Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu
Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım BaşvurusuVakıflar Genel Müdürlüğü, çeşitli nedenlerden ötürü ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlara ve ailelerine sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü yardım...

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü, çeşitli nedenlerden ötürü ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlara ve ailelerine sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü yardım başvurusu, muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşları yakından ilgilendirir. Bu kurumdan sosyal yardım alabilmek için tercih edebileceğiniz iki yol bulunur. İstenen belgeleri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bizzat götürebileceğiniz gibi aynı zamanda bu belgeleri posta yoluyla da gönderebilirsiniz. Başvuruda bulunacağınız yardımın türüne göre istenen belgelerde değişiklik yaşanmaktadır. Ancak genellikle resmi web sitesi üzerinden alacağınız başvuru formu ve kimlik kartı fotokopisi yeterlidir. Bu belgeleri kuruma gönderdikten sonra 30 gün içerisinde tarafınıza bir geri dönüş yapılır. Bu süre yoğunluğa bağlı olarak 2-3 aya kadar çıkabilir. vakıflar genel müdürlüğü yardım başvurusu vakıflar genel müdürlüğü yardım başvurusu

VGM Nakit Para Yardımı Nasıl Alınır?

VGM nakit para yardımı nasıl alınır sorusu, dar gelirli vatandaşlar tarafından sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden para yardımı alabilmek için öncelikle bir başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru için sizlerden istenen belgeleri kuruma ulaştırmanız yeterli olacaktır. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlara 30 gün içerisinde bir geri dönüş yapılır. Eğer başvurunuz olumlu olarak sonuçlandıysa, sonucun iletilmesini takip eden 30 gün içerisinde ilk paranız PTT hesabınıza yatırılır. Sonraki yardım miktarları ise her ayın ilk 15 günü içerisinde PTT hesabınıza yatırılmaya devam edecektir. Sizler yalnızca kimliğinizi yanınıza alarak PTT şubelerinden bu yardım tutarını çok kolay bir şekilde çekebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Dar gelirli olup eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan öğrenciler, VGM’ne başvuruda bulunarak burs alabilmektedir. Bu yardımı alabilmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvuru formu doldurulmalıdır. Formu indirerek çıktı almak isteyen öğrenciler, kurumun resmi web sitesine giderek bu işlemi gerçekleştirebilirler. Form çıktısını alındıktan sonra formda yer alan tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekir. Form doldurulduktan sonra kimlik kartı fotokopisi ile birlikte Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne gönderilmelidir. Eğer bölge müdürlüğüne yakın bir konumda ikamet ediyorsanız, bizzat kendiniz müdürlüğe giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Eğitim yardımı başvuru sonucu, başvuru tarihini takip eden 30 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımları nelerdir sorusunun yanıtına gelecek olursak, aşağıda sıralanan yardımlar VGM tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır:

 • Muhtaç aylığı
 • Aşevi hizmeti
 • Eğitim yardımı ile burs hizmetleri
 • Yurt içi ve yurt dışı kuru gıda yardımları
 • Vakıf evi

Yukarıda sıralanan yardımlar, belirli şartları taşıyan yardıma muhtaç vatandaşlara karşılıksız olarak verilmektedir. Eğer sizler de gerekli şartları taşıyorsanız, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda aklınıza takılan soruların yanıtını bulmak ve form indirme işlemleri için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kimler Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Yardım Alabilir?

Kimler Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yardım alabilir sorusu da pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Aşağıda sıralanan kişiler, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak yardım alabilmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup ekonomik sıkıntı çekenler
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Herhangi bir şekilde gelir elde etmeyenler ile sosyal güvencesi bulunmayanlar
 • Engelliler, afetzedeler ve yaşlılar
 • Dul kadınlar ve yetim çocuklar
 • Temel ihtiyaçlarını karşılayamayanlar
 • Gelirsiz şehit yakınları ve gaziler
 • Yoksul ve düşkün durumda olanlar

Yukarıda sıralanan kişiler, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak sosyal yardım alabilirler. Eğer sizler de gereken şartları sağladığınızı düşünüyorsanız, başvuruda bulunarak geçim derdinizi hafifletebilirsiniz.

VGM Yardım Sorgulama

VGM yardım sorgulama işlemi son derece basittir. Eğer 30 gün geçmesine rağmen başvurunuzda bir ilerleme yoksa, aşağıdaki adımları takip ederek e-devlet üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

 • E-devlet hesabınıza giriş yaparak arama kısmından ‘’Vakıflar Genel Müdürlüğü’’ sayfasına gitmelisiniz.
 • Kurum sayfasında yer alan ‘’Kişi Yardım Bilgisi Sorgulama’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen ekranda sorgulamak istediğiniz başvurunun üzerine tıklamalısınız.

Yukarıda sıralanan işlemleri eksiksiz olarak yerine getirdiğinizde başvurunuzun sonucu karşınıza çıkacaktır. Ancak başvurunuzun hala sonuçlanmadığını görmeniz olasıdır. Bu gibi durumlarda biraz daha beklemeniz önerilir. Çünkü yoğunluğa bağlı olarak başvuru sonucunun açıklanması 90 güne kadar uzayabilir. Eğer herhangi bir konuda bilgi almak veya sosyal yardımlar ile alakalı yönlendirilmek istiyorsanız, cep telefonunuzdan 144 numaralı sosyal destek hattını arayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum