İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Geçerlilik Süresi

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Geçerlilik Süresi
İşten ayrıldıktan sonra sigorta borcu. İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Geçerlilik Süresi. İsten çıkınca sigorta kaç ay Geçerli. İşten çıktıktan sonra GSS ne zaman başlar.Genel sağlık sigortasıişten ayrıldıktan sonra SGK...

İşten ayrıldıktan sonra sigorta borcu. İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Geçerlilik Süresi. İsten çıkınca sigorta kaç ay Geçerli. İşten çıktıktan sonra GSS ne zaman başlar.

Genel sağlık sigortası

işten ayrıldıktan sonra SGK ne zaman biter? İşten ayrıldıktan veya çıkarıldıktan sonra SGK geçerlilik süresi ne kadardır, veya işten çıkış bildirgesi sonrasında hastaneye daha ne kadar gidebilirim?

SGK

danışma hattına ve sgk uzmanlarına en çok sorulan soruya güncel bilgiler ile açıklama getireceğiz. İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Geçerlilik Süresi İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Geçerlilik Süresi Normal şartlarda sgk işe giriş bildirgesinin verilmesi ve provizyon ekranından aktivasyonun yapılması ile birlikte çalışan hemen tüm sgk hastanelerinden ücretsiz bir şekilde tedavi olabilmektedir.

2022 Yılı itibarı ile işten ayrılanlar için sigortalılık devam süresi kriterleri nelerdir?

---- Son 1 yıllık süreyi baz alarak 90 günden fazla primi yatırılan kişiler işten ayrıldıkları andan itibaren önümüzdeki 100 gün boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanabilir ve eczanelerden ilaç alabilirler. ---- Son 1 Yıl İçerisinde 90 günden az sigortası yatırılmış olan kişiler ise işten ayrıldıkları andan itibaren önümüzdeki 10 gün boyunca sigorta hizmetlerinden yararlanabilir ve eczaneden ilaç alabilirler. Not: Bu veriler halen yürürlükte olan 5510 sayılı kanun baz alınarak belirtilmiştir.

Bu Süreleri Doldurduktan Sonra Nasıl Sağlık Hizmetlerinden Yararlanırım?

Yine konu ile alakalı yoğun sorulardan biridir. 5510 sayılı kanuna göre belirtilen süreleri doldurduk ve hastane girişi yapamıyoruz. Ya da yeni bir işe başlamadık ve sigortamız aktif edilmedi bu durumda ne yapacağız? Eğer bir işte çalışmıyosanız veya iş bulamadıysanız Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil olabilirsiniz. Daha önce sisteme dahil olmak için gelir testi yapılıyordu. Fakat şuanda sistem içerisinde sigorta ödemesi yapılmayan herkes Genel Sağlık Sigortası sistemine dahil olabilmektedirler.  2022 yılı itibarı ile aylık 150,12 tl prim ödemesi yaparak Sağlık imkanlarından yararlanabilirsiniz. Konu ile alakalı sorularınızı uzmana sor alanından bizlere iletebilirsiniz. Konu İle İlgili Uzmanımıza İletilen Bir Soru ve Buna Verilen Cevap Soru: 12 yıldan fazladır özel sektörde çalışıyorum. Geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde ailevi sebeplerden ötürü işten ayrılmak zorunda kaldım. Şimdi ben ve çocuklarım ne kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilir? Cevap: Mevcut yasaya göre 90 günlük hizmet süresine dahil oluyorsunuz. Siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireyleri bu hizmetlerden 90 gün boyunca yararlanabilirler. Sonrasında işe başlamaz iseniz Genel Sağlık Sigortası Sistemine girişinizi yaptırabilirsiniz.

SGK Hakkında aklınıza takılan diğer sorular için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum