Yüzde 90 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Yüzde 90 Engelli Maaşı Ne Kadar?
Yüzde 90 Engelli Maaşı Ne Kadar?Sizlerin de bildiği üzere günümüzde devlet kurum ve kuruluşları engelli vatandaşlara maaş vermektedir. Bu maaş sayesinde engelli vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılaması amaçlanır....

Yüzde 90 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Sizlerin de bildiği üzere günümüzde devlet kurum ve kuruluşları engelli vatandaşlara maaş vermektedir. Bu maaş sayesinde engelli vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılaması amaçlanır. Yüzde 90 engelli maaşı ne kadar sorusu ise pek çok engelli vatandaş tarafından sorulmaktadır. Engelli maaşı, engelin durumuna ve oranına göre değişiklik gösterir. %90 engelli maaşı, Temmuz 2022 itibarıyla 1298 TL olarak güncellenmiştir. %70 ve üzeri engelli raporuna sahip olan vatandaşlar 1298 TL maaş almaktadır. Bu maaşın tutarı, her yıl TÜİK tarafından belirlenen enflasyon oranına göre değişiklik gösterir. Engelli maaşı aylık olarak vatandaşların hesaplarına yatırılır ve

PTT

şubelerinden kimlik kartı göstererek alınabilir. %90 ENGELLİ MAAŞI NE KADAR %90 ENGELLİ MAAŞI NE KADAR

Yüzde 90 Engelli Raporu Kimlere Verilir?

Yüzde 90 engelli raporu kimlere verilir sorusu, engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Herhangi bir nedenden ötürü vücut fonksiyonlarını yeterli düzeyde kullanamayan vatandaşlar, tam teşekküllü yetkili bir hastaneye giderek engelli raporu alabilmektedir. Engelli raporu alan vatandaşlar, devlet kurum ve kuruluşları tarafından sosyal yardım alabilmekte ve ayrıcalıklardan faydalanabilmektedir. Engelli raporu oluşturulurken oranın hesaplanabilmesi için hastanın yaş grubu ve vücut fonksiyonları dikkate alınır. Balthazard formülü kullanılarak oluşturulan bu raporlarda, engel durumu %90 olduğu belirlenen vatandaşlara bu oranın yer aldığı bir belge verilir. Vatandaşlar bu belgeyi kurumlara ibraz ederek engelli maaşına başvuruda bulunabilmektedir. Aynı zamanda kurumlar tarafından engellilere özel olarak oluşturulan etkinliklere ve fırsatlara da bu belge ile başvurmak gerekecektir.

Yüzde 90 Engelli Raporu ÖTV İndirimi Ne Kadar?

Yüzde 90 engelli raporu ÖTV indirimi ne kadar sorusu, bir araç satın alırken engelli indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. %40–89 oranı arasında bir engeli bulunan vatandaşlar, bunu sağlık kurulu raporları ile kanıtlamaları durumunda yüzde 26,3’lük ÖTV ve yüzde 15,24’lük KDV indiriminden faydalanabilecektir. %90 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlar ise ÖTV’den tamamen muaf olarak araç satın alabilmektedir. Bu bilgilere ek olarak araç satın almak isteyen engelli vatandaşlar için birtakım kısıtlamalar da bulunmaktadır. %40-89 oranı arasında engelli olan vatandaşlar araç satın alabilmek için 18 yaşından büyük olmalıdır. %90 ve üzeri engelli olan vatandaşlar ise herhangi bir yaş sınırlaması olmadan araç satın alabilmektedir.

Yüzde 90 Engelli Hakları Nelerdir?

Yüzde 90 engelli hakları nelerdir sorusu, engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Yüzde 90 engeli bulunan vatandaşlar şu haklardan faydalanabilmektedir:

 • ÖTV ve MTV muafiyeti
 • Ücretsiz otopark hakkı
 • Erken emeklilik hakkı
 • Sosyal yardımlardan faydalanma hakkı
 • İndirimli su kullanım hakkı
 • Ücretsiz ulaşım hakkı
 • Öğrenciler için KYK burs ayrıcalığı
 • Devlet tiyatrolarında ücretsiz bilet hakkı
 • Müzeler ile ören yerlerine ücretsiz giriş bileti
 • Milli parklarda ve tabiat koruma alanlarında indirim hakkı
 • Devlet kurumlarında %4 zorunlu engelli istihdamı
 • Engelli araç park kartı
 • Gelir vergisi indirimi
 • Nöbet muafiyeti ve izin hakkı
 • Mazeret izni ve senelik izin kullanma hakkı
 • Herhangi bir şehre tayin hakkı

Belirli oranda engelli raporuna sahip olan vatandaşlar, yukarıda sıralanan haklardan faydalanabilmektedir. Ancak bu haklardan faydalanabilmek için tam teşekküllü bir hastaneden engelli raporu almak ve bu raporu devlet kurumlarında ilgili alanlara işletmek gerekecektir.

90 ve Üzeri Engelli Raporu Kimlere Verilir?

90 ve üzeri engelli raporu kimlere verilir sorusu, engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. %90 ve üzeri engelli raporu, yalnızca yapılan muayeneler sonucunda engel oranı %90 üzerinde çıkan vatandaşlara verilmektedir. Bu raporun alınabilmesi için yetkili kurumlar tarafından belirlenen tam teşekkülü bir hastaneye başvuruda bulunmak gerekecektir. Sizler engelli raporu almak üzere bir sağlık kuruluşuna başvurduktan sonra tarafınıza birtakım testler uygulanacaktır. Testler tamamlandıktan sonra veriler incelenir ve Balthazard formülü kullanılarak hesaplama yapılır. Eğer engeliniz önemliyse veya vücudunuzun birçok noktasında yer alıyorsa, bu formüle göre %90 oranında engelli kabul edilmeniz mümkündür. Engelli raporu almak isteyen vatandaşların muayene edildikleri bölümler; ortopedi, kulak burun boğaz, göz hastalıkları, nöroloji, genel cerrahi, iç hastalıkları, ruh ve sinir hastalıkları olarak sıralanabilir. Hastanelerin danışma bölümleri sizleri bu alanda yönlendirecektir.

Engelli Raporu Olan Kişiler Nelerden Faydalanır?

Engelli raporu olan kişiler nelerden faydalanır sorusu, %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Çeşitli kurum ve kuruluşlar, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırabilmek ve onlara yardımcı olmak amacıyla birtakım değişikliklerde bulunmaktadır. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise ÖTV ve MTV indirimidir. Engelli vatandaşlar araba satın alırken ÖTV’den muaf olabilmektedir. Aynı zamanda bu kişilerden Motorlu Taşıtlar Vergisi de alınmaz. Engelli raporuna sahip olan kişiler, belediyelere ve devlet kurumlarına ait olan otoparkları ücretsiz bir şekilde kullanabilmektedir. Aynı zamanda bu kişiler özel kuruluşlarda ve devlet kurumlarında zorunlu istihdam edilirler. Tüm bunların yanı sıra engelli vatandaşların devlet tiyatrolarından, müzelerden, ulaşım olanaklarından ve milli parklardan ücretsiz bir şekilde faydalanabildikleri söylenebilir.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum