Hane Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir? Destek Miktarı Ne Kadar?

Hane Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir? Destek Miktarı Ne Kadar?
Hane YardımıHane Yardımı Ne Demek? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? ; Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, dernekler, vakıflar vb. kurumlar ihtiyaç sahibi hanelere birçok...

Hane Yardımı

Hane Yardımı Ne Demek? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? ; Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, dernekler, vakıflar vb. kurumlar ihtiyaç sahibi hanelere birçok ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır. Ailelerin sosyal yardımlardan faydalanabilmesi için öncelikle ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir. Hane halkı kişi başı aylık net ortalama kazancı asgari ücretin 1/3’üne ya da altına denk gelen aileler sosyal yardım başvurusu yapabilirler. Hane yardımı başvuru sahibine değil hane halkına yönelik yapılan yardımlardır. Hane yardımlarının başına gıda yardımı, erzak yardımı, yakacak yardımı, sosyal destek kartı yardımı, giysi yardımı, eşya ve mobilya yardımı gelmektedir. Yardıma muhtaç ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak adına yapılan hane yardımları sayesinde muhtaç aileler; asgari temel ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilirler.

Hane Yardımı Nedir?

Ülkemizde  ekonomik sorunlar yaşayan ve gelir düşüşü nedeni ile ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelere yapılan yardımlara hane yardımı denir. Hane yardımı ailede yaşayan kişi sayısına yönelik olarak yapılmaktadır. Devletten, ihtiyaç sahibi bir çok aile hane yardımı ile temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda destek almaktadır. Sosyal güvencesi olmayan ve maddi olarak sıkıntı yaşayan aileler için hane yardımı başvurusu yapabilirler. Hane Yardımı Başvuru Şartları; Hane yardımı başvurusu yapacak olan kişilerin ailesinde sosyal güvence ile çalışan bireyin bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca; hane halkı içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücret miktarının 1/3 oranını geçmemesi de aranan şartlar arasındadır.

Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hane yardımı başvurusu yapılacak olan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Hane yardımı yapan kurumların başvuru şekilleri aşağıdaki gibidir; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hane yardımı başvurusu için ikametgahınızın bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilir veya e-devlet platformu üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bizzat yapılan başvurularda size verilen başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgilerin doğru ve güncel olması başvurularınızın doğru değerlendirilmesi açısından oldukça önemlidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü hane yardımı başvurusu için Vakıflar Bölge Müdürlüklerine gidebilir ya da Bölge müdürlüklerine posta yoluyla başvuru dilekçesi ve gerekli belgeleri göndererek yetkililere yardım taleplerinizi iletebilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü hane yardımı başvurusu internet üzerinden yapılmamaktadır. Belediye Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-devlet üzerinden veya bağlı olduğunuz ilçe belediyesinden belediye hane yardımı başvurusu yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden yaptığınız başvurularda almak istediğiniz yardım türünü işaretlemeniz gerekmektedir.

Hane Yardımı Başvuru Formu

Hane yardımı başvuru formunda başvuru yapan kişinin aylık gelir- gider bilgisi, mesleğine, hane halkı kişi sayısına, kimlik bilgisi, ikametgah bilgisi, hane halkı çalışan kişi sayısına dair bir takım sorular bulunmaktadır. Hane yardımı başvurusu yapılan kurumlar; başvuru formundaki bilgileri değerlendirerek başvuruları sonuca bağlamaktadır. Başvuru sahibinin e-mail adres, telefon, adres vb. bilgilerinin güncel olması gerekmektedir. Başvuru sonuçları iletişim bilgileri üzerinden başvuru sahiplerine iletilmektedir. Formda yanlış bilgi vererek işi olmasına rağmen kendisini işsiz gösterenler ve hane yardımı almaya hak kazanan kişiler, sonradan muhtaç olmadıklarının kurum tarafından anlaşılması halinde aldıkları yardımları güncel faizi ile birlikte geri ödemek zorunda olduklarını unutmasınlar. Geri ödeme yapmayı reddeden kişilere, kurum tarafından dava açılarak yasal süreç başlatılmaktadır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Hane Yardımı Hak Sahibi Ne Demek?

Hane Yardımı Sorgulama Ne Kadar? Ne Zaman Yatar?

Hane Yardımı Teslim Edildi Ne Demek?


Hane Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Hane yardımı başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Aile bireylerine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Mal beyanı
 • Aile bireylerine dair vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
 • Evi kira olan aileler için kira sözleşmesi
 • Aile bireylerine ait gelir belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi

Yukarıdaki belgelere ek olarak bazı kişilerden aşağıdaki belgeler istenmektedir.

 • Engelli bireyler için engelli raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Afetzedeler için bilirkişi raporu
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Eşi vefat eden dul kadınlardan eşlerine ait ölüm belgesi

Hane Yardımı Başvuru Sorgulama

Hane yardımı başvuru sorgulama; Başvuruların değerlendirme aşamasında başvurduğunuz kurumlar; başvuru formunda paylaştığınız bilgiler ve kurumlara teslim etmiş olduğunuz başvuru belgelerini incelemektedir. Hane yardımı başvuruları kurum tarafından incelemeye alınmaktadır. Sonrasında hane yardımı alıp alamayacağınıza dair başvuru yaptığınız kurum tarafından karar verilmektedir. Vakıflar hane yardımı başvurusunda vakıf mütevelli heyeti, belediye hane yardımı başvurularında; belediye değerlendirme kurulu tarafından incelemeye alınmaktadır. Başvurular genellikle 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süreç başvuruların yoğunluğuna bağlı olarak zaman zaman uzayabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hane Yardımı Başvuru Sorgulama;  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hane yardımı başvuru sorgulama için bizzat başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilir ya da vakfa gidebilirsiniz, e-devlet üzerinden başvuru sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca; ALO183 ya da ALO144 sosyal destek hatlarından birini arayarak başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü Hane Yardımı Başvuru Sorgulama; Başvuru yaptığınız Bölge müdürlüğüne ait telefon numarasını arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz veya e-devlet üzerinden başvuru sorgulama yapabilirsiniz.

Belediye Hane Yardımı Başvuru Sorgulama

E-devlet üzerinden veya bağlı olduğunuz ilçe belediyesinden hane yardımı başvuru sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca belediye binasına ait telefon numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz. Belediye yardımları hakkında bilgi almak, başvuru sonuçlarınızı öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

Hane Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Hane yardımı başvuru için detaylı bilgi almak, gerekli belgeleri öğrenmek ve başvuru sonuçlarınıza dair bilgi almak için aşağıda vermiş olduğumuz iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hane yardımı telefon numarası; ALO144 ya da ALO183 Sosyal Destek Hattı
 • Belediye hane yardımı telefon numarası ALO153 Beyaz Masa Hattı

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü başvurularınızla ilgili olarak başvuru yaptığınız Bölge Müdürlüklerini aramanız gerekir.

Hane Yardımı Ne Demek?

Hane içinde sosyal güvencesi olmayan veya hane halkı kişi başı aylık net ortalama kazancı asgari ücretin 1/3’üne ya da altına denk gelen ailelere yönelik yapılan yardımlardır. Yani başvurular değerlendirilirken başvuru sahibine yönelik değil hane bazında değerlendirilir. Yapılan yardım hanede yaşayan kişi sayısına yönelik olarak hesaplanarak yapılmaktadır.

Hane Yardımı 1 Ne Demek?

Tam anlamıyla hane yardımı çok kapsamlı bir yardım olduğu için yapılan başvuru adedini belirtmek amacı ile hane yardımı 1 olarak  belirtmektedir.

Hane Yardımı Tek Seferlik Mi?

Hane yardımının tek seferlik mi yoksa düzenli olarak mı verileceği almak istediğiniz yardım türüne ve ailenin muhtaçlık seviyesine göre belirlenmektedir. Yardımın nasıl yapılacağı, değerlendirme komisyonunun incelemesi sonucu oluşturulan rapora göre belirlenmektedir.

Hane Yardımı Ayın Kaçında Yatar?

Hane yardımı ayın kaçında yatıyor; bu sorunun cevabına gelecek olursak başvuru yaptığınız kuruma ve alacağınız yardım türüne göre değişiklik göstermektedir. Hane yardımınızın ne zaman yatacağı hakkında kurumlardaki yetkili kişilerden veya ilgili telefon numaralarından bilgi alabilirsiniz.

Hane Yardımı Ne Kadar?

Başvuru yapıldıktan sonra Mütevelli Heyeti veya değerlendirme komisyonu  tarafından hane yardımından yararlanıp yararlanamayacağınızın kararı verilir. Hane başvurusu yapıldıktan sonra hangi yardımlara ihtiyaçlarınız var ise o yardım için başvuru şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Başvuru için yeterli şartlara sahip olan aileler hane yardımı alabilirler. Her yardımı ne kadar; yapılacak olan yardım bakanlık tarafından belirlenen miktar üzerinden verilmektedir. Hane yardımının ne kadar olacağı, yardım alacak hanenin gelirine ve ailede yaşayan kişi sayısına göre değişmektedir.

Hane Yardımı Grubu Diğer Aile Yardımı Nedir?

Devletten sosyal yardım almak isteyen vatandaşlar başvuru seçeneklerinden hangi yolu tercih ederlerse etsinler başvuru formu doldurmak zorundadırlar. Başvuru formunda almak isteğiniz yardım türüne ilişkin seçenekler bulunmaktadır. Gıda yardımı, yakacak yardımı, erzak yardımı v.b almak istediğiniz yardım türü seçenekler arasında bulunmuyorsa, diğer aile yardımı seçeneğini işaretlemeniz gerekir.

Diğer Aile Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Diğer aile yardımı ne zaman verilecek sorusu başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Maddi durumu iyi olmayan ailelere destek olmak için verilen aile yardımını, çocuğun doğduğu aydan itibaren alabilirsiniz. Yardımı almak için çocuğunuzun 6 yaşından ( 72 ay dahil ) küçük olması gerekmektedir. Ayrıca çocuğu olan ve eşi çalışmayan kişiler de diğer aile yardımı alabilirler. Diğer aile yardımı başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşların banka veya PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Ödemeler; çocuk 72 ayı doldurana kadar düzenli olarak hesaplara yatırılmaktadır.

Hane Yardımı Ne Zaman Yatar?

Hane yardımı ne zaman yatar; yardım yapan kurumun bütçesine, yardım yapan kuruma, sosyal yardım türüne, yardım edilen hanenin muhtaçlık seviyesine, ailede yaşayan kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. Gıda yardımı 3-4 ayda bir, yakacak yardımı kış aylarının başında ailelerin adreslerine teslim edilmektedir. Fakirlik (muhtaçlık) maaşı ise her ay düzenli olarak ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır. Düzenli olarak gıda yardımı almaya hak kazanan ailelere verilen sosyal yardım kartı bakiyeleri de her ay yüklenmektedir.

Hane Yardımı Nereden Alınır?

Nakit olarak yapılan hane yardımı ihtiyaç sahiplerinin banka veya PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Gıda ve yakacak yardımı ailelerin başvuru formunda belirtmiş olduğu ikametgah adreslerine teslim edilmektedir. Banka veya PTT şubelerinden sadece başvuru sahipleri para çekebilmektedir. Hane Yardımı Ne Demek? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Hane yardımı kaç ayda bir verilir; yapılacak olan yardım türüne ve yardımı yapacak olan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; fakirlik maaşı her ay, gıda yardımı 3-4 ayda bir, yakacak yardımı ise kış başında yapılmaktadır. Başvuru esnasında alacağınız yardım türüne ilişkin detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hane Yardımı Grubu Teslim Edilebilir Ne Demek?

Hane yardımı grubu teslim edilebilir; bu ifade ile karşılaşan vatandaşların başvurusunun başvurduğu belediye, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da diğer kurumlar tarafından kabul edildiği anlamını taşımaktadır. Başvuru yaptığınız yardım türünün, en kısa süre içerisinde başvuran kişiye teslim edileceğini ifade etmektedir. Yazımızın içeriğinde hane yardımı almak isteyen vatandaşlarımız için merak edilen soruları cevapladık. [faq-schema id="5430"]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum