Sosyal Yardımlaşma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Başvurusu Nasıl Yapılır?
Sosyal Yardımlaşma Başvurusu Nasıl Yapılır?Pandeminin yaşanması ile birlikte pek çok aile ekonomik anlamda zor günler geçirmiştir. Bu bağlamda devlet kurumları vatandaşlara yönelik sosyal yardımları artırmıştır.Aile ve...

Sosyal Yardımlaşma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandeminin yaşanması ile birlikte pek çok aile ekonomik anlamda zor günler geçirmiştir. Bu bağlamda devlet kurumları vatandaşlara yönelik sosyal yardımları artırmıştır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

tarafından dar gelirli ailelere ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlara bu tür yardımlar verilmektedir. Sosyal yardımlaşma başvurusu nasıl yapılır sorusu ise birçok kişi tarafından sıklıkla sorulur. Sosyal yardımlaşma başvuruları e-devlet üzerinden veya ALO 144 sosyal yardı hattı üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yapmak için şu adımları takip etmelisiniz: Sosyal Yardımlaşma Başvurusu Nasıl Yapılır Sosyal Yardımlaşma
Başvurusu Nasıl Yapılır

 • Kimlik numarası ve şifre bilgileri ile e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız. Sosyal Yardım Başvuru Formu
 • Üst sekmede yer alan arama çubuğunu kullanarak ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ sayfasına gitmelisiniz.
 • Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Başvurusu sekmesine tıklamalısınız. 7200 tl maddi yardim e devlet 7200 tl maddi yardim e devlet

Bu adımların ardından karşınıza kişisel bilgilerinizin yer aldığı bir ekran gelecektir. Bu ekrandan başvurunuzu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda telefonunuzdan 144 numarasını tuşlayarak anında destek almanız mümkündür.

Sosyal Yardımlaşma Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sosyal yardımlaşma başvuru formu nasıl doldurulur sorusu ise yardıma muhtaç vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmakta ve yanıt aranmaktadır.

E-devlet

üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden form doldurarak bu yardıma başvuruda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden başvuruda bulunmak için hesabınıza giriş yapmalı ve kurum hizmetleri sayfasına giderek formu doldurmalısınız. Formu doldururken sizlerden istenen bilgileri kendinize göre cevaplandırmanız gerekecektir. Hane halkı içerisinden başkasının adına formu doldurmanız durumunda başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanabilir. Ayrıca sizlerden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Formu doldurup teslim ettikten sonra başvurunuz işleme alınacak ve 30 gün içerisinde kayıtlı cep telefonu numaranıza geri dönüş yapılacaktır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasına giderek de form doldurmanız mümkündür. Buradaki formu yukarıda verildiği gibi doldurarak teslim edebilirsiniz. Başvurunuz olumlu olarak sonuçlandığı takdirde yardımlar ertesi ayın ilk 15 gününde tarafınıza ulaştırılacaktır.

Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Sosyal yardımlar nelerdir sorusu dar gelirli vatandaşlar tarafından sorularak yanıt aranmaktadır. Yardımın türü ve miktarı sizin ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Günümüzde kurum ve vakıflar tarafından yapılan yardımlar şunlardır:

 • Süt, yumurta ve et gibi gıda yardımı
 • Pantolon ve mont gibi giyecek yardımı
 • Odun ve kömür gibi yakacak yardımı
 • Nakit para yardımı
 • Kalem, defter ve silgi gibi kırtasiye yardımı

Yukarıda yer alan yardımlar tarafınıza belirtilen tarih aralıklarında ulaştırılır. Ancak günümüzde en çok nakit para yardımı yapılmaktadır. Bu yardımın tutarı ise her ay veya üç ayda bir olmak üzere PTT hesaplarına yatırılır. Vatandaşlar kimlikleri ile PTT şubelerine giderek yardımı çekebilmektedir.

Kimler Sosyal Yardımlaşmadan Faydalanabilir?

Kimler sosyal yardımlaşmadan faydalanabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, aşağıdaki kişiler sosyal yardımlaşmadan faydalanabilmektedir.

 • 65 yaş üzerinde olup herhangi bir geliri olmayan vatandaşlar
 • Herhangi bir yerden gelir elde etmeyen aileler
 • Sosyal güvenceye sahip olmayanlar
 • Afetzedeler
 • Eşi vefat etmiş ve bir gelire sahip olmayan dul kadınlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Bir işte çalışamayacak düzeyde engelli olanlar
 • Eğitim, gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar

Eğer sizler de yukarıda yer alan nitelikleri taşıyorsanız, e-devlet veya ALO 144 hattı üzerinden sosyal yardımlaşmaya başvurabilir ve ekonomik sıkıntılarınızı giderebilirsiniz. Başvurunun ardından 30 gün içerisinde sonuç bilgileri telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilmektedir. Olumlu olarak sonuçlanan başvurular ile alakalı tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılmakta ve takip eden ayın ortasında yardımlar PTT hesabınıza gönderilmektedir.

Gelir Yuvan 7200 tl maddi yardım başvurusu için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum