Meb Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Meb Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu
Meb kırtasiye yardımı 2023 yılında da aynı şekilde yatmaya devam ediyor. Artışlar enflasyona baktığımız zaman ufak da olsa yine de artışlar mevcut. Yardımlar iki türlü verilmektedir. Öğretmenler ve öğrencilere olmak üzere...

Meb kırtasiye yardımı 2023 yılında da aynı şekilde yatmaya devam ediyor. Artışlar enflasyona baktığımız zaman ufak da olsa yine de artışlar mevcut. Yardımlar iki türlü verilmektedir. Öğretmenler ve öğrencilere olmak üzere her iki tarafa da kırtasiye ücreti verilirken farklı şartlar bulunmaktadır.

Meb Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Şartları Nelerdir?

Yardımlar her sene eylül ayı itibarıyla öğretmen ve öğrencilere ödenmektedir. Ücretler yatırılmadan önce her sene ne zaman yatırılacağı hakkında öğretmen ve öğrencilerin merakları olmaktadır. Okulların açılmasına kısa bir süre kala aynı sorular tekrar gündeme gelmiştir. Peki öğrencilere ve öğretmenlere verilecek olan kırtasiye yardımları ne zaman yatırılmaya başlanacak? Yazımızda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan okullarda görevini sürdüren resmi görevli öğretmenler için veya kadrolu olarak göreve başlamış öğretmenler için düzenli olarak her sene yatırılmaya devam edilen eğitim ödeneği olarak da bilinen kırtasiye yardımları 2023-2024 eğitim öğretim döneminde de öğretmenlerin hesaplarına yatırılması bekleniyor. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de yatırılacak olan paraların, yatış tarihleri merak konusu olmaktadır. Okulların açılmasından önce eylül ayında yatan paraların bu sene de yatırılması için hala beklenilmekte. Öğretmenler hesaplarına yatacak olan ücretleri eylül ayı itibarıyla yatmasını beklemektedir. Meb Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır Meb Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır

E-devlet kırtasiye yardımı başvurusu

Kırtasiye yardımı başvurusu için paraların yatma tarihini bekleyen sadece öğretmenler değil. Öğrencilerin de belirli bir kısmı 2023-2024 eğitim öğretim döneminde sıkıntı çekmemek için belirlenmiş olan meb kırtasiye yardımı 2023 ücretlerinin hesaplarına yatmasını beklemektedir. Bunun yanında henüz başvuru yapmamış ve kırtasiye yardımlarından yeni haberi olan öğrenciler de bulunmaktadır. Bu öğrenciler de en kısa sürede başvurularını yaparak bir an evvel verilecek olan yardımlara yetişmeye çalışmaktadır. Genel itibarıyla her öğrencinin kırtasiye yardımlarından yararlanma hakkı bulunmamaktadır. Kırtasiye yardımlarından yararlanabilmek için ilk öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir. Yardımın verilirken en başta bu şartım koşulması diğer ülkelerden gelen öğrencilerin bu yardımı almasını engellemektedir. Bunun yanında tüm Türkiye vatandaşlarının çocukları da bu yardımdan hak kazanamamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasının yanında öğrencilerin ve ailelerin belirli kriterlere uyuyor olması gerekmektedir. Ailelerde okulların açılmasına kısa bir süre kala bu şartları araştırarak gerekli kriterlere uydukları takdirde başvurularını bir an evvel yapmak için araştırma içerisine gelişmişlerdir. Başvurularını ilk defa yapacak olan aileler için hep bilmeleri gereken birçok prosedür bulunmaktadır. Başvurular bakanlıklar aracılığı ile, belediyeler aracılığı ile ve e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Her bir platformun farklı başvurulara çıkabileceğini bilerek konuya hakim bir şekilde başvuru yaparsanız ücretleri alırken herhangi bir sıkıntı yaşamamış olursunuz. E-devlet üzerinden başvuru yapılınca ne gibi işlemleri tamamlamış oluyorsunuz, neler yapmanız gerekiyor veya belediye başvurusunda bulunduğunuz zaman bakanlıklara göre başvurunun artı ve eksileri neler, bakanlıklardan başvurduğunuz takdirde ne gibi belgeler isteniyor gibi öğretmen ve öğrencilere yönelik kırtasiye yardımları hakkındaki tüm soruların cevapları yazımız içerisinde yer almaktadır.

Meb Kırtasiye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her yıl düzenli olarak ödemelerin yapılmış olduğu meb kırtasiye yardımı 2023 başvuruları bu sene de yapılmaya devam edilmektedir. Öğretmen ve öğrencilerin alma hakkı olmuş olduğu kırtasiye yardımları ile ilgili başvuruların nasıl yapıldığı hakkında sorular gündeme gelmeye başlamıştır. 1 Eylül itibariyle gerekli koşulları sağlayan öğrenciler ve öğretmenlerin alabilecek oldukları kırtasiye yardımları için öğretmenlerin çok fazla bir şey yapmasına gerek yoktur. Eğer devlet okulunda öğretmenlik yapıyor veya sözleşmeli olarak öğretmenlik hayatına devam ediyor ise kırtasiye yardımından yararlanma hakkı bulunmaktadır. Kırtasiye yardımı nasıl yapılır öğrenmek isteyen öğrenciler için ise durum tam olarak bu şekilde değildir. Öğrenim hayatına devam etmekte olan her öğrencinin alabileceği bir yardım parası olarak görülmemektedir. Belirli kriterlere karşılayan ve maddi olarak devletin yeterli görmüş olduğu aylık maaşın altında gelire sahip olan ailelerin çocuklarına verilmekte olan veya farklı sebepler ile koşulları sağlamış olan öğrencilere verilmekte olan yardım parası olarak, kırtasiye yardımlarından yararlanma hakkı kazanan öğrenciler bulunmaktadır. Kırtasiye yardımı için başvurularını henüz tamamlamamış öğrenciler için geç kaldıkları söylenemez. Başvurularına e-devlet üzerinden, eğitim öğretim yardımı talebi sekmesine tıklayarak işlemlerini gerçekleştirebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus başvuruyu e-devlet üzerinden yaptıktan sonra işlemlerinizin tamamlanmayacağıdır. E-devlet üzerinden yapılmış olan başvurularda sadece ön başvurular tamamlanmış olacaktır. Başvuruların tamamen sona erebilmesi için e-devlet üzerinden sizlere yardım almaya hak kazanmanız halinde devlet kurumları tarafından belirli bir günde randevu verilerek gerekli belgeler sizden istenecektir. Bu belgeler ile resmi kuruma giderek işlemlerinizi tamamlamanız halinde, Eylül ayı geçse dahi yıl içerisinde başvuru yapmış olduğunuz kırtasiye yardımları için hesaplarınıza yardım paraları geçecektir. Kırtasiye yardımı başvurusu işlemlerini henüz daha tamamlamamış ve eylül ayı itibarıyla bu yardımların yatırılmaya başladığını öğrenen kimi öğrenciler bu sene yardım parasından yararlanamayacağını düşünmektedirler. Bu durum tam anlamıyla yanlış bir düşüncedir. Yardım paraları senede bir defa dağıtılıyor ve eylül ayından itibaren dağıtılmaya devam ediyor olsa da, eylül ayından itibaren başvuruda bulunan kişilerin de yıl içerisinde yardım almaya hak kazanmaları halinde paraları hesaplarına yatırılacaktır. Meb kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır çoğu kişi bu yazıdan sonra başvuruların nasıl yapılacağı hakkında bilgi edinmiş olmalıdır. Fakat başvuru yapılması esnasında devletin veya belediyelerin başvuru yapacak olan kişilerden istemiş olduğu bazı belgeler bulunmaktadır. Yazımızın devamında da bundan bahsedeceğiz.

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir

Kırtasiye yardımı nasıl alınır sorusunu soran aile ve öğrencilerin ilk olarak kırtasiye yardımının kimlere verildiği hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir. 2022-2023 eğitim öğretim yılı için belirlenmiş olan kırtasiye yardımı 1300 TL olarak gerekli şartları karşılayan öğrencilere verilmektedir. Peki bu gerekli şartlar nelerdir?

 • İlk önce kırtasiye yardımını alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Kırtasiye yardımından yararlanmak isteyen kişilerin maddi durumlarının yetersiz olarak görülmesi gerekmektedir.
 • Aile bireylerinin aylık olarak ortalama gelirlerinin asgari ücretin üçte birinin altında olması gerekmektedir.
 • Kırtasiye yardımlarına sadece maddi olarak sıkıntı yaşayan aileler değil, aynı zamanda şehit çocukları da yararlanabilmektedirler.
 • Eğitim öğretim hayatına devam eden öksüz ve yetim çocuklar da bu yardımdan yararlanabilmektedirler.
 • Devlet maddi olarak yetersiz olan ailelerin yanında engelli olan ve bu durumunu belgeler ile ispatlayabilecek olan kişilere de kırtasiye yardımlarından yararlanma hakkı vermiştir.
 • Devletin uygun görmesi halinde devlet okulu ve vakıf okulunda burslu olarak eğitimine devam etmekte olan öğrenciler de kırtasiye yardımlarından yararlanabilmektedir.
 • Yukarıda sayılmış olan kraterlerden herhangi birine sahip olan tüm öğrencilerin aktif olarak eğitim öğretim hayatına devam etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan başvurular reddedilecektir. Aynı zamanda eğitim öğretim hayatında devam eden öğrencilerin ilkokul, ortaokul veya lisede olması gerekmektedir.

Maddeler halinde sayılmış olan koşullardan birine uyuyorsanız başvuru işlemlerine yapmaya hak kazanmışsınız demektir. Öğrenciye kırtasiye yardımı için

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

na veya belediyelere başvuru yaparak gerekli belgelerin eksiksiz olarak verilmesi halinde başvuru işlemleri onaylanmaktadır. Belediyelere ve devlete ait olan kuruma gittiğiniz zaman sizlere verilecek olan yardımlardaki fiyatlar değişiklik göstermektedir. Bulunmuş olduğunuz ildeki belediyeye ve daha sonrasında da devletin vermiş olduğu yardım parasına bakarak başvuru işlemlerinizi yaparsanız çok daha iyi olacaktır. Aynı zamanda belediyeye başvuru yaparak üniversite öğrencilere de kırtasiye yardımlarından yararlanabilmektedirler. Peki başvuru işlemlerini yaparken gerekli olan ve kurumların istemiş olduğu belgeler nelerdir?

 • Başvuru yapılacak olan çocuğun Türkiye Cumhuriyeti kimliği veya kimliğin yerine geçecek olan nüfus cüzdanı gereklidir.
 • Başvuru esnasında aynı zamanda başvuru yapan öğrenci velisinin Türkiye Cumhuriyeti kimliği veya kimlik yerine geçecek olan nüfus cüzdanı gerekmektedir.
 • Çocuğun eğitim yaşında olmasının yanında, hala aktif olarak eğitim öğretim hayatına devam ediyor olduğuna dair okulundan alınmış olan gerekli belgenin getirilmesi istenmektedir.
 • Eğer maddi durumu yetersiz olduğu için veli başvuruda bulunuyor ise gelir belgesini veya işsiz olduğuna dair Sosyal Güvenlik Kurumundan almış olduğu belgeyi başvuru esnasında göstermesi gerekmektedir.
 • Başvuruyu yapmış olan ailenin ikametgah adreslerine başvuru esnasında göstermeleri gerekmektedir. Bu işlem nüfus kayıt örneği ile yapılabilmektedir.
 • Başvuruyu yapan aile kirada oturuyor ise kira sözleşmesinin getirilmesi gerekmektedir.
 • Eğer başvuruyu yapmış olan aile kirada değil ve mülkiyet hakları kendilerine ait ise aynı şekilde tapu fotokopisinin başvuru yapıldığı anda görevliye gösterilmesi gerekmektedir.
 • Gerekli olan belge muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi olması gerekmektedir.
 • Başvurunun tamamlanabilmesi için başvuruyu yapan öğrencinin vesikalık fotoğrafları gerekmektedir. Başvuru yaparken en az 4 adet vesikalık fotoğraf ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

1250 tl kırtasiye yardım başvurusu için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.