SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve Sorgulama

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve Sorgulama
SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve SorgulamaSED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve Sorgulama. SED Yardımı Nedir? SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? SED Yardımı Başvurusu Sorgulama SED yardımı; Aile...

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve Sorgulama

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve Sorgulama. SED Yardımı Nedir? SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? SED Yardımı Başvurusu Sorgulama SED yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti adı olan bu yardımdan ihtiyaç sahibi aileler faydalanmaktadır. SED yardımının amacı, çocukların gelişimlerinde ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaktır. Diğer yardımlardan farkı, aylık maaş şeklinde dağıtılmamasıdır. Düşük gelirli bütçeleri olan ailelerin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılaması hedeflenerek bu yardım yapılmaktadır.

SED Yardımı Nedir?

Günümüz şartlarında milyonlarca aile geçim sıkıntısı çekmektedir. Yoksulluk seviyesinde olan, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, yaşamlarını sürdürmekte güçlük çeken ailelerin ekonomik durumları kendilerine yeterli hale gelinceye kadar çocukların bakımı amacıyla geçici bir süre verilen sosyal ekonomik destektir. SED yardımı ile ilgili birçok soruya cevap aranmaktadır. Yazımızın devamında sizler için SED yardımı ile ilgili detaylı bilgileri paylaşacağız. E-Devlet Öğrenci Yardımı Nasıl Yapılır? E-Devlet Öğrenci Yardımı Nasıl Yapılır?

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından dar gelirli, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere verilen SED yardımında hem psikososyal hem de ekonomik destek sağlanır. SED yardımından faydalanabilmek için yeterli şartlara sahip olmanız gerekir. Başvuruda bulunacak vatandaşların istenilen evraklar ile birlikte İl Müdürlüğü ve  Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine müracaat edebilirler. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

Ekonomik sebeplerle çocukların ailelerinden kopmaları yerine ihtiyaçlarına destek olarak  aileleri ile birlikte yaşayıp  topluma faydalı  bireyler olarak yetişmesini hedefleyen yardımdır.

 • Devlet korumasında olan maddi destek sağlandığında yaşamını ailesi ile devam ettirebilecek çocuklar alabilir.
 • Yaş sınırını dolduran, ailesi veya devlet korumasından ayrılıp  iş ve meslek kurslarından sonra meslek sahibi olamayan çocuklar alabilir.
 • Hastalık, kaza, hayati tehlikesi bulunan ameliyat geçiren kendisinin ve bakmakla sorumlu olduğu ailesinin ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan veya vefat eden kişinin çocukları alabilir.
 • Devlet korumasında olmayan fakat ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olan çocuklar alabilir.

SED Yardımı Başvurusu Sorgulama

SED yardımı başvurusu sorgulaması yapabilmeniz için öncelikle e-devlet kullanıcısı olmanız gerekir. Eğer e-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümünden SED yardımı başvurunuzu sorgulatabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

linkine tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar?

SED Yardımı Başvuru Formu

SED yardımı başvuru formunu doldurarak bu yardımdan yararlanabileceğiniz gibi, belirli şartları taşımadığınız takdirde yararlanamayacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Başvuru formuna E-Devlet üzerinden sisteme gererek, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar?

SED yardımı nakdi olarak süreli ve geçici olmak üzere yapılmaktadır. Geçici destek yılda bir en fazla iki defa yapılmaktadır. Süreli ekonomik destek SED yardımı onaylandıktan sonra belirlenen süre ile her ay yapılır. SED yardımı memur maaş katsayısı baz alınarak hesaplanır. Memur maaş artışına bağlı olarak verilen ekonomik destek miktarında artış sağlanır. Bu katsayı ortalama olarak 0,096157 olarak belirlenmiştir.

 • Okul öncesi %50 oranında 456,28 TL
 • İlköğretim %75 oranında 684,41 TL
 • Orta öğretim %80 oranında 730,04 TL
 • Orta öğretim okula devam edemeyenler %50 oranında 730,04 TL
 • Yüksek öğretim %90 oranında 821,30 TL
 • Aileden ayrılan gençlere %40 oranında 365,02 TL olarak verilmektedir.
 • SED yardımı çocuk başına 1.082 TL'dir.

Kırtasiye Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

SED Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

SED yardımından faydalanmak için yeterli şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Kişinin muhtaçlık durumu, aile bireyleri için yapılan araştırma ve ikamet ettiği mahallede yapılan sosyal incelemeler sonucunda karar verilmektedir. Gelir-gider, sağlık, eğitim durumları yakınları ve akrabalarından elde ettikleri gelirler göz önünde bulundurularak bölgesel faktörler önemsenerek çocuğun hayatına daha rahat ve sağlıklı şekilde  devam edebilmesi için gerekli araştırmalar yapılır, yetkili makamın onayı ve kararına sunulur. SED yardımından faydalanan çocuklar devletin belirlediği meslek elemanları tarafından (psikolog, rehberlik öğretmeni, sosyolog) aileler  yönetmelik gereği en geç 3 ay süreler ile izlenmektedirler.

 • Muhtaç olan ailelerin çocukları
 • Ailesi hayatta olmayan çocuklar
 • Ailesinde sigortalı çalışan olmayan çocuklar
 • Koruyucu aile yanında ikamet eden çocuklar

Yukarıdaki yazımızda belirttiğimiz şartlara sahip iseniz başvuru yapıp gerekli incelemeden geçtikten sonra SED yardımından faydalanabilirsiniz.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımı hangi durumlarda  kesilir sıkça aratılan sorulardandır. SED yardımından faydalanmak için kişinin muhtaç olması gerekmektedir. Asgari yaşam standartlarının altında çocuk sahibi vatandaşlar SED yardımından faydalanabilirler. Muhtaç olduğu belirlenip SED yardımını almaya hak kazanmış çocuğun ailesinin, gelir düzeyinde artış, ailede sigortalı çalışan olması, ikamet ettiği adresten taşınması ve bilgi vermemesi durumunda  SED yardımları kesilir.

SED Yardımı Kaç Ay Alınır? (SED Yardımı Kaç Ay Veriliyor)

SED yardımı kaç ay alınır sorusu başvurusu onaylanan kişiler tarafından merak edilmektedir. .Çocukların bakımı ve desteklenmesi amacıyla yapılan destek, muhtaç ailelerin yüzünü güldürdü. SED yardımı ne zaman kaç ay alınır sorularının cevabı merak konusudur. Süreli ve geçici verilen bu yardımdan yeterli şartların oluşması halinde fayda sağlanmaktadır. SED yardımı geçici ekonomik destek yılda 1, en fazla 2 defa yapılmaktadır.. Süreli ekonomik destek onayda belirtilen süre zarfında  her ay yapılmaktadır.

SED Yardımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

SED yardımı için gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine veya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvuru yapılmaktadır.

 • Dilekçe
 • T.C. Kimlik Numarası beyanı
 • Sağlık raporu (istenilmesi halinde)
 • Öğrenci belgesi (istenilmesi halinde)
 • İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

SED başvurunuzu yaptıktan sonra hak sahibi olup olmadığınızı e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek  Hattından SED yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

SED Yardımı Yatan İller Hangileri?

Sosyal Ekonomik Destek olan yardım yoksulluk sebebiyle çocuğunu okutamayan ailelere verilen yardımdır. Geçinmekte güçlük çeken ailelere tamamı geri ödemesiz, geçici veya belirli süre verilen SED yardımdan faydalanmak için Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine gerekli evraklar ile birlikte başvuruda bulunabilirsiniz. SED yardımı yatan iller ile ilgili hiçbir yerde net bilgi sahibi olamazsınız. Maalesef hiçbir resmi kurumda bu konu ile ilgili bilgi vermemektedir. SED yardımı ödemeleri aynı zamanlarda yatmamaktadır. Çevrenizde SED yardımı alan komşularınız, yakınlarınız varsa onlardan bilgi alabilirsiniz. İnternet sayfalarının yorum kısmından da bilgi toplayabilirsiniz. SED yardımı yatan illerdeki vatandaşlarımız paylaşım yaparlarsa, başka vatandaşlarımıza da bu bilgilere daha kolay yoldan ulaşmış olurlar.

SED Yardımı Kaç Günde Belli Olur?

SED yardımına başvuru yapan ihtiyaç sahibi ailelerin aklına gelen ilk soru "Kaç günde belli olur?" sorusu olmaktadır. Bu yardıma yapılan ön başvuru sonrasında detaylı bir incelemeye girecek olup, hane içerisindeki gelir gider düzeyiniz ve okuyan çocuğunuz var mı diye araştırılması yapıldıktan sonra sonuçlar belli olacaktır.

SED Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

SED yardımı ne zaman  yatar sorusu çok merak edilmektedir. Türkiye genelinde toplamda 139 bin çocuk SED yardımından yararlanmaktadır. SED ödemeleri için 159 milyon TL ödeme yapılacağını açıklanmıştır. Yoksulluk çeken ailelerin çocuklarının, aileleri yanında topluma faydalı bireyler olarak yetişmesini amaçlayan yardım türüdür. SED yardımı süreli ve geçici olarak verilmektedir. SED yardımı ayın kaçında yatıyor sorusunun net bir cevabı olmamakla beraber ayın 1 ile 10 arasında olduğu bilinmektedir. SED yardımları genelde Ziraat Bankası hesaplarına yatmaktadır.

SED Yardımı Alanlar Yorumları

SED yardımı alanların yorumları olarak internetten araştırma yaparak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Süreci Devam Ediyor Ne Demek?

Sed yardımı başvuru süreci devam ediyor ne demek, başvuruda bulunduktan sonra, başvuruların yoğunluğundan dolayı bu uyarıyı alabilirsiniz. Sed yardımı başvuru sürecinden sonra biraz beklemeniz gerekmektedir. SED yardımı başvurularınızı durumunu e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

SED Yardımı Kaç Çocuğa Verilir?

SED yardımı kaç çocuğa verilir, birçok ailenin araştırdığı sorular arasında yer almaktadır. Ailelerin ekonomik şartlarını iyileştirmek için çocukların bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre SED yardımları yapılmaktadır.. SED yardımında  ailelere hem ekonomik hem de psiko-sosyal destek sağlanır. Çocukları hakkında bakım tedbir kararı alınmayan aileler en fazla 2 çocuk için SED yardımı alabiliyor. SED yardımı aldıkları takdirde ailelerin yanlarında bakılabilecek durumda olan çocuklar için ailelere  2’den fazla çocuk için yardım yapılabiliyor.

SED Yardımı Nasıl Çekilir?

SED yardımını almaya hak kazananlar başvurularını İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine bizzat başvuru yaptıktan sonra gerekli bilgi personel tarafından verilecektir.

SED Yardımı Değerlendirmeye Alındı Ne Demek?

SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek; SED yardımı zor durumdaki vatandaşların çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için  başvuru yaptıkları  yardımlardandır. Söz konusu çocuklar olduğunda tahmin edersiniz ki başvurular oldukça yoğundur. SED yardımı değerlendirmeye alındı uyarı ile karşı karşıya geldiğinizde  başvurusu sürenin tamamlanmak üzere olduğunun en geç 1 hafta içerisinde başvurunuzun sonuçlanacağı anlamına gelmektedir. Başvuru sonrasında SED yardımınız incelenip değerlendirilmeye alınır. Yeterli şartlara sahip olmanız durumunda SED yardımından faydalanabilirsiniz. SED yardımı alma şartlarını yazımızın içeriğinde maddeler halinde yer almaktadır, okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı Ne Demek?

SED yardımı kayıt bulunamadı; SED yardımından faydalanmak için bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet’ten giriş yapıp SED yardımı kayıt bulunamadı  yazısına denk geldiyseniz öncelikle daha önce başvuru yapıp yapmadığınızı kontrol etmelisiniz. Başvuru yaptığınızdan emin olmanız halinde ekranda kayıt bulunamadı yazısı var ise  SED yardımından yararlanamayacağınız anlamına gelmektedir. Fakat ekranda 1 kayıt bulunamadı yazısı görüyorsanız başvuru yapıp yapmadığınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. SED yardımı ile ilgili merak edilen, sık sorulan soruları sizler için cevaplamaya çalıştık. Yazımızın içeriği size yol gösterecek niteliktedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
15 Yorum