Güncel

Maske Takmama Cezası Ne Kadar? Sorgulama ve İtiraz Dilekçesi

Maske takmama cezası; Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Corona virüs tehlikesi sürüyor.Günümüzde en çok sorulan sorulardan bir taneside maske takmak nerelerde zorunludur sorusu! Maske takmamanın cezası hakkında hala uygulamada bazı karışıklıklar bulunuyor.

Maske Takmama Cezası Ne Kadar?

Maske takmama cezası; Alınan tedbirlere uymamaktan dolayı 900 TL, bazı vakalarda ise “emre aykırılıktan” dolayı (2020 yılı için) 392 TL olarak maske cezası kesiliyor. Fakat  bu cezalara karşı yapılan itirazlarda ise Sulh Ceza Hakimlikleri cezaları onarken, bazı hakimler  ise yasal dayanağı olmadığı için cezaları iptal edibiliyor. Maske takma zorunluluğu 81 ilde devam ediyor.

Ülke genelinde (meskenler hariç) toplu ulaşım araçları, fabrikalar, iş yerleri, kamuya açık alanlar, piknik alanları, park, bahçe, sokaklar, sahiller vb.alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

Maskelerini takmayan kişilere adli işlemlerin yanı sıra para cezası ve  zorunlu karantina da uygulanıyor. Bu cezaların haricinde  test sonucu bekleyen veya riskli grubunda olupta evinde beklemesi gerektiği halde  dışarıya çıkan kişi veya kişilere  sokağa çıkmaları halinde para cezası uygulanmaya devam edilmektedir.

Maske Takmama Cezası Sorgulama

Maske takmama cezası sorgulamasını bir kaç adımda kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kendinize ait bir eDevlet şifrenizin veya interaktif vergi dairesi kullanıcı kaydınız bulunması gerekiyor. Aşağıda bulunan linklere tıklayarak eDevlet veya İnteraktif Vergi Dairesi web sitelerine giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.  Eğer eDevlet şifreniz veya İnteraktif Vergi Dairesi Kaydınız yoksa size en yakın vergi dairesini gidip T.C. kimlik numaranızla sorgulama yapabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi : https://ivd.gib.gov.tr

eDevlet : https://www.turkiye.gov.tr/kugm-ceza-sorgulama

Maske Takmama Cezasına İtiraz Nasıl Edilir?

Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde  de Covid-19 tedbirleri sebebiyle İçişleri Bakanlığı tarafından birtakım tedbirler alınmıştır. Başta maske takma ve sokağa çıkma yasağı gelmektedir. Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede 22 Haziran 2020 tarihinden itibaren maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

Kolluk kuvvetleri ise bu yasak sebebiyle idari para cezası yazabilmektedir. Peki maska takmama cezasına itiraz edebilir miyiz, nasıl itiraz edebiliriz sorusu  sıkça sorulan sorulardandır.

Pandemi Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Maske Takmama Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Covid-19 virüsü nedeniyle gelen kısıtlamalar ve yükümlülüklere aykırılık dolayısı ile idari para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezalarına karşı, cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine itiraz başvuru yapılması gerekir. Bu başvuruyu aşağıda bulunan dilekçe örneği ile yapabilirsiniz.

 

Maske Takmama Cezası Ne Kadar? Sorgulama ve İtiraz Dilekçesi

 

 

Maske Takmamak Serbest Mi?

Covid 19 salgının toplum sağlığı açısından oluşturduğu risk, kontrol altına tutma amacı, salgınla mücadele ve bunun yanı sıra en önemlisi maske, mesafe, hijyen hayatımızın en önemli konuları haline gelmiştir. 1 Temmuz itibariyle normalleşmenin ardından  herkesin merak ettiği sorulardan maske yasağı kalktı mı sorusudur.

Sokağa çıkma yasağı, restorantlar, avmler ve birçok yasak rafa kaldırılmışken maske takma zorunluluğu devam etmektedir. Tedbirlere uymamaktan dolayı 900 TL, bazı vakalarda emre aykırılıktan 392 TL maske cezası kesilmektedir.

Maske Takmama Cezası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun Tavsiyesi ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine bir genelge gönderdi. Bu genelge doğrultusunda açık alanlarının tamamında maske takma zorunluluğu getirildi. Bu kararı ihlal edenlere 900 TL para cezası uygulanacağı belirtildi.

Bu kararı ihlal durumunuz var ise cezalarınızı iki şekilde ödeyebilirsiniz. Eğer İnteraktif Vergi Dairesi kaydınız bulunuyor ise İnternetten banka kartı veya kredi katı ile ödeme yapabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi kaydınız bulunmuyor ise size en yakın vergi dairesine gidip ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Maske Takmama Cezası Nereye Ödenir?

Covid 19 salgını başladığından bu yana merak edilen sorulardan bir tanesi de Maske Takmama Cezası Nereye Ödenir sorusudur.

Maske Takmama Cezası Belediye tarafından, tarafımıza düzenlenmiş ise Belediye birimlerine ödeme yapılır. Eğer Kolluk birimleri tarafından düzenlenmiş ise ödemeyi Mal Müdürlüklerine yada Vergi Dairelerine ödenebilmektedir.

İnteraktif Vergi Dairesi kaydınız var ise https://ivd.gib.gov.tr giriş yapıp banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Araçta Maske Takmama Cezası Ne Kadar?

Özel araç içinde ev  halkı dışında biri veya birileri var ise araç içinde maske takmak zorunludur. Kişi tek başına veya aile bireyleri ile seyahat ediyorsa maske takmak zorunlu değildir. Maskesiz gezmenin cezası 900 TL olduğu için arabada maske takmamanın cezası da 900 TL’dir.

Araçta Maske Takmak Zorunlu Mu?

Arabada maske takmak zorunlu mu sorusu, yola çıkmaya hazırlanan birçok kişinin araştırdığı konular arasındadır. Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs ve tedbirlerinden dolayı denetimlerin sıklaştırılması dolayısıyla arabada maske takma konusu gündemde yer alan konulardandır.

Arabada maske takmak  vatandaşların kafasının da soru işareti olmaya devam ediyor. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda vatandaşların Hıfzıssıha Kurulu kararlarını sorgulamaya başladığını görüyoruz. Toplu taşımaya maskesiz girmek yasak olarak kabul edilip bunun ile ilgili birçok detaylı habere ulaşılabiliyorken, özel araçları ile seyahat eden kişilerin maske kullanımı hakkında detaylı bilgiler yer almıyor.

Bu kararlar il bazında olduğu için en doğru ve güvenilir bilgiyi bağlı olduğunuz ilin valilik internet sitesini ziyaret edip, konu ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Maske Takmama Cezasına İtiraz Süresi

Maske takmama cezası 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz edilebilir. Bu süre içerisinde karara itiraz edilmediği takdirde karar kesinleşmiş olup kişinin adli sicil(sabıka kaydına) işlenmemektedir. 22 Haziran 2020 tarihinden itibaren 900 TL para cezası uygulanmaktadır. Taksitsiz ödeme veya erken ödeme yaptığımız taktirde maske cezasına dörtte bir oranında indirim sağlanacağı belirtilmiştir.

Kolluk Görevlilerinin İdari Para Cezası Yazma Yetkisi Var Mı?

Kolluk görevlilerinin Covid-19 sebebiyle maske takmayanlara ceza yazamayacağını yalnızca  tutanak tutabileceği, idari para cezası uygulamanın Valilik tarafından yapılabileceği  belirtilmiştir. Kolluk görevlileri tarafından maske takmama ile ilgili  ceza yazılamaz, bu hususa ilişkin tutanak tutulur ve ilgili mercie ulaştırılır.

Tutanak incelenerek idari para cezası uygulanıp uygulanmayacağına  dair kararı yetkili merci belirler. Polis tarafından idari para cezası yazılması halinde ise söz konusu olan  cezaya itiraz edilmesi gerekmektedir. Kolluk görevlilerinden yazılan  maske cezasına itiraz için yetkili mercilere ulaşılmalıdır.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu