay alırsa eğer yardım kartı başvurusu yapabilirsiniz. Her yardımda kartla ödeme yapılabilir. Eğer nakit desteği, doğal gaz desteği, elektrik desteği gibi bazı yardımlar alıyorsanız yardım kartı sayesinde bu yardımları kolayca çekebilirsiniz.

Hangi birimden destek alıyorsanız buna bağlı olarak yardım kartı sayesinde ister bu parayı nakit bir şekilde kullanır isterseniz karttan rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Kart hakkındaki tüm detayları sadece başvuru yaptığınız yere giderek öğrenebilmeniz mümkündür.

Doğalgaz yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ Tıklayın

5/5 - (15 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu