Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu
Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası BaşvurusuKaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu. İlk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitim gören öğrenciler, eğitim-öğretim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kaymakamlıklara...

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu. İlk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitim gören öğrenciler, eğitim-öğretim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kaymakamlıklara yardım başvurusunda bulunabilmektedir. 18 yaşından küçük olan öğrencilerin velileri bu yardımlara başvuruda bulunabilirken, 18 yaşından büyük olan öğrenciler bizzat başvuru gerçekleştirebilir. Kaymakamlık öğrenci yardım parası başvurusu, dar gelirli öğrencileri yakından ilgilendirir. Devlet kurum ve kuruluşları, yardıma muhtaç dar gelirli ailelere ve onların eğitim gören çocuklarına çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. İlçe kaymakamlıkları ise muhtaçlık sınırının altında yaşam süren öğrencilere eğitim-öğretim ihtiyaçlarını giderebilmeleri için para yardımında bulunur. Bu yardımdan faydalanmak isteyen öğrencilerin birtakım şartları sağlaması gerekecektir. Yapılacak olan yardımın tutarı ise öğrencinin muhtaçlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Kaymakamlık Eğitim Yardımı

Sizlerin de bildiği üzere yaşanan ekonomik sıkıntılardan kurtulabilmek için devlet kurum ve kuruluşlarına yardım başvurusunda bulunmak mümkündür. Kaymakamlıklar da bu kurumlardan bir tanesidir. Kaymakamlık eğitim yardımı, ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim gören tüm öğrencilere verilir. Bu yardımlar ayni ve nakdi yardım olmak üzere iki çeşittir. Ayni yardım, kırtasiye ve servis gibi yardımları kapsar. Nakdi yardımlar isminden de anlayabileceğiniz üzere nakit para yardımıdır. Kaymakamlıklar tarafından verilen nakdi yardımlar, öğrencinin

PTT

hesabına her ay yatırılır. Ancak başvuru esnasında banka IBAN numarası veren öğrenciler, yardım tutarını direkt banka hesabı aracılığıyla alabilir. 18 yaşından küçük olan öğrencilere verilen yardımlar ise velinin hesabına yatırılmaktadır.

Kaymakamlık Okul Yardımı Başvuru Formu

İlçe kaymakamlıklarından okul yardımı alabilmek için kaymakamlık okul yardımı başvuru formu doldurulmalıdır. Bu formu doldurmak isteyen veliler veya öğrenciler, eğitim gördükleri ilçenin kaymakamlık binasına bizzat gitmelilerdir. Bu binada yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yardım başvurusunda bulunmak mümkündür. Ziyaretiniz sırasında sizlere bir form verilecek ve doldurmanız istenecektir. Sizlere verilen formda eğitim ve maddi durumunuzu tespit etmeye yönelik sorular bulunur. Bu soruların tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz alınacak ve işleme koyulacaktır. Başvuru sonuçları ise kurumdan kuruma ve yoğunluğa bağlı olmak üzere ortalama 30 gün içerisinde cep telefonunuza SMS olarak gönderilir. Bu nedenle iletişim bilgilerinizi verirken dikkatli olmanız önerilir.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Kimler Alabilir?

Kaymakamlık öğrenci yardım parası kimler alabilir sorusu, eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler ve velileri tarafından sıklıkla sorulur. Kaymakamlık öğrenci yardım parası yalnızca dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına verilir. Bu nedenle ailenin hane geliri açısından muhtaçlık sınırının altında yaşaması gerekecektir. Ayrıca ailenin başvuruda bulunduğu kaymakamlığa bağlı ilçede ikamet etmesi şarttır. Kaymakamlık öğrenci yardım parası; ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede eğitim gören öğrencilere verilmektedir. Bu nedenle öğrencinin başvuru esnasında bir eğitim kurumunda öğrenim gördüğünü ispatlaması şarttır. Bazı kurumlar transkript isterken bazıları ise öğrenci belgesi istemektedir. Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce bağlı olduğunuz ilçe kaymakamlığına cep telefonu ile ulaşmanız gerekebilir.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Şartları

İlçe kaymakamlıklarından öğrenci yardım parası alabilmek için bazı şartları taşımanız gerekecektir. Kaymakamlık öğrenci yardım parası şartları şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve ilgili kaymakamlığın bağlı olduğu ilçede ikamet etmek.
  • Bir eğitim kurumunda öğrenim görmek.
  • Hane gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması.
  • Aileye ait taşınır veya taşınmaz malın olmaması.
  • Ailenin sosyal güvenceye sahip olmaması.

Yukarıda belirtilen şartların sağlanması durumunda öğrenci yardım parasına başvuru yapmak mümkün olacaktır. Yardım almaya başladıktan sonra bu şartlardan birini veya birkaçını artık taşımazsanız, yardım parası kesilecektir.

Kaymakamlıkların Öğrencilere Yardımları

İlçe kaymakamlıkları eğitim gören öğrencilere çeşitli yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar sayesinde öğrencilerin eğitim masraflarını sorunsuz bir şekilde karşılamaları amaçlanır. Kaymakamlıkların öğrencilere yardımları şunlardır:

  • Nakit para yardımı
  • Kırtasiye yardımı
  • Okul servisi yardımı
  • Beslenme yardımı
  • Araç, gereç ve eşya yardımı

Yukarıda sıralanan yardımlar, muhtaçlık sınırının altında yaşam süren ailelerin eğitim gören çocuklarına verilmektedir. Eğer kurum tarafından belirlenen şartların tamamını eksiksiz bir şekilde karşılıyorsanız, yukarıda verilen yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz. Ayni yardımlar öğrencinin ev adresine kadar gönderilirken nakdi yardımlar öğrencinin veya velinin PTT hesabına yatırılmaktadır. Konu ile alakalı daha fazla bilgi alabilmek ve sorularınızın yanıtını bulmak için kaymakamlık ile iletişime geçebilirsiniz.

1400 tl öğrenci maddi yardım başvurusu için

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum