Depremzede Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Depremzede Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Depremzede Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 10 bin tl yardım başvuru e devlet. deprem yardım başvurusu cimer. 10 bin tl deprem yardımı başvurusu nasıl yapılır? Depremzede Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?...

Depremzede Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 10 bin tl yardım başvuru e devlet. deprem yardım başvurusu cimer. 10 bin tl deprem yardımı başvurusu nasıl yapılır? Depremzede Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Asrın felaketi olarak nitelendirilen ve Türkiye’de 10 ilde gerçekleşen deprem on binlerce can aldı. Yaralı veya sağ kurtulan insanlar bir yandan hayatlarını devam ettirmeye uğraşırken depremden etkilenmeyen illerde ise yardım seferberliği başladı. Ülkenin dört bir yanından akın akın bölgelere yardımlar yağdı. Nakdi ve ayni yardımlardan ihtiyaç sahipleri büyük fayda sağlarken ilerleyen zamanlarda afetzedeler için yapılacak düzenlemeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Depremde evleri ağır hasar alan ya da yıkılan vatandaşlar e-devlet üzerinden AFAD Afetzede Hak Sahipliği kısmından başvurabilirler. Depremzede Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 10 bin tl yardım başvuru e devlet. deprem yardım başvurusu cimer. 10 bin tl deprem yardımı başvurusu nasıl yapılır? Depremzede Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 10 bin tl yardım başvuru e devlet. deprem yardım başvurusu cimer. 10 bin tl deprem yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Kişisel bilgiler kullanılarak e-devlet https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ ekranı açılır ve ana sayfada yer alan arama kısmına afetzede hak sahipliği başvurusu sorgulama yazılır.
 • Karşınıza çıkan ekranda yer alan bilgiler net ve eksiksiz bir şekilde doldurulur.
 • Daha sonra en altta yer alan başvur kısmına tıklanarak başvuru tamamlanır.
 • İlgili yetkililer gerekli incelemeleri yaptıktan sonra başvuru sahiplerine en kısa zamanda geri dönüş yapacaktır. 
 • Afetzede kişiler başvuru yaptıktan sonra aynı basamakları izleyerek sorgulama yapabilir. 

Depremzede Yardımları Nelerdir?

 • Evleri yıkılan ya da hasar gören vatandaşlar için çadırkentler yapılmaktadır.
 • Çadırda hayatlarını devam ettirmek istemeyen afetzede vatandaşlar için 1 yıl süre boyunca kira yardımı yapılacaktır.
 • Depremde yıkılan ve hasar gören konutlar kentsel dönüşüm projeleri ile 1 yıl içinde yeniden inşa edilecektir. 
 • Taşınma konusunda tek seferde vatandaşlara 15.000 TL yardım, ev sahibi olup evi hasar gören ya da yıkılan vatandaşlara kira yardımı için 5.000 TL, kiracı olan afetzedelere ise 2.000 TL kira yardımı yapılacaktır. 
 • Bunların yanında konteynerler da afetzede vatandaşlarımız için hızla deprem bölgelerine kurulmaktadır. 

Depremzede Yardımı Kimler Alabilir?

 • Deprem nedeniyle kendi sahipleri oldukları konutları yıkılan ya da oturulamayacak seviyeye kadar zarar gören aileler,
 • Kendilerine ait konutları deprem sarsıntısından sonra kendiliğinden yıkılan ya da çeşitli saldırılarla zarar gören aileler,
 • Afet bölgesinde ya da yakınlarında olan ve aynı zamanda bu alanlardaki evler için kıymet belgesi verilen ve imar planına alınan konutlarda yaşayan aileler deprem yardımlarından faydalanabilecektir. 

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamada hak sahibi olan kişilerin hasar gören ya da yıkılan konutları 1 yıl içerisinde yeniden yapılacak ya da afetzede ailelere konut kredisi verilecektir. 

Depremzede Yardım Başvuru Formu

Ülkemizde 10 ili etkileyen depremde evleri oturulamayacak derecede hasar gören ya da yıkılan vatandaşlar çeşitli illerde KYK yurtlarında ya da devletin imkanı çerçevesinde ayrılan konutlara yerleştirilmektedir. Aynı zamanda deprem bölgelerinde yaşamak isteyenler için de çadırkentler ve konteyner alanları kurulmaktadır. Deprem bölgesinden başka yere gitmeden önce AFAD ya da başka kurumlara başvuru formu vermek, doldurmak zorunlu değildir. Gidilen şehirde yerleştirilen alanlarda yetkililer yardımıyla gerekli bilgiler alınmakta ve devlet desteklerinden faydalanılmaktadır. Aynı zamanda yerleşilen şehirlerde yer alan karakol, muhtarlık, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde başvurular yapılabilir.  E-devlet üzerinden de depremzede hak sahipliği başvurusunda bulunabilirsiniz. Hemen

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

Tıklayın ve başvuruda bulunun.

Depremzede Başvuru

Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi olan 7.7 ve Elbistan’da 7.6 şiddetinde gerçekleşen depremlerden zarar göre vatandaşlarımız için afetzede hak sahipliği başvuruları merak konusudur.

Afetzede hak sahipliği başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/afetzede-hak-sahipligi-basvurusu/ Tıklayın.

Türkiye’de toplamda 10 ilde yıkıcı etkisini gösteren depremde binlerce insanımız vefat ederken yine yüzbinlerce vatandaş da yaralıdır. Evlerini, maddi güçlerinin birçoğunu ve sevdiklerini kaybeden insanlar devlet desteklerinden faydalanmak için araştırma yapmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama doğrultusunda depremden zarar gören vatandaşlarımıza kira ve istedikleri yere taşınma yardımın yapılacağı bilgileri yer aldı. Bunun için e-devletten online şekilde başvurular yapılabilecek. Aynı zamanda illerin valiliklerinden, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden, Aile ve Sosyal Politikalar İl Merkezlerinden ya da polis merkezlerinden de başvurular yapılabilecek. İlçe ve köylerde olup bu kurumlara ya da internete erişimi olmayan afetzedeler için ise muhtarlıklarda başvurular alınacaktır. 

Devlet Ödemeleri yardım başvuruları için hemen https://www.devletodemeleri.com ziyaret edin.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum