Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu
Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu; Ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardımlar ile destek olan belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları,...

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu; Ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardımlar ile destek olan belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, dernekler v.b kurumlar, yoksul kişilere Ramazan ayı öncesi Ramazan kolisi yardımı dağıtmaktadır.

Ramazan kolisi yardımı

alabilmek için muhtaçlık sınırının altında yaşamanız gerekir. Muhtaç olduğunu fakirlik belgesi ile ispatlayan vatandaşlar Ramazan Kolisi Yardımı alabilirler. Ramazan Kolisinde neler var; Bulgur, Makarna, Kuru Fasulye, Mercimek, Şehriye, Nohut, Zeytin, Peynir, Reçel, Salça, Şeker, Un, Tuz, Yağ, Çay, Meşrubat, Hazır Çorba 4 kişilik bir ailenin, 1 aylık temel mutfak ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan Ramazan gıda kolisi ihtiyaç sahiplerinin adreslerine teslim edilmektedir.

Ramazan Yardımı E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan Yardımı e-devlet başvurusu için

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

linke tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada istenilen bilgileri girdikten sonra bağlı olduğunuz belediyeyi ve almak istediğiniz yardım türünü işaretlemeniz gerekir. Ramazan Yardımı E-Devlet Başvuru Sorgulama işlemlerinizi başvuru tarihinden en az 15 gün sonra aynı link üzerinden yapabilirsiniz. Başvurular ortalama 15-30 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu süre başvuru yoğunluğuna bağlı olarak uzayabilmektedir.

Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Ramazan ayı öncesi yardım almak isteyen vatandaşlar Ramazan Kolisi Yardımı Nasıl Alınır? sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Ramazan yardımı alabilmeniz için gerçek ihtiyaç sahibi olmanız gerekmektedir. Başvuru yapacağınız kurum hangisi olursa olsun muhtaç, yoksul ve ihtiyaç sahibi olanlara yardım yapmaktadır. Ramazan yardımı için gerekli belgeler ile birlikte yardım başvurusu yapacağınız kuruma gitmeniz gerekmektedir. başvurular kurum tarafından ayrıntılı şekilde inceleniyor. Gerek duyulması halinde başvurulan kurum; başvuru sahibinin evine inceleme komisyonu gönderir. Bu komisyon; evinizde sosyo-ekonomik durumunu inceleyerek rapor hazırlar. Daha sonra bu raporu değerlendirmesi için kuruma teslim eder. Değerlendirme kurulu; bu raporu da inceledikten sonra yardım alıp alamayacağınıza karar verir. Başvuruların sonuçlanması, 15-30 gün sürmektedir. Başvuruların yoğunluğuna göre bu süre daha da uzun olabilir. Başvurusu kabul edilen vatandaşlara başvuru formundaki iletişim bilgileri üzerinden ulaşılarak bilgi veriliyor.

Ramazan Yardımı Başvuru Formu

Ramazan kolisi yardımı başvurusu yapan kişilerin başvuru formu doldurması gerekmektedir. Başvuru formunda; başvuru sahibi kişilere aylık gelir ve giderlerine, iletişim, ikametgah bilgilerine dair bir takım sorular sorulmaktadır. Başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda başvurulan kurum;  başvuru sahibinin ihtiyaç sahibi olup olmadığını daha kolay bir şekilde tespit edebiliyor. Başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgilerin doğru ve güncel olması çok önemlidir. Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu Başvuru formunda yardım almak yalan bilgiler paylaşan, muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç göstererek, yardım almaya hak kazananlar, bu durumun sonradan fark edilerek ortaya çıkması halinde cezai yaptırıma maruz kalacaklarını unutmasınlar. Bu kişilerin aldıkları yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor. Ödeme yapmayı reddeden kişiler hakkında ise, başvurulan kurum tarafından dava açılarak yasal süreç başlatılıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Kızılay Ramazan Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama


Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Her il ve ilçede kurulu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, muhtaç hanelerin ihtiyaçlarının karşılanması için yıl boyunca ayni ve nakdi olarak gıda yardımı yapılmaktadır. Ramazan ayı öncesi gıda yardımları hız kazanmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler Ramazan yardımı ne zaman yatacak sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Ramazan yardımları Ramazan ayı öncesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Ramazan ayı öncesi dağıtılan, ihtiyaç sahiplerinin temel mutfak ihtiyaçlarından oluşan gıda yardım kolisi muhtaç vatandaşların yüzünü güldürecek.

Ramazan Yardımı Başvurusu Sorgulama

Ramazan yardımı başvurusu yaptığınız kurum ile iletişime geçerek başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan kolisi başvuru sorgulama için; ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilirsiniz. Ayrıca başvuru yaptığınız kurumu arayarak bilgi alabilirsiniz.
 • Belediye Ramazan yardımı başvuru sorgulama için ALO153'ü arayabilir yada e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan kolisi başvuru sonuçlarınızı öğrenmek için başvurduğunuz Bölge müdürlüğünü arayabilirsiniz.
 • Kızılay Ramazan yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek için Kızılay çağrı merkezi ALO168 telefon numarasını arayabilir, başvurunuzu bizzat gerçekleştirdiğiniz Kızılay temsilciliğini arayabilirsiniz.
 • Dernek ve Vakıf Ramazan kolisi başvuru sorgulama için başvuru yaptığınız dernek ya da vakfa ait olan genel müdürlük telefon numarasını arayarak yetkililerden bilgi alabilirsiniz.
 • Kaymakamlık ve Valilik Ramazan Kolisi başvuru sorgulama için; kurumlara bizzat gidebilir veya telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Ramazan kolisi yardımı; işsiz ve muhtaç, yoksul vatandaşlara ve onların bakmakla yükümlü oldukları ailelerine verilmektedir. Muhtaçlık sınırının altında olan yani hane halkı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altına denk gelenler de Ramazan kolisi yardımı ve diğer sosyal yardımlara başvuru yapabiliyorlar. İşsiz, yoksul ve dar geliriler, kronik hastalığı nedeni ile çalışamayacak durumda olan kişiler, kimsesiz ve gelirsiz dul kadınlar, engelli vatandaşlar, kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları, afetzedeler kısacası gerçek ihtiyaç sahipleri Ramazan kolisi yardımı alabilirler. Fakirlik belgesi bulunan vatandaşlar Ramazan Yardımı almaya hak kazanırlar. Sosyal yardımlaşma ve dayanılma vakıflarında kaydı bulunan, muhtarlık, belediye ve zabıtaların belirlediği ihtiyaç sahipleri başvuru yapmadan Ramazan kolisi yardımı alabilirler. Üzerine kayıtlı ev, arsa, araba vb kaydı bulunan kişiler yardım alamıyorlar..

Ramazan Yardımı Nereden Alınır?

Ramazan ayının yaklaşması ile ihtiyaç sahipleri Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Yerler hakkında araştırma yapmaya başladılar. İhtiyaç sahibi olmanız halinde aşağıda belirtmiş olduğumuz kurum, kuruluş ve derneklere Ramazan yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Yerler;

 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kaymakamlıklar
 • Belediyeler
 • Valilikler
 • Kızılay
 • Dernekler
 • Vakıflar

Ramazan ayı öncesi gıda yardımları genellikle koli bazında yapılmaktadır. Sosyal yardım kartı ile yardımlarını ulaştıran belediyeler Ramazan ayı öncesinde ihtiyaç sahiplerinin ödemelerini kartlarına yüklemektedir. Bazı belediyeler ise Ramazan kolisi yardımlarını nakit veya alışveriş çeki olarak yapmaktadır.

Ramazan Yardımı Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan yardımı ne zaman başlıyor? sorusu başvuru yapan ve yardım almak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Ramazan yardım kolisi dağıtımı Ramazan ayı başlamadan yapılacaktır. Koliler sayesinde ihtiyaç sahiplerinin temel mutfak ihtiyaçları Ramazan ayı öncesi karşılanmış  olacaktır.

Ramazan Yardımı Yapan Dernekler

 • İHH Vakfı
 • Deniz Feneri Derneği
 • Umut Kervanı
 • Merhamet Derneği
 • Taha Derneği
 • Beşir Derneği
 • Yardim Eli Derneği
 • Şefkat Derneği

Kızılay Ramazan Yardımı Başvuru Formu

Kızılay Ramazan Yardımı Başvuru Formu için

https://www.kizilay.org.tr/iletisim

linke tıklayabilir. 81ilde bulunan Kızılay temsilciliklerinde bizzat başvuru formu doldurabilirsiniz.

Ramazan Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Ülkemizde muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak birçok sosyal yardımlar yapılmaktadır. Ramazan ayında Ramazan erzak yardımı için belediyeye, TC Vakıflar Genel Müdürlüğüne, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına, derneklere ve bağlı olduğunuz muhtarlıklara gidebilirsiniz. Ramazan ayında yoksul ve muhtaç vatandaşların evlerine Ramazan kolisi  dağıtılmaktadır.

E-Devlet Ramazan Kolisi Yardımı

Ramazan Kolisi e-devlet başvurusu için

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

linke tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada istenilen bilgileri girdikten sonra bağlı olduğunuz belediyeyi ve almak istediğiniz yardım türünü işaretlemeyi unutmayınız.

Ramazan Kolisi başvurusu için

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum