Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Kimlere Verilir? Başvuru ve Sorgulama

Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Kimlere Verilir? Başvuru ve Sorgulama
Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Kimlere Verilir? Başvuru ve Sorgulama. Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? Fakirlik Parası Başvuru. Fakirlik maaşı devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yönelik yapılan sosyal yardımlar arasında...

Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Kimlere Verilir? Başvuru ve Sorgulama. Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? Fakirlik Parası Başvuru. Fakirlik maaşı devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yönelik yapılan sosyal yardımlar arasında bulunmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaçlık aylığı sayesinde, ihtiyaç sahibi ailelere genel anlamda büyük destek olmaktadır.

Fakirlik Maaşı Nedir?

Muhtaçlık aylığı nedir? Halk arasında fakirlik aylığı olarak bilinen "Muhtaçlık Aylığı" İhtiyaç sahibi vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve yaşam kalitesinin yükselmesi amacı ile yardımlar yapılır. Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan yiyecek, barınma ve yakacak yardımlarının yanı sıra nakit olarak ödemesi yapılan paraya Muhtaçlık Aylığı denir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Gelir seviyesi düşük, ihtiyaç sahibi vatandaşlara Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yardımlar yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar bu aylığı başvurusunun onaylanmasından sonra PTT ve Ziraat Bankası Şubelerinden açılan hesap ile her ayın başında düzenli olarak 1125,67 TL olarak alabilmektedir.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğünce muhtaçlık aylığından yararlanmamız için; En az %40 Engelli olmak veya 18 Yaşını doldurmadan ebeveynlerini kaybetmiş olan ve bireye bakacak bir aile üyesinin bulunmayan aşağıdaki şartları tamamlamaları halinde fakirlik maaşı "Muhtaç Aylığı" almaya hak kazanırlar.

 • Sosyal güvencesi bulunmayan,
 • Herhangi bir gelir ve aylığı bulunmayan,
 • Gelir Getirici menkul ve gayrimenkulü bulunmayan veya bulunup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirin yönetmelikle belirlenen yardım miktarının geçmemesi,
 • Mahkeme kararı veya kanun yoluyla bakım altına alınmamış kişiler.

Fakirlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı başvuruları ortalama 1 ayda sonuçlanmaktadır. Fakat Vakıflar Genel Müdürlüğünün yoğun olması sebebi ile bu süre biraz daha uzayabilir. Başvurunuzu iki yöntemle kolaylıkla sorgulayabilirsiniz;

 • Vakıflar Genel Müdürlüğünü (0312 415 50 50) telefon ile arayarak T.C. Kimlik numaranızı ile,
 • T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ sitesine girip sorgulamanızı yapabilirsiniz.

e-Devlet şifreniz olmaması halinde 2TL karşılığında size en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz. Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Kimlere Verilir? Başvuru ve Sorgulama

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık aylığı talebinde bulunan kişiler başvuru formunu  doldurup aşağıda bulunan belgeleri tamamlayıp,

 • Dilekçe,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Tapu ,vergi, özel idare müdürlükleri ile belediye başkanlıklarından alınacak belgeler,
 • Sağlık heyeti raporu,
 • SGK ve Emekli Sandığından maaş alınmadığını tevsik eden belgeler,
 • Muhtaçlık belgesi,
 • Mal bildirim beyanı,

Bulunduğunuz ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne, şahsen veya posta yoluyla göndererek başvuru yapabilmektedirler. Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Kimler Faydalanabilir?

Fakirlik Maaşı Başvuru Formu

Muhtaçlık aylığı başvuru formu doldurarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne teslim edildikten sonra detaylı bir inceleme içerisinde olacaksınız. Gerekli şartları taşıdığınız onaylandıktan sonra muhtaçlık aylığı alabileceksiniz.

Fakirlik Maaşı Ayın Kaçında Ödenir?

Vakıflar Genel Müdürlüğünce belirlenen şartları sağlayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara, PTT şubelerinden veya Ziraat Bankası aracılığıyla açtıkları hesap numaralarına her ayın başında belirlenen miktar kadar ödeme yapılır.

Fakirlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Ülkemizde hayatını , asgari ücret veya asgari ücretin altında maaş alarak devam ettirmeye çalışan yüzlerce hatta milyonlarca insan var. Fakirlik maaşı bu aileler  için merak konusu olmaktadır .Şimdi muhtaçlık aylığı olarak da bilinen,  fakirlik maaşı alma şartlarından bahsedelim. Vakıflar Genel Müdürlüğünce  gerekli şartlar sağlandığında ailelere yapılan yardım için gerekli şartlar ;

 • Yoksulluk halk adıyla fakirlik maaşından,  muhtaç, engelliler ve yetim çocukları faydalanabilmektedir.
 • Engelli kişilerin bu haktan fayda sağlayabilmesi için %40 ve üzeri engelli raporunun bulunması şartı aranmaktadır.
 • Muhtaçlık aylığı başvurusu yapan kişinin Sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Muhtaçlık aylığı talebinde bulunan kişinin her hangi bir aylığı veya geliri bulunmaması gerekmektedir.
 • Muhtaçlık aylığı başvurusu çocuk için gerçekleştiriliyorsa,  mahkeme kararı yada kanunla bakım altına alınmamış olması şartı aranmaktadır.
 • Kişinin gelir getirici menkul ve gayrimenkul malından aldığı gelir, yönetmelikte belirlenen muhtaç aylığı (fakirlik maaşı) miktarını aşmamalıdır. 2021 yılında bu rakam 852,23 TL olarak belirlenmiştir.

Fakirlik Maaşı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Muhtaçlık aylığı başvurusu yapacak olan kişilerin , aşağıda yazan belgeleri tamamlamış olması gerekmektedir,

 • Vakıflar Genel Müdürlüğünden alınan muhtaç aylığı engelli formu veya muhtaç aylığı yetim formu ,
 • T.C. Kimlik Kartı ,
 • Kişinin engellilik durumu var ise özür durumunu belirten veya belgeleyen sağlık kurumundan alınmış kurum raporu

Yazımızda bulunan gerekli evrakları  hazırladıktan sonra muhtaçlık aylığı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Kimler Alabilir?

Muhtaçlık aylığından yararlanmak için bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Muhtaçlık aylığı almak için anne veya babası vefat etmiş ihtiyaç sahibi çocuklarla %40 ya da üzeri engeli olan kişilerin aşağıdaki şartlara uygun olması gerekiyor.

 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmaması
 • Düzenli aylık geliri olmaması
 • Mahkeme kararı sonrası devlet tarafından korumaya alınmamış olunması
 • Üzerine ait taşınır ya da taşınmaz mal varlığı olmaması
 • Üzerine ait taşınır ya da taşınmaz mal olması durumunda, bunlardan elde edilen gelir muhtaçlık aylığını geçmemesi gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Kaç Ayda Bir Alınır?

Devlet  gerekli şartlar sağlandığında, Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla geçinmekte güçlük çeken ailelere kömür, barınma, yiyecek ve maddi destek sağlamaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğünün nakit olarak verdiği bu desteğe muhtaçlık aylığı denir. Muhtaçlık aylığı için evraklarınızı tamamlayıp, gerekli şartları da sağlamış iseniz başvurunuz değerlendirmeye alınır. Başvurunuzun onaylanması halinde, yardımı alacak kişi adına Ziraat Bankası'ndan veya PTT şubesinden hesap açtırmalıdır. Her ayın başında belirlenen miktar açmış olduğunuz hesabınıza yatırılır.

Engelli Maaşı Alan Fakirlik Maaşı Alabilir Mi?

Engelli maaşı alan muhtaçlık aylığı alabilir mi  sıkça sorulan sorulardandır. Geçimini sağlayamayan, geçinmekte güçlük çeken, geliri olmayan engelliler, aile geliri asgari ücretin 1/4 'üne ulaşamayan engelli vatandaşlarımız muhtaçlık aylığı alabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum