Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Alma Şartları

Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Alma Şartları
Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır?Elektrik faturası yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan bu yardımdan yararlanmak için başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvurularını yapan vatandaşlar için önemli ölçüde...

Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Elektrik faturası yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan bu yardımdan yararlanmak için başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvurularını yapan vatandaşlar için önemli ölçüde yardım sağlamaktadır. Devletimiz tarafından muhtaç ailelere yapılan elektrik yardımından yararlanmaya başladıktan sonra, elektrik faturanızın bir kısmı devlet tarafından ödenmektedir. Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır

Elektrik Faturası Yardımı Nedir?

Dar gelirli yüzbinlerce abonenin faydalandığı elektrik faturası yardımı nedir? Geçim sıkıntısı çeken yeşil kartlı vatandaşlarımıza Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı tarafından otomatik olarak verilen yardımdır. Yazımızın içeriğinde elektrik faturası desteği ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarına bir yenisini daha ekledi . Vakıf  elektrik tüketim desteği ile dar gelirli vatandaşlarımıza destek olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı kararı ile düzenli olarak sosyal yardım alan aileler, elektrik faturası yardımından faydalanabilecektir. Aynı zamanda kronik rahatsızlıkları sebebiyle cihaza bağlı olarak yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara kesintisiz güç kaynağı desteği de verilecek. Bu imkanlardan faydalanabilmek için Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Elektrik Faturası Yardımı Ne Kadar?

Dar gelirli, ihtiyaç sahibi aileler devletten birçok konuda destek alabilirler. Barınma, yakacak, kırtasiye, eğitim, yiyecek desteklerinin yanı sıra elektrik fatura desteği de alabilmektedirler. 2021 yılı için elektrik tüketim desteği, evde yaşayan kişi sayısı baz alınarak hesaplanmıştır. Bu tutarların hesaplanmasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun belirlemiş olduğu bedeller  dikkate alınarak hane halkına elektrik tüketim desteği sağlanacaktır. Hane halkının kişi sayısı hesaplanarak 150 kw'a kadar destek sağlanacaktır. Hane halkının kişi sayısına göre, ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturasının bir kısmı devlet tarafından karşılanacaktır.

Elektrik Faturası Yardımı Neden Kesilir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın (covid-19) aileleri maddi, manevi sıkıntılara sürükledi. Bu süreçte devlet ihtiyacı olan kişiler için bir takım sosyal yardımlar çıkardı. Elektrik tüketim desteği ülkemizde salgından öncede verilen yardımlardandır. Elektrik faturası desteğinin belirli bir süresi yoktur. Fakat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli aldığınız yardımların kesilmesi durumunda, elektrik faturası yardımınızda kesilecektir. Gelir düzeyinde artış söz konusu olduğunda bu yardımlardan faydalanamazsınız. Elektrik tüketim yardımının kesilip kesilmediğini e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Kırtasiye Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dar gelirli ailelerin yardımına koşmaya devam ediyor. Maddi imkanları yetersiz olan ailelere elektrik faturası desteği veriyor. Bu yardımı elektrik faturasına indirim olarak yansıtmaktadır. Elektrik tüketim desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek ''elektrik yardımı'' başvurusu yapması gerekmektedir. Bütün il merkezlerimizde bu vakıflar bulunmaktadır. Başvuru yapacak kişiler ikamet ettikleri  ilçedeki vakıflara gitmelidirler. Her yardımda olduğu gibi elektrik faturası yardımında da bazı şartlar aranmaktadır. Yazımızın devamında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Elektrik Faturası Yardımı Alma Şartları

Yardıma muhtaç kişiler elektrik faturası desteği ile biraz nefes alacaktır. Dar gelirli vatandaşlara verilen bu yardımın şartları ise şöyledir.

  • Yardım alacak kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıtlı olması
  • Bakıma muhtaç olarak evde bakım parası almanız
  • Kronik hastalığınız nedeniyle yaşamınızı cihaza bağlı olarak sürdürmeniz, bu şartlara sahip iseniz elektrik faturası ve kimlik kartınız ile PTT şubelerine giderek kayıt oluşturabilirsiniz.

Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu Formu Doldur

Elektrik faturası desteğinden yararlanmak için başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru formunu doldurduktan sonra, başvurunuz onaylanması durumunda siz de artık elektrik fatura desteğinden yararlanmaya başlayabileceksiniz anlamına geliyor. Elektrik fatura yardıma başvuru yapmak için

https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

adresindeki formu doldurmanız gerekiyor. Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Alma Şartları

Elektrik Faturası Yardımı Her Ay Mı Yapılacak?

Devlet yüz binlerce ihtiyaç sahibi aboneye yadım etmeye devam ediyor. Yeterli şartlara sahip olup, başvuru yapan vatandaşların aylık 118 TL'ye kadar olan elektrik faturalarının ödemesini devlet yapıyor. Cihaza bağlı olarak yaşamını devam ettiren vatandaşlarımız ise bu yardımı PTT şubelerinden nakit olarak (200 TL)  alabilmektedirler. Devlet hem nakit olarak, hem de vatandaşın faturasının 118 TL'sini ödeyerek her ay ihtiyacı olan vatandaşlarımıza destek oluyor.

Elektrik Faturası Yardımına Nasıl Başvurulur?

Dar gelirli vatandaşlarımız elektrik tüketim desteği alabilmektedirler. Elektrik tüketim desteği için muhtarlıktan alacağınız muhtaçlık belgesine ihtiyacınız vardır. Bu belge işlemlerinizin hızlanmasında size yardımcı olacaktır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabildiğiniz gibi aynı zamanda Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine de başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sırasında güncel elektrik faturanız, T.C kimlik kartınızın fotokopisi (aile bireylerinin hepsi) ve başvuru dilekçenizin yanınızda olması gerekmektedir. Ayrıca ALO 144'Ü arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Elektrik Faturası Yardımı Neden Yatmadı?

Elektrik tüketim desteğinden yeterli şartlara sahip değil iseniz faydalanamazsınız. Elektrik faturası yardımından faydalandığınız halde yardımınız yatmadıysa hanede gelir artışı söz konusudur. Düzenli olarak aldığınız yardımların ortadan kalkması durumunda (eğitim, sağlık, engelli maaşı, dul maaşı vb.) elektrik faturası yardımınızda yatmaz.

Elektrik Faturası Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlıklarına yapılan başvurulardan sonra, hak kazanmanız halinde elektrik tüketim desteğinden faydalanabilirsiniz. Elektrik faturası desteği sayesinde geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımız biraz nefes alacaktır. Dar gelirli vatandaşlarımıza yapılan elektrik faturası yardımı her ayın 15'inde hesaplarına yatmaktadır.

Elektrik Faturası Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik tüketim desteğinden faydalanabilmeniz için öncelikle ihtiyaç sahibi(muhtaç)olmanız gerekmektedir. Kronik rahatsızlığı olan, yaşamını cihaza bağlı olarak sürdüren vatandaşlarımız elektrik faturası yardımından fayda sağlayabilirler. Bu yardımdan faydalanabilmeniz için ihtiyaç sahibi olduğunuzun tespit edilmesi gerekiyor. Elektrik faturası desteği alabilmek için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Kaymakamlıklara bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da başvuru yapabileceğiniz kurumlardandır. Ayrıca başvurularınızı e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Elektrik Faturası Yardımı Kimler Alabilir?

Elektrik tüketim desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle yeterli şartlara sahip olması gerekmektedir. Devlet dar gelirli ailelere destek olabilmek için yardımlarına devam ediyor. Düzenli olarak sosyal yardım alan, dar gelirli vatandaşlar elektrik faturası desteğinden faydalanabiliyor. Kaymakamlıklara, belediyelere, sosyal yardım vakıflarına başvuru yapacak olan vatandaşlarımızın, aynı zamanda yaşlılık aylığı, engelli maaşı, evde bakım aylığı alıyor olması gerekmektedir. Devletten gıda, kira, yakacak yardımı alan kişilerde elektrik faturası desteği alabiliyor. Kronik rahatsızlığı olan tıbbi cihaz ile yaşamını sürdüren kişiler de elektrik tüketim desteği alabilmektedir.

Elektrik Faturası Yardımı Devam Ediyor Mu?

2012 yılı elektrik tüketim desteği hane halkındaki kişi başı sayısı göz önünde bulundurularak hesaplanmıştır. Devlet dar gelirli vatandaşların zor durumda kalmaması için her ay düzenli olarak elektrik faturası desteği devam etmektedir. Ekonomik durumda iyileşme, gelir artışı söz konusu değil ise ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız her ay düzenli olarak bu yardımı alabileceklerdir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum