Sed yardımı Nasıl Alınır? 2023 Sed Yardımı Ne Kadar Oldu? 2023 Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Başvuru Formu

Sed yardımı Nasıl Alınır? 2023 Sed Yardımı Ne Kadar Oldu? 2023 Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Başvuru Formu
2023 Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?Sed yardımı Nasıl Alınır? 2023 Sed Yardımı Ne Kadar Oldu? 2023 Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Başvuru Formu. 2023 Öğrencilere Sosyal ve Ekonomik Yardımı Nasıl...

2023 Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sed yardımı Nasıl Alınır? 2023 Sed Yardımı Ne Kadar Oldu? 2023 Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Başvuru Formu. 2023 Öğrencilere Sosyal ve Ekonomik Yardımı Nasıl Başvurulur? Sosyal ve Ekonomik Destek programı olan SED, gelir seviyesi düşük olan, yardıma ihtiyacı duyan ve en temel gereksinimlerini yerine getiremeyen ailelere verilen bir destek programıdır. Verilen destek dahilinde ailelere geçici veya gelir düzeyi normal seviyeye çıkana kadar verilir. Bu destek kapsamında ailelerin çocuklarının temel ihtiyaçlarını ve bakımının karşılanmasına destek olması hedeflenmiştir. Sosyal ve Ekonomik destek ikiye ayrılmıştır. İlki, süreli şekilde verilen yardımdır. Bu yardım belirlenen süre boyunca aileye her ay verilir.  Geçici olarak verilen destek paketi ise yılda iki defa verilir. Sosyal ve Ekonomik destek programına katılmak isteyen ailelerin başvuru yapması için ikamet ettiği yere en yakın İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine giderek dilekçe doldurduktan sonra yapılmaktadır. Bir yerlere gitmeden başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler e-Devlet kapısı üzerinden başvuruda bulunabilir. 2023 sed yardımı başvurusu 2023 sed yardımı başvurusu

E-Devlet üzerinden Sed Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

 • Başvurusunu e-Devlet https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ üzerinden yapmak isteyen kişiler telefon veya bilgisayar üzerinden e-Devlet sistemine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapmalıdır.
 • Açılan sayfa üzerinden arama butonu kısmına ‘Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’ yazarak arama yapmalı ardından kişi, yeni açılan sayfanın sol köşesinde bulunan ‘yeni başvuru’ butonuna tıklayarak gelen ekranda istenilen bilgileri onaylayarak ilerlemeli ve istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeli,
 • işlem bittiğinde başvuru alınmış olacaktır. Eksik veya yanlış bilgi giren kişiler e-Devlet sistemi üzerinden ilerleyemez ve başvuru yapamazlar.
 • Başvurunun ardından gerekli incelemeler yetkili kişiler tarafından incelendikten sonra yardıma muhtaç aileler belirlenerek, aile için destek paketi başlatılır. Düzenli aralıklarla ailelerin gelir durumunun düzelip düzelmediği kontrol edilir. Gelir seviyesi düzelen ailelerin yardımı kesilir.

2023 Öğrencilere Sosyal ve Ekonomik Yardımı Nasıl Başvurulur?

Sosyal ve Ekonomik Destek almak isteyen kişilerin ihtiyaç sahibi ve işsiz ailelere yönelik yapılmaktadır. Sigortasız bir işte çalışmayan aileler ve çalışmaya durumu olmayan kişiler için başlatılan bir yardım kampanyasıdır.  Başvuru yapan kişilerin gelir durumları incelenirken, aile içindeki kişi sayısı ve gelir düzeyinin asgari ücretin 1/3’ünden az olmasına dikkat edilir. Aynı zamanda ailenin üzerine kayıtlı olan ev, araba veya başka bir gayrimenkul olup olmadığına dikkat edilir. Başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi kişi İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine giderek başvuru yapabilir. Aynı zamanda e-Devlet üzerinden de başvuru alınmaktadır. Başvuru yapacak olan kişiden istenmiş olan bazı belgeler bulunmaktadır. 

Sed Yardım Dilekçesi için İstenilen Belgeler Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya fotokopisi
 • Öğrenci belgesi ve gerektiğinde istenilen sağlık raporu
 • İş-Kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belge
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Kişinin ikametgâh adresi
 • Kişinin çocuğuna ait öğrenci belgesi
 • Aileye ait fakirlik belgesi
 • Ailenin özel durumları için istenilen belgeler değişiklik gösterebilir.

Ayrıca Sosyal ve Ekonomik Destek alan ailelerden, aynı aileden en fazla iki çocuğa veriliyor. Destek paketi alan aileler inceleme kapsamına giriyor ve çocuklar, İl Müdürlükleri ya da bağlı oldukları Sosyal Hizmet Merkezleri bünyesinde çalışan psikolog, çocuk gelişimcisi, sosyal çalışmacı ve psikolojik danışmalar ile rehberlik öğretmenleri tarafından düzenli olarak incelenmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda gelir seviyesi düşük olan ve ihtiyaç sahibi aileler destekten yararlanmaya hak kazanmaktadır. Bu hakka sahip aileler Sosyal ve Ekonomik Destek kapsamında alacakları ücreti çocuğun ebeveynine ait olan Ziraat Bankası hesabına yatırılır ve özel kişiler de bu ücreti en yakın PTT’ye giderek alabilme imkanına sahiptir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine giderek veya e-Devlet yolu ile başvuru yapan kişiler gerekli şartları yerine getirdiği taktirde yardım almaya hak kazanmış olmaktadır. Bu yardım kapsamından bakıma ihtiyacı olan bebekli ve çocuklu aileler ve gençler yararlanabilmektedir. Yardıma muhtaç olduğu tespit edilmiş olan kişiler başvuruda bulunabilir herhangi bir yaş sınırlaması verilmemiştir. 

2023 Sosyal ve Ekonomik Destek Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Yardıma ihtiyaç duyan aileler için düzenlenmiş olan Sosyal ve Ekonomik destek paketinden isteyen her vatandaş yararlanamaz. Yardıma muhtaç kişilerin belirlenmesi için belirli şartlar oluşturulmuştur.
 • Ailenin haklarında bakım tedbiri kapsamında, sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklenen, ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
 • Ekonomik durumunun yeterli olmaması nedeniyle, korunmaya muhtaç durumda olan, haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlanarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
 • Bakım tedbiri kapsamında, yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından ve koruyucu aile yanından ayrılan kişiler iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek dalına sahip olamayan desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
 • Olağanüstü bir felaket, afet, hastalık veya kaza geçirmiş olan ve belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan veya hayati tehlike arz eden ya da ameliyat gerektiren durumlarla karşı karşıya olan ve vefat eden kişilerin çocukları.

2023 Sosyal ve Ekonomik Destek Ücreti Ne Kadar oldu?

Asgari ücrete zam gelmesi sebebiyle devlet tarafından yapılan yardımlarda bu artıştan etkilenmektedir. Yıl içerisinde yükselen enflasyon nedeni ile daha önce 1259 TL olan Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı 1611 TL’ ye yükselmişti. Asgari ücret artışı ile birlikte devlet yardımlarında da artış olması beklenmektedir. Ancak henüz bununla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı, en kısa süre içerisinde bu kapsamda bir açıklama yapılması bekleniyor.

Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımını Neden Kesilir?

 • Ailenin muhtaçlık seviyesinin ortadan kalkması
 • Aileye Sosyal ve Ekonomik Destek yardımı verilmesine neden olan durumun bitmiş olması
 • Yardım alan çocuğun kendi yaşamını devam ettirebileceğine dair ve kendi maddi imkanlarını karşılayabileceğine dair bir gelirinin oluşması
 • Destek kapsamında olan çocuğun vefat etmesi
 • Destek alan hak sahibinin vefat etmesi
 • Destek alan ailenin İller arası ikametgâh değişikliği yapmış olması

Sosyal ve Ekonomik Destek almaya hak kazanmış olan hak sahibi kişilerin belirli durumlar altında yardımı kesilmektedir. Düzenli periyotlarda inceleme altında olan ihtiyaç sahibi ailelerin belirlenmiş olan şartları taşıyor olması nedeni ile yardımı kesilir.  Ayrıca şartlar arasında belirli detaylar bulunmaktadır. Mesela destek alan ailenin çocuğunun vefat etme durumunda Sosyal ve Ekonomik yardım süresiz olarak kesilmiş oluyor. İkametgâh değişikliği yapan aile gittiği ilde yeniden başvuru yaparak destek almaya devam edebilmektedir. Yardım alan çocuğun ailesinden herhangi birinin yüksek gelirli bir iş bulması halinde bunu bildirmesi gerekmektedir. Aksi halde bildirilmezse düzenli periyotlarda yapılan düzenlemelerle birlikte tespit edilmesi durumunda aileye para cezası verilmektedir. Ayrıca verilmiş olan yardım miktarı da aileden istenilmektedir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı E-devlet üzerinden başvuru nasıl yapılır?

 • Sosyal ve Ekonomik Destek yardımına başvurmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru e-Devlet ekranına ulaşabilirsiniz. Ardından sisteme giriş yapmanız gerekiyor.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna “sosyal destek” veya “sosyal ve ekonomik destek” yazmalısınız.
 • Ardından sıralanan sonuçlar içerisinden “sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvurusu” seçeneğine tıklayın ve gelecek ekranda “yeni başvuru” butonuna basın.
 • Açılan ekranda bulunan başvuru formunu eksiksiz olacak şekilde doğru bilgilerle doldurun. Son olarak başvurunuzu tamamlayın.  

Sosyal ve Ekonomik Destek başvurusu yapmış olan kişiler https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu tıklayarak yardım başvurusunu sorgulayabilmektedir. Devletin sağladığı Aile Destek Programlarına başvurmak için https://turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayabilirsiniz. Yaptığınız başvuruları sorgulamak için https://turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayabilirsiniz. Başvurularını kontrol etmek isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden sorgulama yaparak bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca sorgulama yapmak isteyen kişi ALO 144 ve ALO 183 numaralı hatları arayarak bilgi alabilirler. Detaylı bilgi isteyen vatandaşlar evine en yakın İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine giderek bilgi alabilir veya gerekli evraklar ile birlikte giderek başvuruda bulunabilir.

SED Yardım Başvurusu için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum