Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuruları

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuruları
Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs BaşvurularıMaddi durumu yetersiz olan ve bu nedenle öğrenim görmekte zorlanan öğrenciler, çeşitli kurum ve kuruluşlardan öğrenim bursu alabilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu kurumlardan...

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuruları

Maddi durumu yetersiz olan ve bu nedenle öğrenim görmekte zorlanan öğrenciler, çeşitli kurum ve kuruluşlardan öğrenim bursu alabilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu kurumlardan bir tanesidir. Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları her yıl belirli dönemler içerisinde açılmakta ve öğrenciler bu bursa belirlenen tarihler içerisinde başvurarak ekonomik sıkıntılarını biraz hafifletebilmektedir. Anne babası hayatta olmayan, muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve çeşitli nedenlerden ötürü ekonomik sıkıntılar çeken öğrenciler, bu bursa başvuruda bulunabilirler. Burs tutarı ise ortaöğretim öğrencileri için 100, yükseköğrenim öğrencileri içinse 400 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar her yıl eğitim-öğretim döneminden önce enflasyon baz alınarak güncellenmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuruları

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Burs Başvuruları

Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğretim burs başvuruları, lise veya dengi okullarda öğrenim görmekte olan öğrencileri yakından ilgilendirir. 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri bu bursa başvurarak aylık 100 TL maddi yardım alabilmektedir. VGM tarafından verilen bu bursa başvurmak isteyen öğrenciler, VGM internet sitesini ziyaret ederek başvuru formunu doldurmalıdır. VGM burs başvurusunu doldururken tüm alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan emin olmanız gerekir. Ayrıca bu form belirtilen başvuru tarihleri arasında doldurulmalıdır. Başvuru sonuçları ise ortalama 30 gün içerisinde belli olmakta ve tarafınıza geri dönüş yapılmaktadır. Başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenciler, her ay yatırılan 100 TL’yi ATM’lerden çekebilirler.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Üniversite Burs Başvuruları

Üniversite okumaya hak kazanan fakat maddi yetersizliklerden ötürü öğrenim görmekte zorlanan öğrenciler, Vakıflar Genel Müdürlüğü üniversite burs başvuruları ile alakalı bilgi sahibi olmak istemektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü, burs almaya hak kazanan üniversite öğrencilerinin hesaplarına her ay 400 TL para yatırmaktadır. Ancak bu bursu alabilmek için KYK bursu almıyor olmanız gerekir. KYK kredisi alan öğrenciler için herhangi bir sorun söz konusu değildir. VGM’den aylık 400 TL burs alabilmek için öncelikle bir başvuru formu doldurmanız gerekir. Bu formu VGM internet sitesine giderek ilgili sayfa üzerinden doldurabilirsiniz. Ancak başvurular belirtilen tarihlerde açılacağı için kurum tarafından yapılan duyuruları takip etmeniz gerekir. Geçtiğimiz yıllara bakacak olursak, ağustos veya eylül ayında bu başvuruların açılacağını söyleyebiliriz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu nasıl yapılır sorusu pek çok öğrenci tarafından sorulmaktadır. VGM bursuna başvurabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekir:

 • Telefon veya bilgisayarınızın internet tarayıcısını kullanarak Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesine gitmelisiniz.
 • Arama çubuğunu kullanarak veya duyurulara tıklayarak ‘’Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu’’ ekranına gitmelisiniz.
 • Bu ekranda yer alan formu doğru ve eksiksiz bir şekilde kendinize göre doldurmalısınız.
 • Formu doldurduktan sonra gönder butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda yer alan adımları tamamladıktan sonra başvurunuz iletilecek ve işleme alınacaktır. Herhangi bir sorun yaşamamak adına tüm bilgileri doğru verdiğinizden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuru Sonucu

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru sonucu, başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 30 gün içerisinde açıklanmaktadır. Ancak bazı yıllarda yoğunluğa bağlı olarak bu sürede uzamalar meydana gelebilir. Başvuru sonucunuzu öğrenebilmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesini ziyaret edebilir ve sonuç ekranından T.C. kimlik numarası bilgilerinizle işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenciler, sisteme kayıtlı cep telefonlarına bir kısa mesaj almaktadır. Bu mesajda öğrencilerin yapmaları gereken işlemler yar alır. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlandıysa belirtilen işlemleri yerine getirerek burs tutarını her ay ATM’lerden çekmeye başlayabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Şartları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs şartları nelerdir sorusunun yanıtına gelecek olursak, aşağıdaki şartları sağlayan öğrenciler VGM’den burs alabilmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Herhangi bir yerden gelir elde etmemek
 • Polis akademisinde veya askeri okulda okumamak
 • Ek süre öğrenim görmemek
 • Yüksek lisans veya doktora öğrenimi görmemek
 • Muhtaç aylığı almamak
 • Kamu kurumlarından karşılıksız yardım veya burs almamak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak

Eğer yukarıda yer alan şartların tamamını sağlıyorsanız, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sunulan burslara başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra belirtilen tarihler arasında burs tutarınız ilgili banka hesabınıza yatırılacaktır. Banka ATM’lerini ziyaret ederek burs tutarını nakit olarak çekebilirsiniz.

Diğer Burs Başvuruları İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum