Ramazan Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır 2024? Başvuru Formu

Ramazan Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır 2024? Başvuru Formu
Ramazan Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Yardımlaşmanın zirve yaptığı ve toplumsal barışın en seviyede seyrettiği mübarek Ramazan ayı, Müslümanların bir yıl boyunca beklediği bir aydır. Müslümanlar otuz gün boyunca oruç...

Ramazan Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Yardımlaşmanın zirve yaptığı ve toplumsal barışın en seviyede seyrettiği mübarek Ramazan ayı, Müslümanların bir yıl boyunca beklediği bir aydır. Müslümanlar otuz gün boyunca oruç tutar ve ibadet konusunda daha titiz davranır. Ramazan ayıyla birlikte büyük bir dayanışma başlar ve yardımlar sel gibi akar. Fitre ve zekatın dışında ayrıca özel ramazan kolisi yardımı da yapılmaktadır.  Ramazan Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır 2024 Başvuru Formu Ramazan Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır 2024 Başvuru Formu İbadetin yanı sıra fakirler için yardım paketi hazırlanır. Ramazan kolisi, zekat, fitre ve sadaka gibi maddi ibadetler bu ayda üst seviyede seyreder. Yardım almak isteyenler ‘Ramazan kolisi başvurusu nasıl yapılır?’ sorusunu araştırmaya başlar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da oruç ayında fitre, zekat ve Ramazan kolisi gibi konular gündemde yer alır. Bu yıl 6 Şubat depremi nedeniyle depremzedeler yardımda ilk sırada yer alır. Depremzedelerin gıda, barınma ve diğer ihtiyaçları resmi veya özel kurumlar tarafından karşılanır.  Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Kızılay, Kaymakamlık, Belediyeler, Valilik, Vakıflar Genel Müdürlüğü, dernekler ve vakıflar Ramazan kolisi yardımı yapmaktadır. Yardımlar alışveriş çeki, nakit veya doğrudan gıda yardımı şeklinde yapılmaktadır.  Başvuru işleminin nasıl yapıldığı ve yardımın kimlere çıktığı gibi konularda merak edilen konulardandır. Yardım kolisi alma işlemlerinde kişisel gelir testi işlemi ön planda değerlendirilir. Özel kurum ve kuruluşlar da ailenin gelir seviyesini araştırdıktan sonra yardım işlemi gerçekleştirir.  

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mübarek Ramazan ayının gelmesi ile birlikte yardım almak isteyenler konu hakkında araştırma yapmaya başlar. Ramazan kolisi yardım başvurusu nasıl yapılır? Yardım almak isteyenler öncelikle

www.turkiye.gov.tr

adresine PTT’den aldıkları şifre ile giriş yapmalıdır. Sosyal yardım başvuru sayfasına girerek ‘yeni başvuru’ kısmına girilir. Yeni başvuru kısmında onay kutuları işaretlendikten sonra form ekrana yansır.

www.kizilay.org.tr

adresinden veya

www.vgm.gov.tr

adresinden başvuru yapılabilir. Kızılay ve Vakıflar genel müdürlüğü başvurularında da kişisel gelir testi önemlidir. Gelir testi kaymakamlık aracılığı ile yapılır.   Aileden 18 yaşını doldurmuş her hangi biri başvuru yapabilir. Başvuru yapan kişinin yaşının küçük olması durumunda başvuru kabul edilmez. Başvuru aile fertleri adına yapılır. Aile fertlerinin telefon, TC kimlik no, gelir bilgileri ve mağduriyet bilgileri hazır olmalıdır. Mağdur olduğu halde belgelendirmeyenler gerekli başvuruları yaparak ‘mağduriyet belgesi’ almalıdır. Dul olanlar veya yetim olanlar, nüfus dairesinden gerekli belgeleri alarak başvuru yapabilir. Boşanma ile dul kalanlar, boşanma mahkeme kararı ile başvurabilir. Kocası ölenler ise nüfus dairesinden ilgili konuda aldıkları belge ile başvurabilir.  Engelli vatandaşlar ise sağlık kurulu raporu alarak işe başlar. Daha sonra sağlık kurulu raporu ile Aile Ve Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğüne başvurur ve engelli belgesi ile başvuru işlemini gerçekleştirir. Sağlık kurulunun verdiği engelli raporu ile bütün yardım başvuruları yapılabilir. Resmi veya özel bütün dernek ve kurumlar başvuru işleminde resmi belgeleri dikkate alarak hareket eder.   Doğrudan belediyeye veya kaymakamlığa giderek de başvuru yapmak mümkündür. Başvuru işleminin gerçekleşmesinin ardından kısa sürede başvuru sonuçlanmaktadır. Sonuçlar başvuru yapılan bürodan veya e-devletten öğrenilebilir. Bir kaç hafta içerisinde başvurular sonuçlanır. Başvurunun sonuçlanmasının ardından yardımlar da kısa sürede alınabilir.  Kaymakamlığın verdiği yardımlar PTT aracılığı ile yardıma ihtiyacı olan kişiye ulaştırılır. Yardım başvurusu onaylandıktan sonra ‘PTT hesap aktar’ bölümü kontrol edilir ve aktarılacak bir hesap var ise özel banka hesabına yardım aktarılabilir. 

Ramazan Kolisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Yardım kolisi genellikle temel gıdadan oluşur. Bazı kurumlar koliye giysi de eklemektedir. Genellikle gıda kolisi şeklinde koli hazırlanmaktadır. Ramazan kolisi başvuru şartları nelerdir? Koli yardımı almak isteyenler;

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır ve başvuru için engelli olmamalıdır.
  2. On sekiz yaşını dolduran herkes başvuru yapabilir. E-devletteki adreste ikamet ediliyorsa başvuru değerlendirilir. Adres güncel değilse adres değişikliği yapılmalıdır. 
  3. Başvuran kişi emekli, memur veya esnaf olmamalıdır. 
  4. Hali hazırda sosyal yardım başvurusu yapan kişi başvuru sonuçlanmadan ikinci bir başvuru yapamaz.

Başvuruda aile içerisinde mağdur olan (kanser vb. hastalığı olanlar, yetim olanlar, dul olanlar, 65 yaş üstü olanlar, eşi hapiste olanlar, eşi veya çocukları askerde olanlar durumu belirten belge ile başvurmalıdır. Çalışamaz durumda olanlar sağlık raporu ile başvuru yapabilir. Hiç bir geliri olmayan ve geçimini sağlayamayan herkes başvuru yapabilir. Kişisel gelir testi, güncel Türkiye İstatistik Kurumu verileri dikkate alınarak gerçekleştirilir. Geçim sınırı, ‘fakirlik seviyesinin altında olanlar’ başvuru işleminde genellikle olumlu sonuç alır. Yurt dışında oğlu veya eşi olanlar ise ‘yurt dışından her hangi bir maaş almadığına dair’ resmi bir belge ile başvurabilir. 

Ramazan Kolisi Kimler Alabilir?

Yardım başvurularında dernekler, vakıflar, kaymakamlık ve diğer kurumlar TC vatandaşlığı ve 18 yaş şartı getirmektedir. Başvuru sonuçları ise gelir testine ve mağduriyet durumuna göre değerlendirilir. Geliri iyi olanlar ve geçim sıkıntısı yaşamayanlar elenir. Amaç geçinemeyen aileler için yardım programı oluşturmak ve aileyi aylık geçim standardına ulaştırmaktır. Ramazan kolisi kimler alabilir? Bu soru en çok merak edilen sorulardan biridir.  Yardım alma işlemlerinde kaymakamlık gelir testi önemlidir. Vakıflar genel müdürlüğü, Kızılay ve diğer kurumlar kaymakamlık gelir testini değerlendirmeye alır. Gelir testinde ihtiyaç sahibi olmadığı anlaşılırsa bu durumda yardım yapılmamaktadır. Yardıma ihtiyacı olan kişiler için yardım programı gerçekleştirilir.  E-devlet yardım başvuru işlemlerinde aile bireyleri adına bir kişi başvuru yapar. Bu başvuru sonuçlanmadan yeni başvuru işlemi yapılamaz. Ailenin diğer fertleri de ilk yapılan başvuru sonuçlanmadan yeni bir başvuru yapamaz. Yardım aileye yapılır ve yardımda ailenin bütün fertleri tek tek değerlendirilir. 

Ramazan Kolisi Başvurusu için

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
89 Yorum