Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde Bakım Maaşı Yatan İller
Evde Bakım Maaşı Yatan İllerEvde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düşkün durumdaki kişilerin bakımı amacıyla verilen bir çeşit ödemedir. Bu ödeme yalnızca belirli şartları sağlayan kişilerin...

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düşkün durumdaki kişilerin bakımı amacıyla verilen bir çeşit ödemedir. Bu ödeme yalnızca belirli şartları sağlayan kişilerin banka hesaplarına her ay yatırılmaktadır. Ödemeler genellikler her ayın 15’i ile 31’i arasında yapılır. Ayrıca evde bakım maaşının ödemesi ülke bazında değil il bazında yapılmaktadır. Bu nedenle evde bakım maaşı yatan iller hak sahipleri tarafından merak edilir. Evde bakım maaşının hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenmek istiyorsanız, e-devlet üzerinden kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmalı, ardından bakanlığa ait hizmet sayfasında yer alan ‘’Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’’ sekmesine tıklamalısınız. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde saniyeler içerisinde sorgulama yapabilirsiniz. evde bakım maaşı yatan iller evde bakım maaşı yatan iller

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım maaşı nedir sorusu günümüzde pek çok kez sorulur. Evde bakım maaşı; evde bakıma muhtaç hasta, engelli veya yaşlı kimseler bulunması durumunda onların bakımı için verilen bir ödemedir. Bu ödeme her ay Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahiplerinin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Ancak bu yardımdan faydalanabilmek için kişinin muhtaçlık sınırının altında yaşaması gerekecektir. Evde bakım maaşı ile kişilerin beslenme, temizlik, giyim ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanır. Bu ihtiyaçlarını tek başına karşılamakta zorlanan herkes evde bakım maaşına başvuruda bulunabilmektedir. Ancak belirli şartları taşımayan veya maddi açıdan zor durumda olmayan vatandaşların başvuruları kabul edilmemektedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı ne kadar sorusu, çeşitli nedenlerden ötürü bakıma muhtaç olan kişiler tarafından sorulmaktadır. Evde bakım maaşı, Ağustos 2022 itibarıyla 2354 TL olarak belirtilmiştir. Bu miktar her yıl TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre değişiklik gösterir. Ancak kişinin muhtaçlık durumu, engel oranı ve yaşı gibi çeşitli unsurlar miktarın artmasını sağlayabilir. Evde bakım maaşı ödemesi il bazında yapılır. Bu nedenle her ay ödeme günü değişiklik gösterebilmektedir. Ödemeler yoğunluğa bağlı olarak kademeli bir şekilde her ayın 15’i ile 31’i arasında yapılır. Ödeme yapılırken kişinin T.C. kimlik numarasının son hanesi baz alınır. Ödemesi yapılan vatandaşlar, Ziraat Bankası şubelerine veya ATM’lerine giderek bu tutarı çekebilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu maaşa başvuruda bulunabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlüklerini ziyaret etmeniz gerekecektir. Ziyaretiniz esnasında belirtilen belgeleri yanınıza almalı ve sizlere verilen formu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Formu doldurduktan sonra başvurunuz alınacak ve işleme koyulacaktır. Bu işlemi engelli veya hasta kişilerin yakınları da yapabilir. Başvurular yoğunluğa bağlı olarak 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar, ilk maaşlarını takip eden ay içerisinde alacaktır. Başvuru sırasında herhangi bir problem yaşamamak adına tüm soruları doğru yanıtladığınızdan emin olmanız gerekir. Ayrıca aklınıza takılan soruları sizlerle ilgilenen kurum yetkilisine yöneltebilir ve yanıt alabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşı kimler alabilir sorusu da günümüzde pek çok kişi tarafından sorulur. Evde bakım maaşı alabilmek için kişinin ağır engelli, hasta veya bakımını yapamayacak düzeyde yaşlı olması gerekir. Ayrıca bu kişilerin toplam aylık geliri asgari ücretin üçte ikisinden düşük olmalıdır. Bu şartları sağlayan herkes Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine başvuruda bulunarak evde bakım maaşı alabilir. %50 ve üzeri engelli olan kişilerin, bu durumu tam teşekküllü bir hastane tarafından verilen sağlık kurulu raporu ile kanıtlaması gerekir. Aksi takdirde evde bakım maaşının alınması mümkün değildir. Tüm bunların yanı sıra temel ihtiyaçlarını tek başına karşılamakta zorlanan ve başka birinin bakımına ihtiyaç duyan hasta ve yaşlı bireyler de evde bakım maaşına başvuruda bulunabilir.

Evde Bakım Maaş Alma Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

’ndan evde bakım maaşı alabilmek için bazı şartları taşımanız gerekir. Evde bakım maaş alma şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Engelli vatandaşlar için tam teşekküllü bir hastaneden alınan %50 ve üzeri engelli olunduğuna dair sağlık kurulu raporunun olması
 • Yaşlı vatandaşlar için beslenme, tuvalet, giyim, temizlik ve benzeri temel ihtiyaçları tek başına karşılayamıyor olmak
 • Hasta vatandaşlar için herhangi bir hastalık nedeniyle bakıma muhtaç olmak
 • Haneye giren toplam gelirin asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmaması
 • Taşınır veya taşınmaz mallardan gelir elde etmemek
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak

Yukarıda yer alan şartları taşıyan vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine başvuruda bulunarak evde bakım maaşı alabilmektedir. Başvuruda bulunamayacak durumda olan vatandaşlar ise vasi veya yasal danışmanlar aracılığıyla bu maaşa başvuruda bulunabilir. Başvurusu onaylanan vatandaşlar takip eden ay içerisinde ilk maaşlarını Ziraat Bankası ATM’lerinden çekebilecektir.

Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Belgeler

Evde bakım maaşına başvuru yapmak üzere bakanlığa ait il müdürlüklerine gittiğinizde yanınıza birtakım belgeler almanız gerekir. Evde bakım maaşı için gerekli belgeler şunlardır:

 • Ağır engelli olunduğuna dair sağlık kurulu raporu
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Engelliye veya bakıcıya ait kimlik fotokopisi
 • Mahalle muhtarlığından alınan hane halkına dair kimlik bildirim formu
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Eğer varsa mal varlıklarına ait tapu veya ruhsat fotokopisi
 • Varsa öğrenim durumunu gösteren belge
 • Engelli bireyin ebeveynleri boşanmışsa boşanma kararının fotokopisi
 • Eğer varsa vasi atamasına ilişkin mahkeme kararının fotokopisi

Yukarıda yer alan belgeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüğü ziyareti sırasında yetkili kişiye teslim edilmelidir. Bu işlemin ardından görevli personeller sizlere bir ev ziyareti yapacak ve 30 gün içerisinde başvurunuz sonuçlanacaktır.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

Evde bakım maaşı almaya hak kazanan kişiler, evde bakım maaşı ne zaman yatar sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Evde bakım maaşı il bazında yapıldığı için herkesin hesabına aynı anda yatmaz. Bu nedenle sorgulama yapmanız gerekecektir. Sorgulama işlemi için maaşı aldığınız bankanın mobil uygulamasını cep telefonunuza indirebilir ve düzenli olarak kontrol sağlayabilirsiniz. Evde bakım maaşı, yoğunluğu da göz önüne alacak olursak her ayın 15’i ile 31’i arasında yatırılır. Bu süreler içerisinde yatmayan maaşlar için kurum ile iletişime geçmeniz mümkündür. Ancak yoğunluğa bağlı olarak bu sürelerde 10 günlük bir gecikmenin yaşanabileceğini unutmamalısınız.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı sorgulama işlemi, e-devlet kanalı üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. Eğer ödeme bilgilerinizi sorgulamak istiyorsanız, şu adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

 • PTT şubelerinden alacağınız şifre bilgileri ile e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmet sayfasına gitmelisiniz.
 • ‘’Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’’ sayfasına tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri kontrol etmeli ve sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Yukarıda yer alan adımları uygulamanız durumunda sorgulama işlemi tamamlanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir. Aynı zamanda maaş hesabınızın yer aldığı banka uygulamasına giriş yaparak maaşınızın yatıp yatmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. İlk kez maaş alacak olan vatandaşlar ise başvuru onayının ardından 30 gün beklemelidir. Daha fazla bilgi alabilmek için ALO 183 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Evden Para Kazandıracak yüzlerce iş fikri için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum