Devlet Gözlük Hakkı İçin Ne Kadar Para Ödüyor? SGK Gözlük Hakkı Sorgulama

Devlet Gözlük Hakkı İçin Ne Kadar Para Ödüyor? SGK Gözlük Hakkı Sorgulama
Devlet gözlük camı ve çerçevesi ödemesi için sigortalı çalışanlar için ödenek vermektedir. Fakat bir çok göz rahatsızlığı yaşayan vatandaşlar, devletin vermiş olduğu ödenek hakkında pek fikir sahibi değil. Biz de sizlere...

Devlet gözlük camı ve çerçevesi ödemesi için sigortalı çalışanlar için ödenek vermektedir. Fakat bir çok göz rahatsızlığı yaşayan vatandaşlar, devletin vermiş olduğu ödenek hakkında pek fikir sahibi değil. Biz de sizlere bu yazımızda devlet gözlük için ne kadar para ödüyor? Gözlük hakkı sorgulama, devlet gözlük camı kaç yılda bir değişiyor? Gözlük reçetesi kaç gün geçerli? gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Devlet Gözlük Camı İçin Ne Kadar Ödüyor?

Devletin yaptığı ödemeler arasında gözlük camı ödemesi de bulunmaktadır. Devlet 2021 yılında gözlük reçetesi bulunan ve değiştirme hakkı olan SGK'lı her vatandaşa gözlük camı ödemesi olarak; numarasına göre 7 ile 20 TL arasında değişen katkı payı sağlamaktadır.

Devlet Gözlük Çerçevesi İçin Ne Kadar Ödüyor?

Devlet 2021 yılında gözlük reçetesi bulunan ve değiştirme hakkı olana her vatandaşa gözlük çerçevesi için 37 TL katkı payı ödemektedir . Yazılan reçeteli gözlüğün fiyatı ne olursa olsun çerçeve için en fazla 37 TL devlet gözlük çerçevesi yardımı yapmaktadır. Devlet Gözlük Çerçevesi İçin Ödediği Bedel ise;

  • Uzak Çerçeveli Gözlük Bedeli 37, 80 TL.
  • Yakın Çerçeveli Gözlük Bedeli 37, 80 TL

Eğer çerçeve tercihimizi yerli üretimde yana kullanırsak gözlük bedeli 43,20 TL olarak belirlenir.

Devlet Gözlük Hakkı Sorgulama

Devlet gözlük hakkı sorgulama; Bir başka merak edilen konu SGK Gözlük hakkımızı sorgulamamız. Gözlük hakkı Sorgulama nasıl yapılır? Bu sorunuzun cevabını ise  şu şekilde verebiliriz. yazının sonunda bulunan link’e tıklayarak e-Devlet sitesine giriş yapıp istenilen bilgileri doğru şekilde girip sorgulama yapabilirsiniz. Bu şekilde devlet gözlük hakkı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.  

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor? Gözlük Hakkı Sorgulama

Devlet Gözlük Karşılıyor Mu?

Devletin vatandaşlara sunduğu olanaklardan biri olan gözlük ve gözlük çerçevesi için bir miktar ödenek sağlanıyor. Bu ödenekleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır. Göz sorunları yaşayan vatandaşlar gerekli şartları sağladıkları takdirde devlet gözlük hakkı ödeneklerinden faydalanabilirler.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Devlet Gözlük Camı Kaç Yılda Bir Değişir?

Devlet gözlük camı desteğinden  faydalanabilmek için sigortalı şartı aranmaktadır. Göz sorunu bulunan veya gözlük kullanan vatandaşların gözlük masraflarının bir kısmı SGK tarafından karşılanır. Devlet gözlük hakkı sayesinde, devlet tarafından belirlenen süre içinde yenileyebilirsiniz. Devlet hastanelerinden göz muayenesi olduktan sonra, reçetemiz ile birlikte antlaşmalı optisyenlerden gözlüğümüzü alabiliriz. Gözlük Camı Ödemesi SGK tarafından 3 yıl ara ile yapılır. Fakat göz muayenesinde görme bozukluğunda en az 0,5 diyoptirilik oranında bir değişiklik olması durumunda doktor tarafından yeni gözlük camı reçetesi düzenlenir ve 3 yıl beklemenize gerek kalmadan Gözlük camı ödemesinden faydalanabilirsiniz.

SGK Gözlük Hakkı Tarihi Sorgulama

SGK gözlük hakkı sorgulaması yapabilmeniz için size bir takım yollar sunuyor. Bu yolları kullanarak gözlük hakkınızı sorgulatabilirsiniz. Bu sorgulamalar hakkındaki detaylı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. e-Devlet üzerinden

SGK Optik Cihaz Sorgulama

sayfasına girerek sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. SGK gözlük ödemesi ile birlikte bir kısmı karşılanıyor. Bu sayede SGK gözlük ödemesi ödeneğinden yararlanılmaktadır. SGK gözlük ödemesi belirlenen süre ile gerçekleştirilir.

TC ile Gözlük Hakkı Sorgulama

Devlet yardımlarından biri olan Gözlük camı ve Çerçeve katkı payını kullandığınız mobil telefonlardan T.C. kimlik numaranızı kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

  • Cam hakkı sorgulamasın için 5502 nolu numaraya CAM TC AİLE SIRA NO yazarak kısa mesaj gönderip sorgulama yapabilirsiniz.
  • Çerçeve hakkı sorgulamasın için 5502 nolu numaraya CERCEVE TC AİLE SIRA NO yazarak kısa mesaj gönderip sorgulama yapabilirsiniz.

Ör:  CAM 22222222222 1122 CERCEVE 22222222222 1122

SMS ile Gözlük Hakkı Sorgulama

CERCEVE boşluk T.C. Kimlik numaranızı yazıp boşluk bırakıp kimliğinizde bulunan Aile Sıra No yazıp 5202 ye kısa mesaj atabilirsiniz. CAM boşluk T.C. Kimlik numaranızı yazıp boşluk bırakıp kimliğinizde bulunan Aile Sıra No yazıp 5202 ye kısa mesaj atabilirsiniz. Bu yöntemler size yardımcı olacaktır.

SGK Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Göz problemi yaşayan pek çok insan, gözlük reçetesinin geçerlilik süresini merak ediyor. Bu konu son zamanlarda internetten çok araştırılan konulardandır. Muayene olup, reçeteniz oluşturulduktan sonra devletin sağladığı  limitler doğrultusunda cam ve çerçevenizi 10 iş günü içerisinde alabilirsiniz.

Devletin Verdiği Gözlük Çerçeveleri

Sosyal Güvenlik Kurumu'na sigorta pirimi yatıran vatandaşlar ve sigortası yatırılan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler devletin sağladığı cam ve çerçeve hakkından faydalanabilir. Aslanda devlet bize direk gözlük vermez. Göz  muayenizi olup, reçeteniz düzenlendikten sonra SGK anlaşmalı optisyenlere giderek, devletin size sağladığı katkı payından faydalanabilirsiniz. Cam ve çerçeve fiyatları artarken, devletin verdiği fiyat artmadığı için maalesef  fiyat farkı ödemek durumunda kalınıyor.

Devletin Ödediği Gözlük Camı

Devletten gözlük camı desteği alabilmeniz için SGK kayıtlı olmak ve muayene olabilmeniz  için yeterli pirim ödeyerek muayene olmaya hak kazanmak gerekmektedir. Aslında devlet hiç bir vatandaşa gözlük vermiyor. Sadece gözlük camı ve gözlük çerçevesi için katkı payı ödemesi yapıyor. Cam numarasına bağlı olarak 6 TL ile 20 TL arasında değişmektedir.

Gözlük Camını Devlet Karşılar Mı?

Ülkemizde her şeyin fiyatı artarken devletin gözlük çerçevesi ve gözlük camı için verdiği destek çok düşük kaldı. Bazı optisyenler reçeteleri işleme almak istemiyor. SGK'lı vatandaşlarımız, göz muayenenizi olduktan sonra reçeteniz ile birlikte optisyene gidip devletin sağladığı katkı payından faydalanabilmektedirler. Devlet sadece katkı payı verir, hiçbir hastaya gözlük vermez.

Devlet Gözlük Veriyor Mu?

Günümüzde sıkça sorulan sorulardan bir tanesi devlet gözlük camı ve gözlük çerçevesi için ne kadar ödeme yapıyor. Bağ-kur çalışan, sigortalı çalışan, kamu çalışanı veya özel sektör çalışanı olmak şartı ile gözlük ve çerçeve alma hakkına sahiptir. Göz doktorunda muayenenizi tamamladıktan sonra reçetenizi alarak gözlük camı ve gözlük çerçevesi devlet katkı payı elde edebilirsiniz. SGK anlaşmalı gözlükçülere gittiğinizde devlet gözlük camı ve gözlük çerçevesi katkı payınızı alabilirsiniz.

Devlet Gözlük Çerçevesi Kaç Yılda Bir Ödenir?

Göz sorunu yaşayan vatandaşların her 3 yılda bir gözlük yenileme hakkı bulunmaktadır. Bu hakkımızı SGK anlaşmalı göz doktorlarımıza muayene olarak, gözümüzde herhangi bir sorun olması durumunda, Göz doktorlarımızın yazacakları gözlük reçetesiyle kazanabiliriz.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Gözlük reçetesi geçerliliği ne kadardır sorusunun cevabı ise; SGK gözlük reçetesi geçerliliği  2017 yılı itibariyle 10 gündür. Reçetemizi aldıktan sonra, 10 gün içerisin de Optisyene başvurarak gözlüklerimizi temin edebiliriz. Reçete süremiz geçtikten sonra SGK desteğimizde bitmiş olur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.