Para Yatıran Vakıflar. Para Desteği Veren Vakıflar. Para Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Para Yatıran Vakıflar. Para Desteği Veren Vakıflar. Para Desteği Alma Şartları Nelerdir?
Para Yatıran VakıflarPara Yatıran Vakıflar. Para Desteği Veren Vakıflar. Para Desteği Alma Şartları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır? Hangi Şartlarda Devam Eder? Vakıflar bir hizmet vermek, yarar sağlamak amacıyla gerçek veya...

Para Yatıran Vakıflar

Para Yatıran Vakıflar. Para Desteği Veren Vakıflar. Para Desteği Alma Şartları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır? Hangi Şartlarda Devam Eder? Vakıflar bir hizmet vermek, yarar sağlamak amacıyla gerçek veya tüzel kişiler tarafından kurulmuş kurumlar olup birçok alanda faaliyet göstermektedir. Bu faaliyetleri arasında en bilineni ise yardıma muhtaç durumda olan insanlara yardım eli uzatmalarıdır. Ülkemizde ekonomik anlamda yardıma muhtaç vatandaşlarımıza destek olan Vakıflar Genel Müdürlüğü,

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

gibi kurumların yanı sıra diğer birçok kuruluş varlık göstermektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok insan bazı ekonomik sıkıntılar çekmekte hatta açlık sınırının altında yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Ekonomik yoksulluk içinde olan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan hatta yaşamını en düşük seviyede bile idame ettirmekten zorlanan vatandaşlarımız da para yatıran vakıflar konusunda araştırma içerisine girmektedir. Ülkemizde bu arayışa cevap verebilecek ve birçok insana, aileye destek sağlayabilecek çok sayıda vakıf bulunmaktadır. maddi yardım veren vakıflar maddi yardım veren vakıflar

Para Desteği Veren Vakıflar

Günümüzde birçok insanın yardım almaktan çekinmesi ya da para desteği veren vakıflar konusunda bilgisinin olmaması sebebiyle mağduriyetleri devam etmektedir. Bu mağduriyeti bir nebze de olsa gidermek adına ilgili vakıfların hangileri olduğuna değinmek gerekirse bunlar aşağıdaki gibidir:

Bu kurumlara ek olarak birçok başka vakıf da bulunmaktadır. Yaşamış olduğunuz şehrin belediyeleri de sizi bu konuda yönlendirebilmekte ve varsa şehrinizde bulunan vakıflarla iletişime geçmenizi tavsiye edebilmektedir.

Para Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Yardıma muhtaç olan insanların yardımına koşmak için var olan vakıflar, desteklerinin doğru kişilere ulaşması ve gerçekten ihtiyacı olan insanların faydalanmasını sağlamak için birtakım şartlar öne koymaktadır. Para desteği alma şartları nelerdir sorusuna açıklık getirmek gerekirse bu şartlar vakfa göre değişebiliyor olsa da genel olarak aranan nitelikler şu şekildedir:

  • Aylık ve yıllık gelirin belli bir miktardan az olması
  • Yardım alacak kişinin üstüne kayıtlı değerli menkul veya gayrimenkul bulunmaması
  • Türk vatandaşı olmak
  • İkametgâh adresinin Türkiye’de olması
  • Başvuranın hükümlü veya tutuklu olmaması
  • Halihazırda başka bir vakıftan destek almıyor olmak

Yukarıda sayılan örneklere ek olarak başka kriterler de istenebilmektedir. Bu şartları sağlayıp SGK kapsamında çalışmayan ya da bakmakla yükümlü olduğu insanların ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere destek verilebilmekle birlikte engelli, yaşlı ve kimsesiz kişiler de bu yardımlardan faydalanma olanaklarına sahip olabilmektedir. Ayrıca annesini ve babasını kaybeden çocuklar da bazı vakıflar tarafından destek kapsamına alınmaktadır.

Başvuru Nasıl Yapılır? Hangi Şartlarda Devam Eder?

Gerekli şartları sağlamış olduğunu düşünen vatandaşlarımız para desteği veren vakıflara başvuru nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını araştırmaktadır. Genellikle kurumların internet sayfalarında iletişim bilgileri yer almaktadır ve sizi almak istediğiniz yardım konusunda yönlendiren bilgiler verilmektedir. Genel olarak başvurular şahsen yüz yüze yapılabildiği gibi internet üzerinden başvuru formu doldurarak da yapılabilmektedir. Gerekli bilgileri girip istenen evrakları da sağlamanız halinde kurum, istediği şartları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol ettikten sonra sizinle iletişime geçecektir. Herhangi bir vakıftan yardım alıyor olmanız bunun hayat boyu süreceği anlamına da gelmemektedir. Daha önce sağladığınız şartları sonrasında sağlayamıyor duruma geldiyseniz bunun tespiti halinde kurum size yapmış olduğu yardıma son verebilmektedir. Örneğin bir öğrenciyseniz para yardımı aldığınız vakıf belli bir not ortalamasının üzerinde olmanızı isteyebilmekte, bu notun altına düşmeniz durumunda yardımlarını kesebilmektedir. Bu nedenle sağlamış olduğunuz şartların devamlılığına bağlı olarak durumunuzun değişebileceğini göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Devlet Ödemeleri başvurusu için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum