İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi su faturası yardımı başvurusu; Geçimin gitgide zorlaştığı günümüzde, vatandaşların fatura ödemekte de zorlandığı görülüyor. Belediyeler durumu kontrol altına alabilmek adına vatandaşlarına...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi su faturası yardımı başvurusu; Geçimin gitgide zorlaştığı günümüzde, vatandaşların fatura ödemekte de zorlandığı görülüyor. Belediyeler durumu kontrol altına alabilmek adına vatandaşlarına kolaylık sağlayabilecek yardım projelerini hayata geçiriyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda uygulamaya koymuş olduğu askıda fatura uygulaması yoğun ilgi ve destek topluyor. Fatura ödemesinde destek talep eden vatandaşlarımız “Askıda Fatura” projesinden yararlanmak istiyor. Peki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi su faturası başvurusu nasıl yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletten su faturası için destekli yardım almak isteyen vatandaşlarımızın dilekçe ile veya açık kapı üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Askıda fatura hizmetinden yararlanmak isteyen İstanbul’daki vatandaşlarımızın ise askidafatura.ibb.gov.tr sayfası üzerinden yardım başvurusu yapmalıdır. Sayfaya girdikten sonra “askıda fatura bırak” seçeneğine tıklayarak karşınıza çıkan sayfadaki gerekli bilgileri doldurarak yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun onay sürecinde hakkınızda yapılması gerekli araştırmalar sonucu eğer ihtiyaç sahibi olarak belirlenmiş olursanız başvurunuz onay alıyor. Onay sonrası askıda faturanızı bıraktıktan sonra gönüllü birinin faturanızı ödemesini beklemeniz gerekiyor. Bu zamana kadar bu uygulama ile birlikte 24 milyon 885 bin 797 TL gibi büyük bir meblağda fatura ödemesi gerçekleştirildiği görülüyor. Günden güne yardım sayısı artıyor ve bu uygulama ile birlikte yardımseverler devlet tarafından belirlenmiş ihtiyaç sahibi kişilere faturalarını ödeyerek yardımda bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi su faturası yardımı nasıl alınır?” sorusunun cevabı sıklıkla araştırılıyor. İhtiyaç sahibi, faturasını ödeyemeyen pek çok vatandaş bu sorunun cevabını bulabilmek için araştırma yapıyor. Zor durumda olan, ihtiyaç sahibi vatandaşların belediyelere yaptıkları başvurular ile fatura desteği alma imkanları doğuyor. Mayıs ayından beri verilen bu hizmetten binlerce aile yararlandı. Askıda Fatura hizmetinin yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi sayesinde aile destek paketi ve anne bebek paketi ile binlerce ihtiyaç sahibi vatandaşa destekte bulunuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Başvurusu Sorgulama

Su faturası yardımı başvurusunda bulunduktan sonra bir sonraki merak konusu başvurunun onaylanıp onaylanmaması durumu oluyor. Peki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi su faturası yardımı başvurusu sorgulama nereden yapılıyor? E-devlet ya da internet sitesi üzerinden yapılan başvurular yine e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir. Yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar belirli aralıklarla sistemlerini kontrol etmelidir. Ayrıca sabit hatları arayarak sorgulama talebinde de bulunulabilmektedir. Hatlarda yoğunluk olma ihtimalini göz önünde bulundurarak internet sitesi ya da e-devlet üzerinden sorgulama yapmak, vatandaşların başvuru sonuçlarına daha kolay ulaşmasını sağlayacak bir etkendir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su faturası Yardımı Başvuru Formu

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi su faturası yardımı başvuru formu doldurduktan sonra devlet destekli yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

 internet sitesinden ya da e-devlet üstünden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Site üzerinde karşılarına çıkan başvuru formunu doğru ve eksiksiz bilgiler ile dolduran vatandaşların başvuruları araştırılma ve onaylanma sürecine geçmektedir.  Belediye tarafından yardıma ihtiyaç duyduğu kesinleşen ailelerin yardım talepleri hızlıca işleme alınmaktadır ve yardımseverler ile buluşturulmaktadır. Kısa süre içerisinde onaylanmış yardım taleplerine dönüş sağlanarak kişilerin su faturaları ödenmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi su faturası yardımı telefon numarası olan ALO 153 Beyaz Masa hattından ya da 0212 444 00 93 numaralı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı telefon numarasının aranmasıyla müracaat edilebilmektedir. Dünyanın içerisinde bulunduğu pandemi koşullarından ve koronavirüs salgınından dolayı vatandaşların yüz yüze müracaat yapmalarının yerine telefon ile müracaat yapmaları tavsiye edilmektedir. Hem çalışanların hem de vatandaşların sağlık güvenliği için online müracaat işlemlerinin yapılması oldukça önemlidir. Üstelik online müracaatların çok daha kolay yapıldığı görülmektedir. Bu da vatandaşlar için ayrı bir artıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Kimlere Verilir?

Yapılan başvurular sırasında merak edilen bir diğer soru da “İstanbul Büyükşehir Belediyesi su faturası yardımı kimlere verilir?” oluyor. Gaziler, şehit yakını olan dullar ve yetimlerin başvuruları dikkate alınıyor. Bu vatandaşlar oturdukları yerde uygulanan tarifeden %50 indirimli yararlanıyorlar. E-devlet üzerinden ihtiyaç sahibi vatandaşlar ise askıda fatura talebi oluşturabiliyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi olduğu belirlenmiş aileler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesine giriş yaparak sitede bulunan “Askıda Fatura” uygulaması butonunu seçmeli ve İBB kuruluşları olan İSKİ ve İGDAŞ’a ait su ve doğal gaz faturalarının bilgisini buraya girmelidir. Kişiler, bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra “Askıda Fatura Bırak” butonuna tıklayarak askıya su faturasını bırakıp başka bir yardımsever tarafından faturasının ödenmesini beklemelidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Şartları Nelerdir?

“İstanbul Belediyesi su faturası yardımı şartları nelerdir?” sorusunun cevabı da başvuru sürecinin olumlu ilerleyebilmesi adına oldukça önemlidir. İlk şart olarak belediyeye ikamet edilen yerdeki su aboneliğinin başvuruda bulunan kişinin üstüne olması gerekmektedir. Sonrasında sabit hatlardan veya site üzerinden yardım başvurusunda bulunulabilir. Başvuruda bulunulurken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus kişisel bilgilerin doğruluğudur. Yardım talebinde bulunan vatandaşların bilgilerini doğru ve eksiksiz şekilde girmeleri gerekmektedir. Bilgilerde bir yanlışlık ve eksiklik olduğu tespit edildiği takdirde yardım talebi göz önünde bulundurulmayacaktır. Bu sebeple kişisel bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması son derece büyük önem arz etmektedir. Hane içi kişisel geliri 775 TL altında olan kişiler, yardım başvurusunda bulunabilmektedir. Belediye tarafından yapılan araştırmalar sonucu kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olarak belirlenmesi durumunda başvurular onay almaktadır. Başvuru onayı sonrası kişiler, yardımseverlerin faturalarını ödemesini beklemektedir. Ayrıca faturaları 775 TL ve üstü olan kişilerin faturaları da değerlendirmeye alınmamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin gerekli belgeleri de beraberlerinde hazırlaması gerekmektedir. Peki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi su faturası yardımı için gerekli belgeler nelerdir? Emeklilerin, engellilerinin ve ihtiyaç sahiplerinin su faturasında indirimlerden yararlanabilmek için SGK, Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına başvuru yapmaları ve ilgili kurumlara müracaatlarında kullanılmak üzere hangi kanun kapsamında aylık aldıklarına dair belgelerini edinip ilgililere göndermeleri gerekmektedir. Gazilerin, dulların, yetimlerin ve şehit yakınlarının da aynı şekilde durumla ilgili resmî belgelerini edinip yetkililer ile paylaşması gerekmektedir. Aylık geliri yoksulluk sınırı altında olan kişiler de belediye tarafından ihtiyaç sahibi olarak belirlendiği için, askıda fatura uygulamasına bu kişiler de başvurabilmektedir. Aylık aile içinde kişi başı geliri 775 TL altında olan kişiler bu sınır altında sayılacağı için onların başvuruları da değerlendirilmeye alınmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Yardımı

Çeşitli belediyelerde de başlatılan farklı yardım uygulamalarının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi mayıs ayından bu yana “Askıda Fatura”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum