Evde Bakımdan Kimler Faydalanabilir?

Evde Bakımdan Kimler Faydalanabilir?
Evde Bakım Parası nasıl alınır?         Evde hasta bakım, evde engelli bakım, evde yaşlı bakım gibi genel yardıma ihtiyacı olan tüm insanlarımızı kapsayan evde bakım hizmetleri, gün geçtikçe...

Evde Bakım Parası nasıl alınır?

         Evde hasta bakım, evde engelli bakım, evde yaşlı bakım gibi genel yardıma ihtiyacı olan tüm insanlarımızı kapsayan evde bakım hizmetleri, gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri haline gelmiştir. Geçmiş zamanlardan günümüze kadar evde bakım hizmetleri dediğimiz zaman, hastalara veya engelli bireylere bakan kesim her zaman kadınlar olarak akıllarda kalmıştır. Zamanın ve imkanların değişmesi ile kadınlar da iş hayatına atılmıştır. Evdeki hastalara veya bakıma ihtiyacı olan bireyler için Hasta Bakım alanı genişlemiştir ve vazgeçilmez meslekler arasında yerini almıştır. Hal böyle olunca, evde kalan hasta ve engelli bireyler için profesyonel bakım şart olmuştur. Alanında uzmanlaşmış meslek erbabında olan bireyler ve bunun haricinde, evde kalan ve hastaya gerekli özveri ile bakımını yapmak isteyen hane halkı da bulunmaktadır. Bunların emeklerinin ve ihtiyaçlarının karşılığını ise devlet elinden geldiğince karşılamaya çalışmaktadır. Evde Bakım Parası nasıl alınırKimler Alabilir Evde Bakım Parası nasıl alınır
Kimler Alabilir

Evde Bakım Parası

         Engelli, yaşlı veya bakıma muhtaç olan diğer bireylerin, hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmeleri, bu topluma ait olduğunu hissettirebilmek ve hayat enerjilerini geri kazandırabilmek için gerekli yardım ve destek sağlanmak zorunda. Bu destek gerek ailesi gerekse profesyonel bakımını yapan kişiler gerekse devlet desteği ile herkesin katkısı olarak sağlanmalıdır. Bakıma ihtiyacı olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayan kişiler elbette bir yerde kendi hayatlarından ödün vereceklerdir ve bunun bir desteği olacaktır. Bakım hizmetleri günümüzde melekleştirildiği için maddi manevi bir bedel aranmakta. Evde bakım hizmetleri için verilen paradan herkes faydalanamaz. Gerek hasta olsun gerek bakımını yapacak kişiler olsun bunların belli başlı kriterleri karşılaması gerekmektedir.

Evde Bakımdan Kimler Faydalanabilir?

 • Bakıma ihtiyacı olan engelli bireylerimiz,
 • Bakıma ihtiyacı olan yaşlı bireylerimiz,
 • Kalp hastalığı taşıyan bireylerimiz,
 • Kanser hastası olan bireylerimiz,
 • Son evre olan hasta bireylerimiz,
 • Şeker tansiyon vb. kronik hastalığı olan bireylerimiz,
 • Alzheimer hastalığı taşıyan bireylerimiz,
 • Evde bakıma ihtiyacı olan bireylerimiz,
 • Hasta yatağında hayatını devam ettirmek zorunda olan bireylerimiz,
 • Solunum vb. cihazlarına bağlı yaşamak zorunda olan bireylerimiz,
 • Vücudunun uzuvlarından eksiği olan ve hayatına tek devam etmekte zorlanan hasta bireylerimiz.

Yukarıda saydığımız kriterlere uyan hastalarımız, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra onay alabilirlerse, evde bakım hizmetlerinden faydalanabileceklerdir.

Evde Bakım Parası Alma Kriterleri nelerdir?

 1. Engeli Üst Düzey Olması: Yukarıda saydığımız kriterleri taşıyan engel durumu olan vatandaşlarımızı, hastalık yüzdesini karşılaması gerekmektedir. Engelli yüzdesi eğer %70’in üstündeyse hasta bakım parasından faydalanabilmektedir. Engel yüzdesi %69 bile olsa kabul edilemez. En düşük aranan yüzdelik 70’tir. Hastanın %70 olduğunu belirten raporu, bağlı bulunduğu şehirdeki hastanenin sağlık kuruluna giderek heyet kontrolünde sağlık taraması yaptırması gerekmektedir. Heyetin vereceği rapor yüzdesi aranan düzey olursa hasta bakım parasından faydalanabilecektir.
 2. Bakıma Muhtaç Yaşlılık: Yaşı gelmiş ama kişisel ihtiyaçlarını kendi karşılayabilen yaşlı bireylerimize elbette bakım parası verilemez. Yaşını almış ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan (yeme, içme, giyinme, lavabo vb.) yaşlı bireylerimizin, bakıma muhtaç olduğuna dair durumları teyit edilebilirse evde bakım hizmetlerinden ve bakım parasından faydalanabilirler.
 3. Aylık Gelir Şartı: Engeli veya bakıma ihtiyacı olan bireylerin, aile hanesindeki kişilerinin maddi olarak kazançlarının çok yüksek olması, sosyal sigortaya sahip olduğunu belirten bir işte olmaları bakım parasını almaya engeldir. Bakım parası almak için aile kazancının asgari ücretin üçte ikisinden az olması şartı aranmaktadır.

Evde Bakım Hizmetleri Başvurusu Nereden Yapılmaktadır?          Evdeki hastalarına veya bakıma ihtiyacı olan bireylerine bakıcılık yapma vazifesini üstlenen kişiler başvurularını online yapamazlar. E-devlet üzerinden bu özellik henüz aktifleştirilmemiştir. Sadece sorgulaması yapılır. Başvuru için bağlı bulunduğunuz ilde ikametgahınızın bağlı bulunduğu yere en yakın “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına” giderek gerekli formlar doldurulacaktır ve başvuru talebiniz alınacaktır. Aynı şekilde

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

’na giderek gerekli başvuru formları doldurulur ve talebiniz işleme alınır.

Evde Bakım Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Bakıma ihtiyacı olduğu iddia edilen hastanın nüfus cüzdanı ve bir nüshası,
 • Bakıma ihtiyacı olan kişinin bakımını üstlenecek olan bakıcı sıfatındaki kişinin nüfus cüzdanı ve birer nüshası,
 • Bakıma ihtiyacı olan ve engelli olduğu iddia edilen hastanın, engel durumunu ve yüzdeliğinin gerekli rakamda (%70) olduğunu ispat eden heyetten alınan belge ve evraklar,
 • Hastanın ve hastaya bakıcılık yapacak olan kişinin ikametgâh bilgilerini içeren belge,
 • Hasta ve hastaya bakıcılık yapacak olan kişinin üstüne herhangi bir mal varlığı var mı yok mu gösteren mal beyan formu.

Evde Bakım Başvurusu İçin Kontrole Gelme Süreleri Nasıldır?

Siz talebinizi verdikten sonra işleme alınması ve evinizi incelemeye, ihtiyacınız gerçekten var mı yok mu kontrol etmek için başvuru sürecinizden hemen sonra bir-iki iş günü içinde evinizi kontrole gelirler. Bu süreç, başvuru yerinizdeki yoğunluk ve çalışmalara bağlı olarak en geç yedi iş gününü kapsar.

Evde Bakım Hizmetleri Başvuru Sonucunu Sorgulama

 • Evde bakım hizmetlerin başvuru sonucunuzu öğrenmek için, başvuruda bulunduğunuz yere giderek sonucunuzu talep edebilirsiniz.
 • Telefon üzerinden arama gerçekleştirerek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Başvuru sonucu öğrenme hattı iki tanedir. ALO183 ve diğer arama hattı olan ALO144 üzerinden arama yaparak başvurunuzun sonucunu talep edebilirsiniz.
 • Başvuru sırasında e-devlet üzerinden işlem yapamazsınız ama sonucunuzu öğrenmek için e-devleti kullanabilirsiniz. Sonucunuzu e-devlet üzerinden öğrenebilmek için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bakım Hizmeti Parası Nereye Yatar? Bakım Parasının Yattığını Nasıl Öğrenebiliriz?

Evde bakım hizmetleri parasının yattığı banka Ziraat Bankası’dır. Evde bakım hizmetlerinizin yattığını öğrenmek için ise e-devlet üzerinden;

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu

sayfasına girip inceleme yaparak, paranın yatıp yatmadığı ve ne kadar yattığı gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Hizmetleri Parasının İptal Edilmesi ve Kesilmesi

         Evde bakım parası elbette sonsuza kadar verilmiyor. Belli başlı nedenlerden dolayı evde bakım parası kesilebilmektedir. Bu nedenler;

 • Hastalığı olan kişinin hastalığının sona ermesi,
 • Hastaya verilen raporun geçerlilik süresinin sona ermesi,
 • Engel durumunun ortadan kalkması,
 • Hane halkının gelirinin asgarinin üçte ikisinin üstüne çıkması,
 • Aile hanından sigortalı işe giren veya SGK’ya bağlı olarak kazanç elde etmesi durumu,
 • Raporun verildiği hastanın maalesef vefat etmesi.

Raporu sona eren hastalar, raporu aldığı hastaneye tekrar başvurmalı ve gerekli muayene durumlarının yapılmasının ardından tekrar engeli veya hastalığının ileride olduğuna dair ispat edici raporu almalı. Raporu aldıktan sonra aynı yerlere başvurularını tekerrür ederek bakım parasından faydalanabilirler.

Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu?

         Asgari ücretin zamlanmasının ardından dolaylı olarak artan evde bakım paraları Temmuz 2022 tarihinden itibaren 3340 liraya yükselmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.