SED Öğrenci Yardımı Başvuru Formu

SED Öğrenci Yardımı Başvuru Formu
SED Öğrenci Yardımı Başvuru FormuAile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurum ve kuruluşları, yardıma muhtaç ailelere ve öğrenim gören çocuklarına sosyal yardım paketleri sunmaktadır. Sosyal...

SED Öğrenci Yardımı Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurum ve kuruluşları, yardıma muhtaç ailelere ve öğrenim gören çocuklarına sosyal yardım paketleri sunmaktadır. Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetleri ise bu yardımlardan bir tanesidir. SED hizmetlerine başvuruda bulunabilmek için SED öğrenci yardımı başvuru formu doldurulmalıdır. SED başvuru formunu doldurmak isteyen vatandaşlar,

e-devlet

kanalı üzerinden başvuruda bulunabilmektedir. Aynı zamanda 81 ilin tamamında bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri ziyaret edilerek başvuru formu doldurulabilir. Başvurunun sorunsuz bir şekilde işleme alınabilmesi için formda yer alan tüm bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Form doldururken sorun yaşanması durumunda ALO 144 sosyal yardım hattından bilgi alınabilir. SED Öğrenci Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur SED Öğrenci Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur

SED Öğrenci Yardımı Nedir?

SED öğrenci yardımı nedir sorusu, çeşitli sebeplerden ötürü ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. SED açılımı Sosyal ve Ekonomik Destek olarak belirtilmiştir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

, SED hizmeti sayesinde muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere nakdi ve ayni yardımlar yapmaktadır. Vatandaşların bu yardımdan faydalanabilmek için doğru kanalları kullanarak başvuruda bulunmaları şarttır. SED öğrenci yardımı, yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına verilen bir tür sosyal yardımdır. Başvurusu onaylanan vatandaşlara her ay yapılan bu yardım, nakit para şeklinde verilmekte ve

PTT

şubelerinden çekilebilmektedir. Yardımın tutarı ise ailenin muhtaçlık durumuna ve öğrencinin eğitim seviyesine göre değişiklik gösterebilir.

SED Öğrenci Yardımı Ne Kadar?

SED öğrenci yardımı ne kadar sorusu, bu yardıma başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar tarafından sorulmaktadır. SED kapsamında verilen öğrenci yardımı tutarları aşağıda sıralanmıştır:

 • Okul öncesi çocuk için: 787,48 TL
 • İlköğretime devam eden çocuk için: 1.181,23 TL
 • Ortaöğretime devam eden çocuk için: 1611 TL
 • Yükseköğretime devam eden çocuk için: 1.417,47 TL

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına yukarıda sıralanan maddi yardımları sunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra ortaöğretim seviyesinde olup da okula devam etmeyen çocuk için 787,48 TL yardım verilmektedir. Eğer sizler de gereken şartları sağlıyorsanız, e-devlet üzerinden veya il müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

SED Öğrenci Yardımından Kimler Faydalanabilir?

SED öğrenci yardımından kimler faydalanabilir sorusunun yanıtını verecek olursak, aşağıda sıralanan öğrenciler SED kapsamında verilen yardımlardan faydalanabilmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup eğitim ihtiyacını karşılayamayan öğrenciler
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin eğitim gören çocukları
 • Sosyal hizmet kuruluşunda bulunan öğrenciler
 • Korunmaya muhtaç olan öğrenciler

Yukarıda sıralanan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan SED hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Eğer sizler de bu gruplardan birine dahilseniz, başvuru yöntemlerinden herhangi birini kullanarak form doldurabilirsiniz.

SED Öğrenci Yardımı Şartları

SED öğrenci yardımından faydalanmak isteyen kişilerin birtakım şartları sağlamaları gerekecektir. SED öğrenci yardımı şartları şöyle sıralanabilir:

 • Ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanması
 • Ailede çalışabilecek durumda olan bireyin bulunmaması
 • Ailenin herhangi bir nedenden ötürü ekonomik kriz yaşaması
 • Ailede eğitim gören en az 1 çocuğun bulunması
 • Ailenin muhtaçlık sınırının altında yaşadığını kanıtlaması

Yukarıda sıralanan şartların tamamını sağlayan aileler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak SED yardımlarından faydalanabilmektedir. Ancak bu şartların birini veya birkaçını sağlayamayan aileler, başvuru yapsalar bile olumlu dönüş alamayacaktır. SED öğrenci yardımları ile alakalı daha fazla bilgi alabilmek için 144 numaralı sosyal yardım hattı aranabilir.

SED Öğrenci Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED öğrenci yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu, muhtaçlık sınırının altında yaşayıp bu yardıma başvuruda bulunmak isteyen aileler tarafından sıklıkla sorulur. SED öğrenci yardımına başvurabilmek için önünüzde iki yol vardır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabileceğiniz gibi aynı zamanda e-devlet hesabınıza giriş yaparak da başvuruda bulunabilirsiniz. E-devlet hesabınız ile başvuruda bulunmak için şu adımları takip etmeniz yeterlidir:

 • TC. kimlik numarası ve şifre bilgileri ile hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna gelmeli ve buraya ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazmalısınız.
 • Karşınıza gelen ekrandan bakanlığa ait hizmet sayfasına gitmeli ve ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Bu adımda karşınıza kişisel bilgilerinizin yer aldığı bir ekran gelecektir. Burada bilgilerinizi kontrol ederek ‘’Başvur’’ butonuna tıklayabilirsiniz.

Yukarıda yer alan adımları sırasıyla yerine getirdiğinizde başvurunuz ilgili birimlere iletilecektir. 30 gün içerisinde ise tarafınıza bir geri dönüş yapılacak ve başvurunuzun durumu belli olacaktır.

SED Öğrenci Yardımı Sorgulama

SED öğrenci yardımı sorgulama işlemi de tıpkı başvuru işleminde olduğu gibi e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Sorgulama işlemi için öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmalı ve ardından bakanlığa ait hizmet sayfasına gitmelisiniz. Burada karşınıza çıkan hizmetler arasından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Sorgulama sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Karşınıza gelen ekranda geçmiş başvurularınız ile alakalı tüm bilgilendirmeler yer alacaktır. Bu bilgilendirmelere göz atarak geçmiş başvurunuzun ne şekilde sonuçlandığını öğrenmeniz mümkündür. 30 gün içerisinde herhangi bir geri dönüş alamazsanız, cep telefonunuzdan 144 numaralı hattı arayarak bilgi alabilirsiniz.

SED Yardımı Her Ay mı Yatıyor?

SED öğrenci yardımı her ay mı yatıyor sorusunun yanıtına gelecek olursak, SED yardımının her ay verildiğini söyleyebiliriz. Ayın 13’ü ve 15’i arasında bu tutarlar ailenin hesabına yatırılmaktadır. Ancak geçici olan yardımlar yıl boyunca en fazla 2 kez yapılabilir. Süreli olan yardımlar ise belirtilen süre boyunca her ay alınabilmektedir. Sizlere süreli mi yoksa geçici mi yardım verileceği muhtaçlık durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Daha fazla bilgi almak ve aklınıza takılan soruların yanıtını bulmak için cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Evden İş fikirlerim için hemen https://www.devletodemeleri.com/evden-is-fikirlerim/ sayfasını ziyaret edin. Gelir yuvan ve Gelirim Evden sosyal yardım başvurusu için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum