Ayni Yardım Ne Demek?

Ayni Yardım Ne Demek?
Ayni Yardım Ne Demek? Ayni Yardım Nasıl Alınır? Ayni Yardım Başvuru Nasıl Yapılır? Ayni Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Ayni Yardım Alabilir? Ayni Yardım Ne Demek? Nakit para yardımı yerine mal ya da hizmet sunmak...

Ayni Yardım Ne Demek? Ayni Yardım Nasıl Alınır? Ayni Yardım Başvuru Nasıl Yapılır? Ayni Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Ayni Yardım Alabilir? Ayni Yardım Ne Demek? Nakit para yardımı yerine mal ya da hizmet sunmak ani yardım olarak adlandırılır. Ancak mal ya da hizmetin de ücret karşılığında verilmemesi, ayni yardım koşullarındandır. İş yerlerinde işçilere çalıştıkları kurum tarafından sosyal ya da kişisel bir ihtiyaçlarını karşıladıkları yardımlar da ayni yardım olarak gerçekleştirilir. Bir yardım derneği ya da kuruluşunun yardımlarını ihtiyaç sahibi kişilere erzak, kıyafet, kira, fatura şeklinde sunması yine ayni yardım kategorisinde yer almasını sağlar. Dünya üzerinde milyonlarca insanın normal hayatlarında ya da deprem, sel gibi doğal afetler sonucunda ayni veya nakdi yardımlara ihtiyaçları vardır. Devletin vatandaşına deprem ya da çeşitli olağanüstü hallerde sağlık, yemek, barınma hizmetlerini sağlaması da ayni yardım kapsamında değerlendirilir. Çünkü ortada nakit bir para söz konusu değildir. Mal ya da hizmet sunumu söz konusudur.  Ayni Yardım Ne Demek Ayni Yardım Ne Demek

Ayni Yardım Nasıl Alınır?

Doğal afetler ya da savaş gibi durumlarda meydana gelebilecek zorluklar normal yaşamı oldukça olumsuz etkilemektedir. Olayların sonucunda birçok insan evsiz, yemek ve diğer temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamayacak pozisyonda olabilir. Yapılan ayni yardımlar sonucunda insanlar yaşamlarını devam ettirebilecek noktaya gelebilir. Yalnızca savaş veya doğal afet durumlarında değiş işverenler ülkemizde sıklıkla Ramazan aylarında çalışanlarına gıda, kıyafet gibi ayni yardımlar da gerçekleştirebilir. İşverenlerin bu ayni yardımları yasal olarak yapma gibi bir zorunluluğu yoktur. Ancak çalışan kişi ile iş yeri arasında yapılan iş sözleşmesinde ayni yardımlarla ilgili ibareler bulunuyorsa bu durumda işveren, düzenli aralıklarla ayni yardımlarını gerçekleştirmek zorundadır.  Devlet ile vatandaş arasında bu şekilde bir sözleşme söz konusu değildir. Vatandaş zor durumda kaldığında geçimini ve yaşantısını kendisi karşılayamayacak pozisyona geldiğinde devletin nakdi ve ayni yardımda bulunması gerekir. Devletin yaptığı ayni yardımlara başvuruda bulunulması gerektiği gibi doğal afet gibi durumlarda başvuru yapılmasına dikkat edilmeksizin ani ve hızlı hareket etmek adına bölgeye ayni yardımlar ulaştırılır. Olası bir deprem anında binalara girilemeyecek gibi durumlar yaşandığında devletin ilgili birimleri çadır kurma, insanların beslenmesini sağlama ve hijyenlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirme gibi hizmetleri ücretsiz ayni yardım altında sunması gerekir. Ayni yardımlar istem dışı olaylar, doğal afetler, yangın ve sel gibi durumlarda başvuru yapılmaksızın devlet tarafından verilir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma müdürlükleri ya da devlete bağlı diğer sivil toplum kuruluşları ile derneklerin ayni yardımlarına vatandaşların başvurması gerekir. 

Ayni Yardımı Benzer içeriklerDevlet Ödemeleri

Ayni Yardım Başvuru Nasıl Yapılır?

Deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerde vatandaşlara devlet herhangi bir başvuru şartını aramaksızın doğrudan ayni yardımlarını gerçekleştirir. Ancak çalışanlar işveren arasında ve diğer durumlarda vatandaşla devlet arasında yapılan ayni yardımlarda başvuru şartı vardır. Bunun için ilgili sivil toplum örgütlerine, illerin ya da belediyelerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma müdürlüklerine başvuruda bulunulması gerekir. Valilik ya da belediyelere ayni yardımlarla ilgili başvuru yapıldığında ihtiyaç sahiplerine belli aralıklarla giyim, erzak gibi malzemeler ulaştırılır. İşverenler de çalışanlarına aylık ya da yıllık olarak verdiği ayni yardımları bordro haline getirerek prim ödemesinden devlet desteği almaktadır. Aynı zamanda gelir vergisi açısından da işverenlerin pek çok avantajı olmaktadır.

E-devlet üzerinden ayni yardım başvurusu nasıl yapılır?

 • E-devlet ekranına kişisel bilgilerinizi kullanarak giriş yapınız. 
 • Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalara Bakanlığı kelimelerini arama kısmına yazınız.
 • Türkiye aile yardım paketi kısmına geliniz. 
 • Burada karşınıza çıkan ekranda sizden istenen bilgileri doldurup başvuru tamamla kısmına tıklayınız. 
 • Daha sonra sizlere eğer şartları sağlarsanız tek seferde 15.000 TL nakdi yardım yapılacağı gibi Kahramanmaraş depreminden etkilenen depremzede vatandaşlarımıza ayni yardımlar da gerçekleştirilecektir. 

Ayni Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Deprem gibi doğal afetlerde ayni yardımları devlet doğrudan kendi eliyle gerçekleştirir. Ancak bazı yardım dernekleri ve sivil toplum kuruluşları da ayni yardımda bulunabilir. Doğal afet ve savaş gibi zamanlarda ayni yardım için herhangi bir şart aranmaz ve direkt ihtiyaç sahiplerini belirlenip devletin resmi kurumları gıda, barınma, giyecek gibi yardımları gerçekleştirir. Ülkemizde 6 Şubat tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkez üssü depremde devletin ayni yardımları Kızılay ve AFAD ile çeşitli sivil toplum örgütleri ve dernekler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Halen devam eden çadır, giyim, erzak ve konteyner ev yardımları vatandaşlara ortak dağıtım noktalarından iletilmektedir.  Doğal afetler haricinde ayni yardımlara başvurmak için il veya ilçe merkezlerinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı müdürlüklerine ihtiyaç sahipleri bizzat gidebilir ve başvuru formunu doldurarak ayni yardım talebinde bulunabilir. E-devlet üzerinden de gıda, giyim, barınma gibi ayni yardım başvurusu yapılabilmektedir. 

Kimler Ayni Yardım Alabilir?

 • Afet ya da acil durum bölgelerinde yaşayan ve durumdan etkilenmiş her birey
 • Hane geliri asgari ücretin üçte birini aşmayan kişiler
 • Kimsesiz ve bakıma muhtaç vatandaşlar
 • Çocuk esirgeme kurumunda kalan çocuklar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iç tüzüğünde afet ve acil durum yardımlarını kimlerin alabileceği net olarak belirtilmiştir. Bu yardımlar AFAD ve Kızılay ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından yürütülmektedir.  Ayni yardım afet ve acil durumlarda çok önemlidir. Bu zamanlarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aile bireylerinden 18 yaş üzerinde olan herhangi bir kişinin başvurusu üzerine ayni yardımı hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Aynı zamanda afet ve acil durumun üzerinden 1 ay geçmeden başvuruların yapılması da önemlidir. 

Ayni Yardımlar Nelerdir?

 • Gıda yardımı
 • Kıyafet ve çeşitli giyecek yardımları
 • Sağlık ve tedavi masrafları yardımı
 • Barınma yardımı (çadır, konteyner, ev…)
 • Sosyal ve kültürel etkinlik yardımları 

Devletin ya da çeşitli sivil toplum kuruluşları ile vakıf ve derneklerin yardıma muhtaç kişilere, işverenlerin ise çalışanlarına verdiği nakit haricinde yardımlar ayni yardım olarak bilinir.

Devlet Ödemeleri yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com ziyaret edebilirsiniz.

{ "@context": "http://schema.org", "@type": "VideoObject", "name": "Afetzede hak sahipliği başvurusu", "description": "Afetzede hak sahipliği başvurusu Nasıl yapılır? Depremzede hak sahipliği başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/afetzede-hak-sahipligi-basvurusu/ Tıklayın. #deprem #depremzede #efetzede #afetzedehaksahipliği", "thumbnailUrl": "https://i.ytimg.com/vi/lpxN0hcJ1jc/default.jpg", "uploadDate": "2023-02-11T08:44:38Z", "duration": "PT13S", "embedUrl": "https://www.youtube.com/embed/lpxN0hcJ1jc", "interactionCount": "569" }

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum