E Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu

E Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu
E Devlet Sosyal Yardım Başvuru FormuAile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sosyal yardım başvurusunda bulunabilmek için E Devlet sosyal yardım başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Bu formu doldurabilmek için takip etmeniz gereken...

E Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sosyal yardım başvurusunda bulunabilmek için E Devlet sosyal yardım başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Bu formu doldurabilmek için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Kimlik numarası ve şifre bilgilerini kullanarak e-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ hizmet sayfasını ziyaret etmelisiniz.
 • Hizmet sayfasında onlarca sekmenin yer aldığı bir ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda yer alan ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ sekmesine tıklamalı ve birkaç saniye beklemelisiniz.
 • Yüklenen sayfada yer alan ‘’Yeni Başvuru’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen ekranda aydınlatma metnini okumalı ve onaylayarak ‘’Başvur’’ butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda sıraladığımız işlemlerin tamamını eksiksiz bir şekilde gerçekleştirdiğinizde başvurunuz alınacaktır. Başvuru sonucu genellikle 30 gün içerisinde e-devlet hesabınıza kayıtlı olan cep telefonu numaranıza SMS olarak gönderilir. Başvurunun onaylanması durumunda takip eden ay içerisinde ilk yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılacaktır. E Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur E Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur

E Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

E Devlet sosyal yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusu pek çok vatandaş tarafından sorulmaktadır. Sizler başvurunuzu yaptıktan sonra e-devlet üzerindeki bilgileriniz incelenmekte ve gelir durumunuz saptanmaktadır. Geliri aylık 1833,45 TL’den az olan vatandaşlar kademeli olarak yardımdan faydalanabilir. Başvurunun sonuçlanması ise genellikle 30 gün içerisinde gerçekleşir. Bazı zamanlarda gelen taleplere ve yoğunluğa bağlı olarak başvuruların sonuçlanması daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenle başvurunun üzerinden 30 günden fazla zaman geçtiyse sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Sorgulama işlemi için yine e-devlet kanalını kullanabilir veya cep telefonunuzdan ALO 183 numaralı sosyal destek hattını arayabilirsiniz. Her iki durumda da başvurunuzun son durumu tarafınıza iletilecektir.

E Devlet Sosyal Yardım Başvurusu

Ekonomik anlamda zor günler yaşayan vatandaşlar, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilirler. Özellikle pandemi sonrasında vatandaşlar giderler ile baş etmekte zorlanmış ve ekonomik açıdan zor duruma düşmüştür. Devlet kurum ve kuruluşları ise bu durumu ortadan kaldırabilmek amacıyla vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar sunmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu kurumlardan bir tanesidir.   E Devlet sosyal yardım başvurusu, ekonomik anlamda zor günler geçiren dar gelirli vatandaşları ve aileleri yakından ilgilendirir. Sizlerin de bildiği üzere e-devlet üzerinden birçok işlem gerçekleştirilebilir.

Sosyal yardım başvurusu

da bu işlemlerden bir tanesidir. E-devlet kanalına giriş yaparak bakanlığa ait hizmet sayfasına gidebilir ve sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

E Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvurunuzun 30 gün içerisinde sonuçlandırılmaması durumunda E Devlet sosyal yardım başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Bu işlem için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • İnternet tarayıcınızı kullanarak e-devlet hesabınıza giriş yapmalı ve ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ sayfasını ziyaret etmelisiniz. Bu işlem için arama çubuğunu kullanabilirsiniz.
 • Sayfayı ziyaret ettiğinizde karşınıza birçok seçeneğin yer aldığı bir ekran gelecektir. Bu ekrandan ‘’Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ sekmesine tıklamanız gerekir.
 • Sekmeye tıkladığınızda daha önce yapmış olduğunuz başvuruların dökümü karşınıza gelecektir. İlgili ekrandan başvurunuzun ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sıralanan bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer başvurunuzun hala sonuçlanmadığını görüyorsanız, cep telefonunuzdan ALO 183 numaralı hattı aramanız yeterli olacaktır. Kurum operatörü sizlere gerekli tüm konularda bilgi verecektir.

E Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Sorgulanır?

E Devlet sosyal yardım başvurusu kaç günde sorgulanır sorusu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara başvuruda bulunan vatandaşlar tarafından sorulmaktadır. Sizlerin yapmış olduğu başvurular genellikle 30 gün içerisinde sonuçlandırılır. Sonuçlar ise cep telefonunuza SMS olarak gönderilir. Ancak olumsuz sonuç alan vatandaşlara bilgilendirme yapılmayabilir. 30 gün geçmesine rağmen başvurunuzun sonuçlandırılmadığını görebilirsiniz. Bazen yoğunluğa bağlı olarak bu gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Eğer başvurunuzun neden sonuçlandırılmadığını merak ediyorsanız, başvurunun üzerinden geçen 30 günün ardından ALO 183 numaralı hattı arayarak saniyeler içerisinde sorgulama yapabilirsiniz. Kurum operatörü sizlere başvurunuzun son durumu ile alakalı bilgilendirmeler yapacaktır.

E Devlet Sosyal Yardım Parası Ne Kadar?

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli aileler, e devlet sosyal yardım parası ne kadar sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Gelir düzeyine göre dar gelirli vatandaşlara verilen sosyal yardım parasının tutarı şu şekildedir:

 • Aylık 450 TL ve altında geliri olan vatandaşlar için: 600 TL
 • Aylık 450 TL ile 911,15 TL arası geliri olan vatandaşlar için: 550 TL
 • Aylık 911,15 TL ile 1372,30 TL arası geliri olan vatandaşlar için: 500 TL
 • Aylık 1372,30 TL ile 1833,45 TL arası geliri olan vatandaşlar için: 450 TL

Aylık geliri 1833,45 TL’den fazla olan vatandaşların başvuruları ne yazık ki olumlu olarak sonuçlanmamaktadır. Bu ödemeler en fazla 12 ay süreyle yapılır. 12 aydan sonra tekrar yardım almak isteyen vatandaşların başvurularını yenilemeleri gerekecektir.

Sosyal Yardım Yapan Kurumlar Hangileridir?

Sosyal yardım yapan kurumlar hangileridir sorusunun da sıklıkla sorulduğunu görmekteyiz. Eğer herhangi bir nedenden ötürü ekonomik sıkıntı yaşıyorsanız, kurum ve kuruluşları ziyaret ederek form doldurabilir ve bu doğrultuda yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Günümüzde dar gelirli vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlarda bulunan kurum ve kuruluşlar ise şunlardır:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Valilikler ve kaymakamlıklar
 • İl ve ilçe belediyeleri
 • Vakıflar ve Dernekler

Yukarıda sıralanan kurum ve kuruluşlar, belirtilen şartları sağlayan vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Bu kurumlardan bazıları başvuruları e-devlet üzerinden alabilmektedir. Ancak vakıf ve dernekler tarafından verilen yardımlara başvuruda bulunabilmek için hizmet binasını ziyaret etmeli veya ilgili kuruluşun resmi web sitesine gitmelisiniz.

Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Sosyal yardımlar nelerdir sorusu, dar gelirli vatandaşlar ve aileler tarafından pek çok kez sorulur. Sosyal yardımlar, ayni ve nakdi yardımlar olarak ikiye ayrılır. Ayni yardımlar genellikle kaymakamlıklar, belediyeler ve vakıflar tarafından verilen ürün yardımıdır. Bu yardımlara; giyim, eşya, gıda, erzak, kırtasiye ürünleri, odun ve kömür, yeni doğan bebek yardımı ve süt yardımı örnek olarak gösterilebilir. Nakdi yardım ise adından da anlayabileceğiniz üzere nakit para yardımıdır. Nakit para yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara verilmektedir. Bu yardım genellikle kişinin PTT hesabına yatırılır. Ancak başvuru esnasında bir IBAN numarası veren kişiler, direkt banka hesaplarına bu yardım tutarını çekebilmektedir.

Kimler Sosyal Yardım Alabilir?

Kimler sosyal yardım alabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, devlet kurum ve kuruluşları ile vakıflardan sosyal yardım talebinde bulunabilen vatandaşlar şunlardır:

 • Hane geliri asgari ücretin üçte birinden daha düşük olan vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşaması sebebiyle temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar
 • Eğitim ihtiyacını karşılayamayan öğrenciler
 • Engelli bireyler ve afetzedeler
 • Dul kadınlar, yetimler ve öksüzler
 • Temel ihtiyaçlarını ve bakımını karşılayamayan yaşlı vatandaşlar
 • Kronik hastalığı bulunan düşkün durumdaki vatandaşlar

Yukarıda sıralanan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurum ve kuruluşu tarafından verilen yardımlardan faydalanabilmektedir. Sizler de yukarıda sıralanan gruplardan birine dahil olmanız durumunda başvuruda bulunarak bu yardımlardan faydalanabilirsiniz.

E Devlet Sosyal Yardım Şartları

Sizlerin de bildiği üzere sosyal yardımlardan faydalanabilmek için birtakım şartların sağlanması gerekir. E-Devlet sosyal yardım şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etmek
 • İkametgah adresi açık bir şekilde belli olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Son 15 gün içerisinde herhangi bir kurum tarafından verilen sosyal yardımlara başvuruda bulunmamak
 • Ekonomik açıdan muhtaçlık sınırının altında yaşam sürmek
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak

Yukarıda verilen şartların tamamını eksiksiz olarak sağlayan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak sosyal yardım alabilirler. Başvuru sonucu ise başvuruyu takip eden 30 gün içerisinde sisteme kayıtlı cep telefonu numarasına SMS olarak gönderilir.

 Sosyal Yardım Başvurusu İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.