Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 Yaş Aylığı Sorgulama
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 Yaş Aylığı SorgulamaTürkiye’nin 81 ilinde yaşayan ve yardıma muhtaç olan vatandaşlar çeşitli kurumlardan yardım alabilmektedir. 65 yaş aylığı da bunlardan bir tanesidir. 65 yaşını...

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Türkiye’nin 81 ilinde yaşayan ve yardıma muhtaç olan vatandaşlar çeşitli kurumlardan yardım alabilmektedir. 65 yaş aylığı da bunlardan bir tanesidir. 65 yaşını dolduran ve çeşitli nedenlerden ötürü muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlar bu yardımdan faydalanabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 yaş aylığı sorgulama ise birçok kişi tarafından merak edilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardıma başvurduysanız, başvuru sonucunu e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 Yaş Aylığı Sorgulama Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 Yaş Aylığı Sorgulama Bunun için öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmalı ve ardından bakanlığın sayfasına gitmelisiniz. Ancak başvuru sonuçlandığı takdirde cep telefonunuza bir kısa mesaj gönderilmektedir.

65 Yaş Aylığı Alma Şartları

Yalnızca vakıf ve bakanlık tarafından belirtilen şartları taşıyan vatandaşlar 65 yaş aylığı alabilmektedir. 65 yaş aylığı alma şartları ise aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • 65 yaşı doldurmuş olmak
  • C. vatandaşı olmak
  • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
  • Boşanılan eşten nafaka almamak
  • Sağlık sigortasına sahip olmamak
  • Hiçbir yerden gelir elde etmemek
  • %40’ın üzerinde engelli olmak

Yukarıda yer alan şartların yanı sıra hane halkının toplam geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan yaşlı vatandaşlar da 65 yaş aylığından faydalanamaz. Eğer bu şartları taşıyorsanız, sizler de 65 yaş aylığı talebinde bulunabilir ve talebinizin sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Nedir?

65 yaş aylığı nedir sorusu pek çok kişi tarafından sorulur. 65 yaş aylığı, 65 yaşını doldurmuş olup bazı nedenlerden ötürü muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlara yapılan bir yardım türüdür. Ülkemizde 800 binden fazla yaşlı vatandaş bu yardımdan faydalanmaktadır. Asgari ücrete endeksli olan bu maaş, belirlenen kişilere her ay ödenmektedir. 65 yaş aylığı alabilmek için bakanlıklar ve vakıflar tarafından belirlenen şartları mutlaka taşımanız gerekir. Bu şartları taşıyan herkes diledikleri zaman

e-devlet

üzerinden başvuru yaparak yardımdan faydalanabilmektedir. Başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde ise aylıklar düzenli olarak PTT şubelerinden ödenmektedir. Tüm bunların yanı sıra eşi emekli olan fakat hane aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olan kişiler de 65 yaş aylığından faydalanabilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Telefon Numarası

Yaşlılık maaşı sorgulama telefon numarası, bu yardımdan faydalanmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Eğer vakıflar ve bakanlık tarafından yapılan 65 yaş aylığına başvuruda bulunduysanız, 14 – 30 gün içerisinde başvurunuz sonuçlanacaktır. Başvuru sonucu cep telefonu numaranıza kısa mesaj olarak gönderilir. Eğer telefon ile yaşlılık maaşı sorgulamak istiyorsanız, ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz. Bu hattı aradığınızda karşınıza çıkan operatöre gerekli bilgileri verdiğiniz takdirde sorgulama işlemi tamamlanacaktır. Yoğunluktan ötürü herhangi bir sorun yaşamamak adına sabah saatlerinde arama yapmanız gerekebilir.

65 Yaş Aylığı Başvuru E Devlet Sorgulama Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı başvuru e-devlet üzerinden yapılabilmekte ve aynı ekran üzerinden başvuru sonucu sorgulanabilmektedir. Bunun için e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Eğer bir e-devlete hesabınız yoksa PTT şubelerine giderek şifre alabilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ise arama çubuğuna ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazarak karşınıza çıkan hizmetlerden başvurunuzu sorgulamanız mümkündür. Başvuru sonuçları, sisteme kayıtlı cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilmektedir. Ancak aradan uzun zaman geçmesine rağmen başvurunuz ile alakalı herhangi bir gelişme göremiyorsanız, ALO 144 hattını arayarak geniş bilgi alabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra başvurunuzun sorunsuz bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için sizlerden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde verdiğinizden emin olmanız gerekir.

65 Yaş Aylığı Sorgulama Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı sorgulama işlemi son derece basittir. Bu işlemi e-devlet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi aynı zamanda ALO 144 hattını arayarak da gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonuçları genellikle başvuru tarihinden itibaren 30 gün içerisinde belli olmaktadır. Başvurunuz olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlandığında telefonunuza kısa mesaj gönderilir. E-devlet hesabınıza giriş yaparak arama kısmına yardımın adını girebilir ve böylece sorgulama yapabilirsiniz. Eğer başvurunuzun onaylandığını görürseniz aynı ekran üzerinde yer alan yönlendirmeleri takip ederek belirtilen işlemleri gerçekleştirebilir ve takip eden ilk ay maaşınızı çekebilirsiniz. Konu ile alakalı daha fazla bilgi için sosyal yardım destek hattını aramanız mümkündür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum