Boşanmış Dul Kadınlara Yardım Başvurusu. 2024 Kimler Başvurabilir?

Boşanmış Dul Kadınlara Yardım Başvurusu. 2024 Kimler Başvurabilir?
Boşanmış Dul Kadınlara Yardım BaşvurusuBoşanmış dul kadınlar, gelir kaynaklarının kesilmesi durumunda çeşitli ekonomik sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Bu gibi durumlarda devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak...

Boşanmış Dul Kadınlara Yardım Başvurusu

Boşanmış dul kadınlar, gelir kaynaklarının kesilmesi durumunda çeşitli ekonomik sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Bu gibi durumlarda devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak sosyal destek almak mümkündür. Boşanmış dul kadınlara yardım başvurusu için kullanılabilecek birçok yol vardır. Bu yolların başında

e-devlet

kanalından bakanlığa başvuru yapmak gelir. Aynı zamanda ilgili kuruma ait hizmet binaları ziyaret edilerek başvuruda bulunmak mümkündür. 2022 yılı temmuz ayı itibarıyla eşi vefat eden veya boşanan dul kadınlara yapılan yardım aylık 325 TL’dir. Bu yardım tutarı iki ayda bir olmak üzere 650 TL şeklinde PTT hesaplarına yatırılır. Ancak bu yardımın alınabilmesi için kişinin belirlenen şartları tümüyle taşıması gerekecektir. Boşanmış Dul Kadınlara Yardım Başvurusu Boşanmış Dul Kadınlara Yardım Başvurusu

Eşinden Boşanan Kadın Devletten Maaş Alabilir mi?

Eşinden boşanan kadın devletten maaş alabilir mi sorusu, dul kadınlar tarafından sıklıkla sorulur. Herhangi bir nedenden ötürü eşinden boşanan ve bu doğrultuda ekonomik sıkıntılar çeken kadınlar; devlet kurumlarından, belediyelerden ve vakıflardan maaş alabilmektedir. Ancak bu maaşın alınabilmesi için kadının muhtaçlık sınırının altında yaşaması gerekir.

7200 tl maddi yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvan-7200-tl-yardim-basvurusu-nasil-yapilir/ tıklayın.

Dul kadınlar için ödenen maaşın tutarı iki ayda verilmek üzere 650 TL’dir. Bu yardım, kadının temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına verilmektedir. Ancak bu yardımı alabilmek için ilgili kanalları kullanarak başvuruda bulunmak gerekir. Başvuru sonuçları, başvuru tarihinden itibaren 30 gün içerisinde açıklanır. Başvurusu onaylanan kadınlar, takip eden ay içerisinde yardım almaya başlayabilir.

Boşanmış Kadınlara Kira Yardımı

Boşanmış kadınlara kira yardımı yapılmakta ve onların ekonomik açıdan rahatlaması amaçlanmaktadır. Kira yardımı genellikle nakit para şeklinde yapılır. Başvurusu olumlu sonuçlanan kadınlar, iki ayda bir olmak üzere 650 TL kira yardımı alabilirler. Aynı zamanda Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından dul ve gelirsiz kadınlara barınma imkanı sağlanır. Kira yardımı için e-devlet üzerinden başvuru yapabileceğiniz gibi aynı zamanda kurumların ve vakıfların hizmet binalarını ziyaret ederek form doldurabilirsiniz. Başvurusu olumlu sonuçlanan kadınlara düzenli olarak kira yardımı yapılacak ve onların barınma sorunu çözülmüş olacaktır. Daha fazla bilgi almak için kurum ile iletişime geçmeniz gerekir.

Boşanmış Kadınlara Yardım Başvurusu E-Devlet

Boşanmış kadınlara yardım başvurusu e-devlet üzerinden birkaç dakika içerisinde yapılabilir. Eğer dul maaşı almak istiyorsanız, e-devlet hesabınıza giriş yaparak şu adımları sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekir:

 • Ana sayfada yer alan arama sekmesi ile ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ sayfasına giriş yapmalısınız.
 • Karşınıza çıkan sayfada ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen bilgileri kontrol etmeli ve aydınlatma metnini onaylamalısınız.
 • ‘’Başvur’’ butonuna tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yukarıda yer alan adımları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra başvurunuz ilgili birimlere gönderilecek ve yaklaşık 30 gün içerisinde tarafınıza bir geri dönüş yapılacaktır. Eğer 30 gün geçmesine rağmen bir geri dönüş alamazsanız, aynı sayfa üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Boşanmış Kadınlara Ev Yardımı

Boşanmış kadınlara ev yardımı, sosyal destek hizmetleri kapsamında dul kadınlara verilen bir yardım türüdür. Bu yardım türünde kadına direkt ev verilmez. Kadının kiracı olarak oturduğu evin kirası ödenir. Bu nedenle ev yardımına kira yardımı ismini vermek daha doğru olacaktır. Eşinden boşanan kadının kira yardımı için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, bulunduğu ilin belediye ekiplerine veya vakıflara başvuru yapması gerekecektir. Kira yardımı aylık 325 TL tutarındadır. Ancak bu tutar kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Sizlere ne kadarlık bir yardım yapılacağı, başvurunun ardından tarafınıza yapılan geri dönüşte belli olacaktır. Ancak bu tutarın maksimum 600 TL olacağını söylemek mümkündür.

Boşanan Kadınlara Maaş Bağlanır mı?

Boşanan kadınlara maaş bağlanır mı sorusunun yanıtına gelecek olursak, boşanan kadınlara belirli koşullar altında maaş bağlanmaktadır. Ancak bağlanan maaş aylık 325 TL tutarındadır. Bu tutar, iki ayda bir olmak üzere 650 TL şeklinde kadının PTT hesabına yatırılır. Maaşını çekmek isteyen kadınların kimlik kartları ile birlikte PTT şubelerine gitmeleri gerekecektir. Boşanan kadınlar maaşın yanı sıra gıda, giyim, eşya ve yakacak yardımları da alabilmektedir. Ancak bu yardımlar genellikle belediyeler ve vakıflar tarafından kadınlara verilir. Eğer sizler de ayni ve nakdi yardımlara başvuruda bulunmak istiyorsanız, kurum binasını ziyaret edebilir veya e-devlet üzerinden form doldurabilirsiniz.

Boşanmış Kadına Kaymakamlık Yardımı

Tüm ilçelerde yer alan kaymakamlıklar, görevli oldukları bölgede bulunan dul ve gelirsiz kadınlara çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Boşanmış kadına kaymakamlık yardımı için öncelikle başvuruda bulunmak şarttır. Başvuru işlemleri için kimlik kartınızı yanınıza alarak kaymakamlık binasını ziyaret etmeniz gerekir. Burada size bir form verilecek ve doldurmanız istenecektir. Kaymakamlık yetkilileri tarafından verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzda başvurunuz işleme alınacaktır. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, belirtilen yardımlar 30 gün içerisinde adresinize kadar gönderilir. Konu ile alakalı daha fazla bilgi almak ve aklınızdaki sorulara yanıt bulmak için kaymakamlık binasını ziyaret edebilir veya resmi web sitesine göz atabilirsiniz.

Boşanmış Dul Kadınlara Verilen Yardımlar Nelerdir?

Boşanmış dul kadınlara verilen yardımlar nelerdir sorusu, yakın zamanda eşinden boşanan ve gelir kaynağı kesilen kadınlar tarafından sıklıkla sorulur. Boşanmış dul kadınlara kurum ve kuruluşlar tarafından verilen yardımlar şunlardır:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Giyim yardımı
 • Eşya yardımı
 • Yakacak yardım
 • Fatura yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Çocuk yardımı
 • Dul maaşı

Eğer sizler de her ne sebeple olursa olsun eşinizden boşandıysanız, kurum ve kuruluşların hizmet binalarını ziyaret ederek yukarıda yer alan yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bu yardımlara başvurabilmek için muhtaçlık sınırının altında yaşadığınızı kanıtlamanız şarttır. Aynı zamanda herhangi bir yerden gelir elde eden kadınlar da bu yardımlara başvuruda bulunamaz.

Gelir Yuvan İş Fikirleri İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvan/ sayfasını ziyaret edin. Gelirim Evden İş Fikirleri İçin Hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum