PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Ne Kadar? PTT Elektrik Yardımı Başvuru Formu

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Ne Kadar? PTT Elektrik Yardımı Başvuru Formu
Ptt Elektrik Fatura Yardım BaşvurusuPTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Ne Kadar? PTT Elektrik Yardımı Sorgulama Dar gelirli, muhtaç yani elektrik faturasını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar elektrik...

Ptt Elektrik Fatura Yardım Başvurusu

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Ne Kadar? PTT Elektrik Yardımı Sorgulama Dar gelirli, muhtaç yani elektrik faturasını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar elektrik faturası yardımı ile faturalarını daha rahat ödeyebilecekler. Elektrik faturalarını indirimli olarak ödemek isteyen vatandaşlar, PTT elektrik yardımı başvurusu ile ilgili araştırma yapmaya başladılar. İhtiyaç sahibi vatandaşlara, elektrik faturası yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Elektrik yardımı 2019 yılından beri yapılmaktadır. Yazımızın içeriğinde elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır? Elektrik yardımı nereye yatar? Elektrik yardımı alma şartları ile ilgili merak edilen konuları sizler için yanıtlayıp, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. PTT Elektrik Yardımı Başvurusu PTT Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Elektrik yardımı nasıl alınır; yardım almak isteyen vatandaşların, gerekli evraklar ile birlikte ilgili birimlere başvuru yapmaları gerekmektedir. Yazımızın içeriğinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, ihtiyaç sahiplerine düzenli elektrik yardımı verilmektedir. Elektrik yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında kaydı bulunan ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Farklı bir başvuru şekli bulunmamaktadır. Elektrik yardımı almak isteyen vatandaşların, vakıfta kayıtları yok ise öncelikle vakıfa kayıt olmaları gerekmektedir. Burada sosyal yardım başvuru formunu doldurmanız, elektrik yardımı alabilmeniz için yeterli olacaktır.

Elektrik Yardımı Başvurusu Formu

Elektrik yardımı başvuru formu; bunun için form bulunmamaktadır. Yardım almak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gereklidir.

Elektrik Yardımı Sorgulama

Elektrik yardımı sorgulama; ALO 144 veya ALO 183 sosyal destek hatlarından birini arayarak elektrik yardımı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Elektrik faturalarını PTT şubelerinden ödeyen vatandaşlar, şubedeki çalışanlardan yardım almaya hak sahibi olup, olmamanız konusunda size bilgi vereceklerdir. Ayrıca elektrik yardımı sorgulama işleminizi

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

adresinden de yapabilirsiniz. Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Kimlere Veriliyor? Ayın Kaçında Yatıyor?


İlginizi Çekebilir


Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Sorgulama


Elektrik İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Elektrik indiriminden, evde bakım yardımı alan, kronik hastalığı olup da cihaza bağlı olarak yaşamlarını sürdürenlere verilmektedir. Elektrik indiriminden yararlanmak için başvuru yapmanız gerekiyor.

Elektrik Yardımı Telefon Numarası

Elektrik yardımı telefon numarası; bu yardım ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular için ALO 144 veya ALO 183 Sosyal Destek Hattı 7/24 sizlere hizmet vermektedir.

Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Elektrik yardımı ne kadar; bu rakam evde yaşayan kişi sayısına göre hesaplanmaktadır. Elektrik yardımı 103 TL ile 206 TL arasında değişmektedir.

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Elektrik yardımı ayın kaçında yatıyor; her ayın ilk haftası hesaplanmaktadır. Ödeme esnasında yapılan yardım otomatik olarak düşülecektir.

Elektrik Yardımı Kaç Ay Alınır?

Elektrik yardımı kaç ay alınır; bu yardım düzenli olarak her ay yapılmaktadır. Yapılan yardım, faturanız üzerinden ödeme esnasında otomatik olarak düşülecektir.

Elektrik Yardımı Ne Zaman Yatar?

Elektrik yardımı ne zaman yatar; yardımın her hangi bir yere, her hangi bir zamanda yatması söz konusu değildir. Elektrik yardımı, faturanız üzerinden indirime gidilerek yapılmaktadır.

Elektrik Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Elektrik yardımı alma şartları nelerdir; hanede yaşayan kişi başı aylık gelirin asgari ücretin 1/3'ünden az olması gerekmektedir. Bu rakam 2021 yılı itibari ile 852 TL'dir. Yani ihtiyaç sahibi olmanız durumunda elektrik yardımı alabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik yardımı için nereye başvurmamız gerekiyor; yardım için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydınızın olması yeterlidir. Vakıfta kaydı bulunmayan kişilerin ise, burada sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gereklidir. Elektrik faturası sosyal yardım almak için başvuru yapmanız gerekiyor.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

PTT elektrik yardımı sorgulama işlemini yapmak için PTT şubelerine kimliğinizle birlikte gidebilirsiniz.

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik yardımını kimler alabilir;

 • Muhtaç ve işsiz kişiler,
 • Şartlı eğitim desteği, Şartı sağlık yardımı alan kişiler ,
 • Yaşlılık maaşı, engelli maaşı, dul maaşı alan kişier,
 • Asker ailesi maaşı alan kişiler ,
 • Doğum veya gebelik yardımı alan kişier,
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar, (ailedeki kişi başı gelir 852 TL altında olanlar)
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından (gıda, yakacak, giysi ) yardım alan kişiler,
 • 18 yaş altı engelli maaşı alan kişiler,
 • SSPE, tüberküloz, silikozis aylığı alan kişiler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz, devletten kişiler elektrik yardımı alabilirler. İşsiz ve geliri olmayan vatandaşların, üzerine kayıtlı gayrimenkul var ise elektrik yardımı ve diğer sosyal yardımları almaya hak sahibi olamazlar.

Elektrik Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Elektrik yardımı için gerekli belgeler nelerdir;

 • T.C kimlik kartı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi (SGK'dan alınacak)
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Ailenin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Engelli vatandaşlar için 2022 yılına ait engelli raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Dul kadınların eşlerine ait ölüm belgesi
 • Mal beyanı belgeleri

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı bulunan vatandaşların her hangi bir belgeye ihtiyaçları yoktur. Bu kişilerin elektrik yardımları, otomatik olarak bağlanmaktadır. Vakıfta kaydı bulunmayan kişiler, gerekli evraklar ile birlikte sosyal yardım başvuru formu doldurabilirler. Sosyal yardım başvuru formunda, elektrik yardımının yanı sıra gıda, erzak, yakacak v.b yardımları da bulunmaktadır.

Elektrik Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Elektrik yardımı hangi durumlarda kesilir; muhtaçlığın ortadan kalkması(gelir durumunda iyileşme) durumunda elektrik yardımı kesilir. Sosyal yardım alan kişilerin sosyal yardımlarının kesilesi halinde, otomatik olarak elektrik yardımları da kesilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum