Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama
Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama. Şartlı Sağlık yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi (muhtaç)...

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama. Şartlı Sağlık yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi (muhtaç) ailelerin, çocuklarını düzenli olarak hastaneye götürebilmesi için şartlı sağlık yardım parası sunmaktadır.

Cinsiyet farketmeksizin yapılan bu yardımda bazı şartlar aranmaktadır.  Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır,  Şartlı Sağlık Yardımı nerden alınır, başvuru için gerekli belgeler ve daha birçok merak edilen, araştırılan soruları sizler için yazımızın devamında paylaştık.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

Şartlı Sağlık yardımı nedir; ihtiyaç sahibi  ekonomik şartlar nedeniyle temel sağlık hizmetlerinden yararlanamayan, sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmayan ve kanun tarafından muhtaçlığı onaylanmış hanelere yönelik şartlı yardım programıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, tarafından cinsiyet ayrımı yapılmadan  çocukların sağlık masrafları için başvuru yapan ve  yeterli şartları sağlayan aileye belirli bir miktar yardım sağlanmaktadır. Şartlı sağlık yardımı ile ilgili birçok soruya cevap aranmaktadır. Yazımızın devamında sizler için şartlı sağlık yardımı başvurusu nasıl yapılır, gerekli belgeler, kimlere verilir, ne kadar gibi merak  edilen soruları cevaplamaya çalıştık.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı Sağlık yardımı başvurusu nasıl yapılır; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ailelerin düzenli olarak çocuklarını hastaneye götürüp sağlık hizmeti alabilmeleri için şartlı yardım parası vermektedir. Bu yardım 0-6 yaş arası çocukların sağlık kontrollerinin düzenli yapılmasını amaçlayan bakanlık projesidir. Şartlı sağlık yardımı başvurusu için e-devlet sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubelerinden alabilirsiniz. Ayrıca, resmi ikamet ettiğiniz ilçedeki Sosyal Yardım ve Destek Vakıflarına başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yapacak olan kişilerin vakıfta kaydı bulunmuyorsa vakıf  tarafından istenen 'Hane Başvuru Kayıt Formu', 'Sorgu Dilekçesi' ve 'Şartlı Eğitim-Sağlık Hak sahibi Sözleşmesi' formlarını doldurarak teslim edilmesi istenmektedir. Vakıfta kaydı bulunan kişilerden ise 'Şartlı Eğitim-Sağlık Hak sahibi Sözleşmesi' ile müracaat etmeleri istenmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru Formu

Şartlı Sağlık yardımı başvuru formunu doldurarak bu yardımdan yararlanabileceğiniz gibi, belirli şartları taşımadığınız takdirde yararlanamayacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Başvuru formuna E-Devlet üzerinden sisteme giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Sorgulama

Şartlı Sağlık Yardımı başvurusu sorgulama işleminin nasıl yapıldığı başvuru yapan aileler tarafından merak edilmektedir. Bu yardımdan faydalanabilmek için başvuru yapan kişinin yaşadığı hanede kimsenin sosyal güvencesi olmaması şartı aranmaktadır. Başvuru yapan kişiler Şartlı Sağlık yardımı başvurusu sorgulama işlemini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirler. Şartlı sağlık yardımı başvurusu sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

adresinden gerçekleştirebilirsiniz. SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvuru Formu ve Sorgulama

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar?

Şartlı Sağlık yardımı ne kadar; sorusu başvuruları olumlu sonuçlanmış kişiler tarafından sıkça aratılan sorulardandır. Yeterli şartlara sahip olup başvuruda bulunan vatandaşlar Şartlı Sağlık Yardımından faydalanabilirler. Bu yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerekli şartları sağlayan ailelere düzenli ve nakit olarak verilmektedir. Şartlı Sağlık Yardımı , yeterli şartları sağlayan kişilere 0-6 yaş arasındaki çocuklarını, Sağlık Bakanlığınca belirlenen sağlık kontrol zamanlarında takip ve izlemlerini düzenli olarak yaptırmaları şartıyla, verilen şartlı bir yardım programıdır. Verilen yardım miktarı aylık 35 TL'dir.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şartlı Sağlık yardımı başvurusu için gerekli belgeler; bu yardımdan faydalanabilmeniz için başvuru yapan kişinin muhtaç olduğu Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından tespit edilmiş olması gerekmektedir.

 • Başvurunun öncelik anne tarafından yapılması gerekmektedir. Anne olmaması halinde baba veya 18 yaşını doldurmuş aile fertleri başvuru yapabilirler.
 • Ehliyet, kimlik veya pasaport
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda sunulan başvuru formu

Yukarıda belirttiğimiz Şartlı Sağlık yardımı başvurusu için gerekli belgeler  ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuruda bulunabilirsiniz. Yeterli şartlara sahip olduğunuzda bu yardımdan faydalanabilirsiniz. Başvuru takibinizi e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca evden çıkmadan ALO 144 Sosyal Yardım Hattını arayarak başvuru yapabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı Sağlık Yardımını Kimler Alabilir; Bu yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın projesidir. Şartlı Sağlık Yardımı 0-6 yaş arasındaki çocukların düzenli olarak aileleri tarafından hastaneye götürülmesi şartı vardır. Şartlı Sağlık Yardımını Kimler Alabilir sorusunu sizler için cevapladık.

 • 0-6 yaş (72 ay) çocuklar
 • Hamile bayanlar (en fazla 9 ay)
 • Lohusa bayanlar (en fazla 2 ay) alabilmektedirler.
 • Ayrıca hastanede doğum gerçekleştiren bayanlara bir kere olmak üzere 100 TL tutarında nakdi yardım yapılmaktadır.

Hak sahibi kişilerin muayene aralıklarının takibi Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Neden Kesilir?

Şartlı Sağlık yardımı neden kesilir; bu yardımda muhtaç kişilerin temel ihtiyacı olan sağlık bakımlarının yapılması hedeflenir. 0-6 yaş arasındaki çocuğun, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği dönemlerinde, sağlık kontrolü yaptırması gerekmektedir. Sağlık Yardımı neden kesilir sorusunu sizler için cevapladık.

 • Bakanlığın belirlemiş olduğu tarihlerde sağlık kontrolüne gidilmemesi
 • Çocuğun 72 ay (6 yaş)'ını doldurması
 • İkamet ettiği adresin haber verilmeksizin değiştirilmesi
 • Heyet tarafından muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Hak sahibi olan ebeveynin vefat etmesi
 • Hamile olan kadının hamileliğinin bitmesi
 • Lohusa kadınların 2.ayını doldurması
 • Hak sahibi kişinin veya aile bireylerinden birinin sosyal güvencesi olduğu durumlarda Şartlı Sağlık Yardımları kesilir.

( Hastanede doğum yapan kişi 1 defaya mahsus bu yardımdan faydalanabilir.)

Şartlı Sağlık Yardımı Neden Yatmadı?

Şartlı Sağlık yardımı neden yatmadı; bu yardım muhtaç ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşların en temel ihtiyacı olan sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi, kronik yoksulluk ile savaşmak için amaçlanmıştır. Şartlı Sağlık Yardımına hak kazanmanız için bazı şartlar bulunmaktadır. Yeterli şartları sağlayamamanız durumunda Şartlı Sağlık Yardımınız yatmaz. Yazımızın içeriğinde gerekli olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Nereye Yatar?

Şartlı Sağlık yardımı nereye yatar; başvuruları onaylanmış kişiler tarafından merak edilen, sıkça sorulan sorulardandır. 0-6 yaş arası çocukların düzenli doktor kontrolüne gitmelerini amaçlayan yardım türüdür. Cinsiyet farketmeksizin çocuklarının sağlık masrafları için başvuru yapan kişilerin yeterli şartlara sahip olmaları halinde 35 TL nakdi Şartlı Sağlık Yardım desteği verilmektedir. Başvuru durumunuzu e-devlet üzerinden kontrol ettikten sonra hak sahibi olmanız halinde Şartlı Sağlık Yardımı paranızı size en yakın PTT  şubesinden çekebilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Şartlı Sağlık yardımı parası ne zaman yatacak; ödeme bekleyen aileler tarafından merak edilen sorudur. Muhtaç ailelerin çocuklarının  düzenli sağlık kontrolü olmasını amaçlayan bu yardımda 6 yaş (72 ay) sınırı bulunmaktadır. Bu kontroller Sağlık Bakanlığının belirlediği aralıklarla yapılmaktadır. Aile fertlerinden her hangi birinin sosyal güvencesi olması durumunda Şartlı Sağlık Yardımı desteği alamazsınız, alsanız bile bu durumda kesilir. Şartlı Sağlık yardımı parası Ne zaman yatacak sorusunun cevabına gelecek olursak; yılın tek olan ayları Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında yatmaktadır. Yardımın yattığı günler T.C kimlik numarasının son rakamına göre değişmektedir. T.C kimlik numarasının son rakamına göre yardımın hangi günler yatacağını sizler için maddeler halinde düzenledik;

 • T.C kimlik numarasının son rakamı '0' olanlar ayın 24'ünde
 • T.C kimlik numarasının son rakamı '2' olanlar ayın 25'inde
 • T.C kimlik numarasının son rakamı '4' olanlar ayın 26'sında
 • T.C kimlik numarasının son rakamı '6' olanlar ayın 27'sinde
 • T.C kimlik numarasının son rakamı '8' olanlar ayın '28'inde ödemelerini PTT şubelerinden alabileceklerdir.

Cumartesi gününe denk gelen ödemeler Cuma günü, Pazar gününe denk gelen ödemeler ise Pazartesi günü ödenmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Nereden Alınır?

Şartlı Sağlık yardımı nerden alınır; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 0-6 yaş arasındaki çocukların düzenli sağlık kontrolü olabilmesi için dar gelirli ailelere yardım eli uzattı. Bu yardıma hak kazanmış ailelerin çocuklarını Sağlık Bakanlığının belirlediği zaman aralığında düzenli olarak kontrole götürmeleri şartı vardır. Çocukların kontrollerinin düzenli yapıldığı takdirde her ay PTT şubelerinden 35 TL Şartlı Sağlık Yardım paranızı alabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Şartlı Sağlık yardımı kapsam dışına çıktı ne demek; sorusu dar gelirli vatandaşlar tarafından merak edilen, sıkça sorulan sorulardandır. Şartlı Sağlık Yardımı hamile kadınların, lohusa kadınların ve 0-6 yaş arası çocukların sağlık hizmetlerinden faydalanmasını amaçlayan yardım türüdür. Şartlı Sağlık yardımı kapsam dışına çıktı demek başvuru yapılan yardımın değerlendirme aşamasını geçtiğini ifade etmektedir. Bu durumunda başvurunuz karara bağlanmış olmaktadır. Şartlı Sağlık yardımı kapsam dışına çıktı ne demek ifadesi aslında olumsuz bir durumu temsil etmez. Paranın henüz çekilmemiş fakat çekilmeye hazır olduğunu ifade eder.

Şartlı Sağlık Yardımı Devam Ediyor Ne Demek?

Şartlı Sağlık yardımı devam ediyor ne demek; yardıma başvuru yapmış olan ihtiyaç sahibi vatandaşların sık karşılaştığı sorudur. Şartlı Sağlık Yardımından yeterli şartlara sahip olan başvurusu onaylanan kişiler sorgulama yapabilirler. Sorgulama esnasında Şartlı Sağlık yardımı devam ediyor ne demek sorusuyla karşılaştıklarında merak edilecek bir durum yoktur. Bu yazı kişinin hala yardımdan faydalanabildiği anlamına gelmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Her Ay Mı Veriliyor?

Şartlı Sağlık yardımı her ay mı veriliyor; sorusu yardıma hak kazanmış, ihtiyaç sahibi vatandaşların en çok merak ettiği sorudur. Şartlı Sağlık yardımı ne zaman alınır diye merak eden ihtiyaç sahibi vatandaşlar ödemelerini hangi aralıklarla ve ne zaman alacağını araştırmaktadırlar. Şartlı Sağlık Yardımı yılın tek ayları olan; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında verilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Parası Nereden Alınır?

Şartlı Sağlık yardım parası ne zaman alınır; nüfusun en yoksul kesiminde yer alan hamile, lohusa ve 0-6 yaş aralığında olan çocukları için verilen yardımdır. Bu yardımda düzenli sağlık kontrolü şartı vardır. Kontrolleri aksatmanız halinde ödeneğiniz kesilir. Şartlı Sağlık Yardımı parasına hak sahibi olan, doğum yapan anneler adına açılan PTT hesaplarına (35 TL) yatmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Parası Ne Zaman Yatacak?

Şartlı Sağlık yardımı parası ne zaman yatar; sorusunun cevabını yardım almaya hak kazanmış kişiler merak etmektedir. PTT şubelerine gidip ödemelerini alacak ihtiyaç sahipleri hangi, hangi gün ödemelerini alacaklarını araştırmaktadırlar. Yılın tek olan aylarında ayın 24 ile 28'i arasında yatmaktadır. Yazımızın içeriğinde Şartlı Sağlık Yardım Parası ile ilgili merak edilen soruları sizler için cevapladık.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum