1500 TL Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

1500 TL Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu
1500 TL Kömür Yardımı Nasıl Alınır?Ülke genelinde kış aylarının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar kömür ihtiyacını gidermeye başlamıştır. Ancak yardıma muhtaç olan dar gelirli aileler ısınma ihtiyaçlarını karşılamakta...

1500 TL Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Ülke genelinde kış aylarının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar kömür ihtiyacını gidermeye başlamıştır. Ancak yardıma muhtaç olan dar gelirli aileler ısınma ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşıyor olabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurum ve kuruluşu ise yardıma muhtaç ailelere kömür yardımında bulunmaktadır. 1500 TL kömür yardımı nasıl alınır sorusu, muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler tarafından sıklıkla sorulur. Devlet kurum ve kuruluşlarından kömür yardımı alabilmek için öncelikle bir başvuru yapmanız gerekir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma muhtaç ailelere 1500 TL tutarında kömür yardımı yapmaktadır. Bu yardıma başvuruda bulunabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet noktalarını ziyaret ederek form doldurmanız yeterlidir. Başvurusu onaylanan vatandaşlar ise kış aylarının başlaması ile birlikte yardım tutarını PTT şubelerinden çekebilecektir. 1500 TL Kömür Yardımı Nasıl Alınır 1500 TL Kömür Yardımı Nasıl Alınır

1500 TL Kömür Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

1500 TL kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu, dar gelirli aileler tarafından sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tek seferlik olmak üzere verilen ve PTT şubeleri ya da Ziraat Bankası ATM’lerinden çekilebilen 1500 TL yardıma başvurabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret etmeniz gerekir. Bakanlığa bağlı il müdürlüklerini veya sosyal hizmet merkezlerini ziyaret ederek de bu yardıma başvurmanız mümkündür. Ziyaretiniz sırasında kimlik kartınızı ve gereken diğer belgeleri yanınızda bulundurmalısınız. Burada sizlere bir form verilerek doldurmanız istenir. Formda yer alan bilgilerin tamamını doldurduktan sonra başvurunuz ilgili birime iletilecektir.

1500 TL Kömür Yardımı Başvuru Formu

Eğer kış aylarında ısınma ihtiyacınızı gidermekte zorlanıyorsanız Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 1500 TL değerindeki kömür yardımından faydalanabilirsiniz. Bu yardımdan faydalanabilmek için 1500 TL kömür yardımı başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Bu form, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya bakanlığa bağlı il müdürlükleri ziyaret edilerek doldurulabilir. Formda birtakım sorular yer alır. Bu sorular maddi durumunuzu tespit etmeye yöneliktir. Eğer vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda yardım almaya hak kazanırsanız yardım tutarı ekim veya kasım ayında PTT hesabınıza yatırılır. Ancak başvurunuzun işleme alınabilmesi için sizlerden istenen bilgilerin tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmayı unutmamalısınız. Aksi takdirde başvurunuz işleme alınmayacağı gibi olumlu olarak sonuçlanmayacaktır.

Kömür Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Kurum ve kuruluşlar tarafından yardıma muhtaç ailelere verilen kömür yardımından faydalanabilmek için bazı şartları taşımanız zorunludur. Kömür yardımı alma şartları nelerdir sorusunun yanıtı kurumdan kuruma değişmekle birlikte genel olarak aşağıda sıralanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak ve başka bir kurumdan benzer yardım almamak
 • Hane gelirinin asgari ücretin üçte birinden daha az olması
 • Temel ısınma ihtiyacını gideremiyor durumda olmak
 • Evin sobalı olması

Yukarıda sıralanan şartların tamamını eksiksiz bir şekilde karşılayan vatandaşlar,

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

tarafından verilen 1500 TL kömür yardımından faydalanabilmektedir. Eğer sizler de bu şartların tamamını sağladığınızı düşünüyorsanız ilgili kanalları kullanarak kömür yardımına başvuruda bulunabilirsiniz.

Kömür Yardımı Yapan Kurumlar

Günümüzde il, ilçe ve merkezi idarelerde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, yardıma muhtaç vatandaşlara kömür yardımında bulunmaktadır. Kömür yardımı yapan kurumlar aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:

Yukarıda sıralanan kurum ve kuruluşlar, yardıma muhtaç ailelere kömür yardımı yaparak onların ısınma ihtiyacını gidermeyi amaçlamaktadır. Ancak bu kurum ve kuruluşların her biri farklı şartlar istemektedir. Aynı zamanda verilen yardım tutarı da değişiklik gösterebilir. Bu nedenle yardım başvurusunda bulunmadan önce kurum ile iletişime geçmeli ve istenen şartlar hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz. Ayrıca aklınıza takılan soruları da kurum yetkilisine ileterek yanıt alabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kömür Yardımı Başvurusu

Az önce de belirtildiği gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardıma muhtaç ailelere kömür yardımında bulunmakta ve onların ısınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kömür yardımı başvurusu için tek yapmanız gereken kuruma bağlı olan il müdürlüklerini ziyaret ederek bir form doldurmaktır. Ayrıca size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret ederek de form doldurmanız mümkündür. Bakanlık tarafından verilen yardımın tutarı 1500 TL’dir. Bu yardım muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere yılda bir kez verilir. Yardım tutarı ise PTT şubelerinden çekilebilmektedir. eğer sizler de kurum tarafından istenen tüm şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasına giderek form doldurabilir ve başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Kömür Yardım Başvurusu

Yalnızca Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı değil belediyeler de yardıma muhtaç ailelere kömür yardımında bulunmaktadır. Belediye kömür yardım başvurusu için ilgili belediyenin bağlı olduğu il veya ilçelerde ikamet etmeniz şarttır. Ayrıca belediye tarafından belirlenen diğer şartları da taşımanız gerekecektir. Eğer tüm şartları taşıyorsanız başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemi için belediyenin hizmet binasına gitmeniz yeterli olacaktır. Bu ziyaretiniz sırasında kimliğinizi ve istenen diğer belgeleri yanınıza almayı unutmamalısınız. Başvuru için sizlere verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalı, belediye personeline teslim etmelisiniz. Belediyeler genellikle 30 gün içerisinde yapılan başvuruları sonuçlandırılmakta ve başvuru sahibinin cep telefonuna bir kısa mesaj göndermektedir. Daha fazla bilgi almak için bulunduğunuz il veya ilçenin belediyesine ulaşabilirsiniz.

Kaymakamlık Kömür Yardım Başvurusu

Valilik ve kaymakamlık birimleri de yardıma muhtaç vatandaşlara kömür yardımında bulunmaktadır. Kaymakamlık kömür yardım başvurusu için kurumun hizmet binasını ziyaret etmeli ve form doldurmalısınız. Sizlere verilen formda maddi durumunuzu belirlemeye yönelik birtakım sorular yer alacaktır. Bu soruların tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz alınacak ve 30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Kaymakamlıklar tarafından verilen kömür yardımı direkt personelleri tarafından evinize kadar ulaştırılır. Aynı zamanda bazı ilçelerin kaymakamlıkları bu yardımı nakit para şeklinde verebilmektedir. Yani bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce ilgili kurum ile iletişime geçmek sizler için çok daha iyi olacaktır.

Kimler Kömür Yardımı Alabilir?

Kimler kömür yardımı alabilir gibi sorular pek çok kez sorulur. Devlet kurum ve kuruluşlarından kömür yardımı alabilecek olan kişiler şunlardır:

 • Temel ısınma ihtiyacını gideremeyen vatandaşlar.
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler.
 • Sosyal güvencesi olmayanlar.
 • Engelliler ve kronik hastalığa sahip olanlar.
 • Yetim ve öksüzler.
 • İhtiyaçlarını giderilemeyecek düzeyde yaşlı olan vatandaşlar.

Yukarıda sıraladığımız kişiler devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak belli bir tutarda kömür yardımı alabilirler. Şartlardan birini veya birkaçını sağlayamayan vatandaşlar, kömür yardımından faydalanamayacaktır. Bu nedenle sizlerden istenen şartların tamamını eksiksiz bir şekilde sağladığınızdan emin olmanız gerekecektir. Konuyla alakalı daha fazla bilgi almak ve aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilmek için kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Yapmış olduğunuz kömür yardımı başvuruları kurumdan kuruma değişmekle birlikte genellikle 30 gün içerisinde sonuçlandırılır. Ancak bazı zamanlarda yoğunluk yaşanması durumunda bu süre daha da uzayabilmektedir. Eğer başvurunuz 30 gün içerisinde sonuçlandırılmadıysa kömür yardımı başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için önünüzde iki seçenek bulunur. Yardım başvurusunda bulunduğunuz kurumu ziyaret ederek başvurunuzun ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kurumu cep telefonu ile arayarak sorgulama yapmak mümkündür. Tüm bunların yanı sıra eğer il ve ilçe belediyelerinden kömür yardımı talebinde bulunduysanız cep telefonunuzdan ALO 153 numaralı hattı arayarak sorgulama yapabilirsiniz. Kurum personelleri sizlere yardımcı olacak ve kömür yardımı başvurunuzun ne durumda olduğunu iletecektir.

1600 tl kömür yardım başvurusu için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum