Fakirlik Maaşı Nasıl Başvurulur?

Fakirlik Maaşı Nasıl Başvurulur?
Fakirlik Maaşı Nasıl Başvurulur?Aile ve Sosyal Hizmetler BakanlığıileVakıflar Genel Müdürlüğütarafından yardıma muhtaç vatandaşlara fakirlik maaşı verilmektedir. Bu maaş sayesinde yoksul ve muhtaç kişilerin temel ihtiyaçlarını...

Fakirlik Maaşı Nasıl Başvurulur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

ile

Vakıflar Genel Müdürlüğü

tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara fakirlik maaşı verilmektedir. Bu maaş sayesinde yoksul ve muhtaç kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılaması ve ekonomik sıkıntılarından kurtulması amaçlanır. Fakirlik maaşı nasıl başvurulur sorusu ise muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve fakirlik maaşı almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla sorulur. Fakirlik maaşına başvurabilmek için

e-devlet

kanalını kullanabilir veya Vakıflar Bölge Müdürlüklerine giderek form doldurabilirsiniz. Eğer Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yakın bir konumda değilseniz, gerekli belgeleri posta yoluyla göndererek de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonuçları ise başvurunun ardından 30 gün içerisinde sisteme kayıtlı cep telefonunuza bir kısa mesaj ile gönderilecektir. Fakirlik Maaşı Nasıl Başvurulur Fakirlik Maaşı Nasıl Başvurulur

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Fakirlik maaşı nasıl alınır sorusu da dar gelirli vatandaşlar tarafından sorulmaktadır. Fakirlik maaşı alabilmek için öncelikle muhtarlığa giderek fakirlik belgesi almanız gerekir. Ardından bu belgenin yanı sıra gerekli diğer belgeleri de temin ederek Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne posta ile gönderim yapmalısınız. Gönderim sırasında yazacağınız dilekçe ile başvuru amacınızı belirtmelisiniz. Belgeleriniz kuruma ulaştıktan sonra 30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılır. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlandıysa, takip eden aydan itibaren başlamak üzere her ay hesabınıza 1037,96 TL fakirlik maaşı yatırılacaktır. Bu maaşı çekebilmek için kimliğiniz ile birlikte

PTT

şubelerine gitmeniz yeterlidir. Ancak gelir durumunuzda bir değişim meydana gelmesi durumunda almış olduğunuz fakirlik maaşı kesilecektir.

7200 tl maddi yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvan-7200-tl-yardim-basvurusu-nasil-yapilir/ tıklayın.

E-Devlet Fakirlik Maaşı Başvurusu

Dar gelirli aileler ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar, e-devlet üzerinden sosyal yardımlara başvuruda bulunabilmektedir.  E-Devlet fakirlik maaşı başvurusu için aşağıdaki adımları yerine getirmelisiniz:

 • Cihazınızın internet tarayıcısı üzerinden e-devlet web sitesine giriş yapmalısınız.
 • Üst kısımda bulunan arama sekmesine gelerek ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazmalı ve aratmalısınız.
 • Bakanlığa ait hizmet sayfasını ziyaret ederek ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ sekmesine tıklamalısınız.

Yukarıda yer alan adımları tamamladığınızda karşınıza bir ekran gelecek ve bu ekranda kişisel bilgileriniz yer alacaktır. Bilgilerinizin doğru olduğunu teyit ettikten sonra ön başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ön başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar kuruma birtakım belge ve evrak göndermelidir.

Fakirlik Maaşı Kimler Alabilir?

Fakirlik maaşı kimler alabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, aşağıda sıralanan kişiler fakirlik maaşı alabilmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar
 • Hanenin toplam geliri göz önüne alındığında muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Engelliler ve çalışamayacak düzeyde kronik hastalığı bulunanlar
 • Yaşlılar ve dul kadınlar
 • Yetim ve öksüzler
 • Afetzedeler
 • Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlananlar

Yukarıda sıralanan kişiler, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen fakirlik maaşından faydalanabilmektedir. Sizler de bu gruplardan birine dahilseniz, başvuruda bulunarak engelli maaşından faydalanabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları

Fakirlik maaşı alabilmek için birtakım şartları sağlamanız gerekir. Fakirlik maaşı başvuru şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Herhangi bir yerden gelir kazanmamak
 • Taşınır ve taşınmaz mala sahip olmamak
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Engelliler için en az %40 engelli raporuna sahip olmak
 • 65 yaş üstü vatandaşlar için kimsesiz ve gelirsiz olmak
 • Dul kadınlar için gelirsiz olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak

Yukarıda yer alan şartları taşıyan vatandaşlar, devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak fakirlik maaşı alabilmektedir. Sizler de bu şartları sağlıyorsanız, kuruma posta göndererek veya e-devlet üzerinden form doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru sonucu 30 gün içerisinde başvuru sırasında vermiş olduğunuz cep telefonu numarasına kısa mesaj olarak gönderilecektir.

Fakirlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Fakirlik maaşı alabilmek için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne göndereceğiniz postada birtakım belgeler yer almalıdır. Fakirlik maaşı başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • TC kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Gelir belgesi
 • Fakirlik maaşı başvuru formu
 • Engelli vatandaşlar için sağlık kurulu raporu
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Kişinin gelirsiz olduğuna dair SGK’dan alınan belge

Yukarıda yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde temin ederek fakirlik maaşı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu belgelerden birini veya birkaçını eksik göndermeniz durumunda başvurunuz işleme alınmayacak ve bu doğrultuda olumlu sonuçlanmayacaktır. Belgeleri tam olan vatandaşların başvuruları dikkate alınarak 30 gün içerisinde sonuçlandırılacak ve kısa mesaj ile gereken bilgiler verilecektir.

Fakirlik Maaşı Sorgulama

Fakirlik maaşı başvurusu genellikle 30 gün içerisinde sonuçlandırılır. Ancak yoğunluğa bağlı olarak bu süre 3 aya kadar çıkabilir. Eğer başvurunuz uzun süre geçmesine rağmen sonuçlandırılmadıysa, fakirlik maaşı sorgulama işlemi sayesinde başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemi e-devlet üzerinden dakikalar içerisinde kolayca gerçekleştirilebilir. Sorgulama işlemi için öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmalı ve ardından arama kısmına gelerek ‘’Vakıflar Genel Müdürlüğü’’ yazıp aratmalısınız. Kurum hizmet sayfasına gittikten sonra ‘’Kişi Yardım Bilgisi Sorgulama’’ sekmesine tıklayarak geçmiş başvurularınızın güncel durumunu görebilirsiniz. Eğer bu işlem sonucunda da istediğinizi bulamadıysanız, kurumu cep telefonu ile arayarak veya e-posta göndererek başvurunuzun son durumu ile alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Fakirlik maaşı ne kadar sorusu, bu maaşa başvurmak isteyen dar gelirli vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Fakirlik maaşı, Temmuz 2022 itibarıyla 1037,96 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar, başvuruda bulunup uygun görülen tüm vatandaşlara her ay ödenir. Vatandaşın maaşı çekebilmesi için en yakın PTT şubesine kimlik kartı ile birlikte gitmesi yeterli olacaktır. Fakirlik maaşı her yıl enflasyon oranına göre artmaktadır. Sizler 1037,96 TL ile maaş almaya başlasanız bile zam geldiğinde yeni tutar üzerinden maaş almaya devam edersiniz. Böylece enflasyona karşı korunacak ve bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Daha fazla bilgi almak için Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesini ziyaret edebilir veya kuruma telefon ile ulaşabilirsiniz.

 Gelir Yuvan ve evden iş fikirlerim için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum