Güncel

Vize Nedir ve Nasıl Alınır?

Vize Nedir ve Nasıl Alınır? Vize İçin Ne Kadar Para Gerekli? Türkiye Vizesi Kaç Lira 2022? Vize Yapmak Ne Demek

Vize Nedir ve Nasıl Alınır?

Vize Nasıl Alınır? Yurt dışına tatil planı yapan ya da yurt dışına iş seyahati yapmak isteyen vatandaşlar vize nedir ve nasıl alınır diye araştırma yapıyorlar.

Vize, yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların,  seyahat edecekleri ülkelerinin kendilerinden istenen bir tür izin belgesidir. Bu izin belgesini almayan ya da alamayan vatandaşlar yurt dışına çıkışı kati bir suretle yasaktır. Bu durumu bazı Avrupa Birliği ülkeleri ise istisna kılmıştır.

Yani bazı ülkelere girişlerde sizden vize belgesi istenmez, bu ülkelere sadece pasaport ile giriş yapabilir ve gittiğiniz ülkenin belirleyeceği süre kadar orada ikamet edebilirsiniz. 

Vize çıkartmak için, seyahat etmek istediğiniz ülkelerin konsolosluklarına, vize başvuru merkezlerine ya da havalimanı ve sınır kapılarında bulunan vize gişelerine müracaat ederek siz de vize sahibi olabilirsiniz. Bazı ülkeler ise, vize başvurularını internet ortamı üzerinden de kabul edebiliyorlar.

Avrupa birliğine dâhil olan ülkeler için ise tek bir vize çıkarmanız yeterlidir. Sahip olacağınız bu vizenin adı Schengen vizesidir. Bu vize ile birçok ülkeye tek bir vize ile giriş sağlayabilirsiniz.

Ülkemizdeki insanlar bu yüzden genellikle bu vize türünü tercih ediyor. Schengen vizesi için gerekli ücret ise 690 Türk Lirasıdır. Bu vize türü, 22 farklı ülke tarafından verilir ve 26 ülkede geçerli hale gelmiştir. En kolay vize veren ülkeler ise Portekiz, İtalya, Fransa ve Yunanistan olarak belirlenmiştir.

Vize Nedir ve Nasıl Alınır
Vize Nedir ve Nasıl Alınır

Vize İçin Ne Kadar Para Gerekli?

Yurt dışı seyahat planlarınız için, banka hesaplarında bir miktar para olması gerektiğini öğrenen vatandaşlar, vize için ne kadar para gerekli sorusuna kesin bir cevap arıyor.

Herhangi bir ülkeden vize alabilmeniz için herhangi bir banka hesabınızda en az 5.000 Türk Lirası kadar bir meblağ bulunması vize çıkarmak için gereken şartlardan sadece birisidir. Bu şarta ek olarak vize sahibi olmak için birtakım resmi evraklara da muhakkak sahip olmanız lazım. Belirlenen bu evraklar ise;

  • Pasaport
  • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
  • Sağlık sigortasınınız varlığını ispatlayan belge
  • Gelirinizin yeterli olduğuna dair resmi evrak
  • İkametgâh belgesi
  • Hangi meslek dalında çalıştığınızı gösteren bir belge
  • Evliler için evlilik cüzdanı

Bu evrakları tamamladığınız zaman, vizeniz 3 ile 15 gün arasında hazırlanacaktır. Bu konu hakkındaki tüm sorularınıza ait cevaplarınızı https://www.goc.gov.tr/vize-sss sitesine hızlı ve güvenilir bir şekilde giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Türkiye Vizesi Kaç Lira 2022

Türkiye vizesi çıkarmak isteyen kişiler internet ortamında Türkiye vizesi kaç lira 2022 sorusunun cevabını araştırmaya başlayan insanlar için söyleyebiliriz ki, bu vizenin ücreti göç idaresi başkanlığı tarafından tek transit olarak 1.033,67 Türk Lirası olarak belirlenirken çift transit için ise 1.073,90 Türk Lirası olarak belirlendi. 

Yabancı uyruklu kişilerin ise Türkiye’den çıkış ücretleri 1.727,60 Türk Lirası olmak kaydıyla işleme alınacaktır. Bu ücretler, her sene değişiklik gösterebilir.

Vize Yapmak Ne Demek

Vize yapmak ne demek sorusu merak eden insanlar için bu konuyu şu şekilde özetleyebiliriz. Vize yapmak, gitmek istediğiniz herhangi bir ülkenin size kendi ülke sınırlarına girmeniz için gerekli izin belgesini vermesi demektir. Bu ülkeler, çoğu zaman vizenizi sınırlı zaman dilimlerinde size verir.

Bu belirlenen süreler, ilk vizeniz için on beş gün, ikinci vizeniz için iki aylık, üçüncü vizeniz için ise 6 aylık zaman dilimine çıkabilir. Turistik vize başvurularınızı en az on beş gün önceden en fazla da altı ay önceden yapmanız gerekmektedir.

5/5 - (5 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

2 Yorum

  1. Benim 2tane çocuklarım var biri okula gidiyor ben nerdiven yıkıyorum küçük bebeğim var çalışamiyom yardım başvurusu

  2. Evim kira eşim çalışmıyor 6 aylık bebeğim var mama alamıyorum reflu hastalığı var mamasına gücüm yetmiyor 2 tane okula giden çocukların var onların masraflarına gücüm yetmiyor desteğinizi bekliyorum rica ediyorum sizlerden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu