Yeni Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Yeni Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?Sosyal yardımlar, sosyal devlet anlayışı kapsamında yardıma muhtaç vatandaşlara yapılan ayni ve nakdi yardımları kapsar. Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar, devlet kurum...

Yeni Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlar, sosyal devlet anlayışı kapsamında yardıma muhtaç vatandaşlara yapılan ayni ve nakdi yardımları kapsar. Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar, devlet kurum ve kuruluşları tarafından düzenli olarak yapılan bu yardımlara başvuruda bulunarak ekonomik sıkıntılarını hafifletebilirler. Yeni yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu ise yardıma muhtaç vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Sosyal yardımlara başvurabilmek için birçok seçenek arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Günümüzde pek çok kurum e-devlet üzerinden başvuru alabilmektedir. Bu kurumların sunduğu sosyal yardımlara başvurabilmek için e-devlet hesabınıza giriş yapmanız ve hizmet sayfasına gitmeniz yeterli olacaktır. Ancak belediyeler ve vakıflar tarafından verilen yardımlar için ilgili kurumun hizmet binasına bizzat giderek form doldurmanız gerekebilir. Yeni Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır Yeni Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Yeni Sosyal Yardım Başvurusu

Yeni sosyal yardım başvurusu, yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayarak temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşları kapsar. Bu vatandaşlar kurum binasını ziyaret ederek veya e-devlet üzerinden kurum sayfasına giderek başvuruda bulunabilirler. Günümüzde dağıtılan sosyal yardımlar ise ayni ve nakdi yardımlar olmak üzere ikiye ayrılır. Ayni yardımlar daha çok belediyeler ve vakıflar tarafından verilen gıda, yakacak ve giyim gibi yardımları kapsar. Nakdi yardımlar ise nakit para yardımlarını kapsamaktadır. Sizler bir kurum veya vakfa başvuruda bulunduğunuzda, başvuru sonucu 14-30 gün içerisinde kayıtlı cep telefonunuza gönderilir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar, takip eden ay içerisinde yardımlarına ulaşacaktır. Ayni yardımlar başvuru sahibinin evine kadar teslim edilirken nakdi yardımlar banka iban numaralarına veya PTT hesaplarına teslim edilmektedir. Vatandaşlar daha sonra ATM’leri veya PTT şubelerini ziyaret ederek bu yardım tutarını çekebilirler.

7200 Tl Maddi Yardım Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvan-7200-tl-yardim-basvurusu-nasil-yapilir/ Tıklayın.

Yeni Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardımlara başvuruda bulunmak istiyorsanız, yeni yardım başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Bu formu doldurabilmek için tek yapmanız gereken şey ise kuruma ait hizmet binasını ziyaret etmektir. Bu ziyaret sırasında sizlerden istenen belgeleri de beraberinizde götürmeniz şarttır. Hizmet binasına vardığınızda sizlere verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Yanlış veya eksik cevaplarınız nedeniyle başvurunuz işleme alınmayabilir. Formu doldurduktan sonra kurum personeline teslim ederek binadan ayrılabilirsiniz. Başvuru sonucu, başvuruyu takip eden 30 gün içerisinde tarafınıza iletilecektir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşların yapması gereken işlem ise kurumla irtibata geçmektir. Genelde telefonunuza gönderilen kısa mesajda yapılması gereken işlemler sıralanır.

Yeni Yardımlar Nelerdir?

Yeni yardımlar nelerdir sorusunun yanıtını verecek olursak, aşağıda sıralanan yardımlar devlet kurumları, belediyeler ve vakıflar tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara verilmektedir.

 • Gıda, erzak ve sıcak yemek yardımı
 • Giyim ve eşya yardımı
 • Yakacak ve fatura yardımları
 • Doğum ve süt yardımı
 • Sağlık ve engelli yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Nakit para yardımı

Yukarıda yer alan yardımlar başvuru sahibinin ihtiyaçlarına göre adrese kadar ulaştırılır. Ancak nakit yardım tutarının çekilebilmesi için başvuru sahibinin PTT şubelerini kimlik kartı ile ziyaret etmesi şarttır.

Yeni Yardımlara Kimler Başvuru Yapabilir?

Yeni yardımlara kimler başvuru yapabilir sorusu da yardıma muhtaç vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Kurum ve kuruluşlar tarafından verilen sosyal yardımlara başvurabilmek için şu şartları sağlamanız gerekir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Herhangi bir işte çalışmamak ve bu yolla gelir elde etmemek
 • Başka bir sosyal yardımdan faydalanmamak
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Taşınır veya taşınmaz fark etmeksizin herhangi bir mala sahip olmamak
 • Engelli vatandaşlar için %40 veya daha fazla engelli raporuna sahip olmak
 • 65 yaş üzeri vatandaşlar için yoksul ve düşkün olmak
 • Öğrenciler için temel eğitim ihtiyaçlarını yerine getirememek

Yukarıda sıralanan şartları taşıyan vatandaşlar, devlet kurumlarına başvuruda bulunarak sosyal yardımlardan faydalanabilmektedir.

Yeni Yardım Başvuru Sorgulama

Yeni yardım başvuru sorgulama işlemi için e-devlet hesabınızı kullanabilir veya kurum ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer bakanlık tarafından verilen bir yardıma başvurduysanız, e-devlet hesabınızdan bakanlık sayfasına giderek başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz. Ancak belediye veya vakıflar tarafından verilen yardımlara başvuruda bulunduysanız, kurumu cep telefonu ile arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal yardım başvuru sonuçları genellikle 30 gün içerisinde sonuçlanır. Ancak yoğunluk yaşandığı durumlarda bu süre 90 güne kadar çıkabilir. 90 gün geçmesine rağmen hala bir geri dönüş alamadıysanız, bahsedilen yöntemlerden herhangi birini kullanarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca tüm sorularınız için ALO 144 sosyal yardım hattını aramanız mümkündür.

Gelir Yuvan İş Fikirleri İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvan/ sayfasını ziyaret edin. Gelirim Evden İş Fikirleri İçin Hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum