Tüm Öğrencilere 1650 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm Öğrencilere 1650 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Tüm Öğrencilere 1650 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?Tüm Öğrencilere 1650 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 1650 TL Öğrenci Yardım Başvuru Formu. 1650 TL Öğrenci Yardımı E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 –...

Tüm Öğrencilere 1650 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm Öğrencilere 1650 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 1650 TL Öğrenci Yardım Başvuru Formu. 1650 TL Öğrenci Yardımı E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 – 2023 eğitim öğretim döneminin yaklaşması ile birlikte öğrenciler okula hazırlık yapmaya başlamıştır. Ancak muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli aileler, eğitim gören çocuklarının okul ihtiyacını karşılamakta zorlanabilir. Bu gibi durumlarda devlet kurum ve kuruluşları yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocukları için sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Tüm öğrencilere 1650 TL yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu ise aileler tarafından sıklıkla sorulur. Öğrencilere eğitim yardımında bulunan kurumlardan bir tanesi Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığıdır. Bakanlık, muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere 1650 TL eğitim desteği vermektedir. Ancak bu yardımdan faydalanabilmek için ailede en az bir çocuğun eğitim öğretim kurumlarında öğrenim görmesi şarttır. Aynı zamanda kurum tarafından belirlenen diğer şartlar da mutlaka sağlanmalıdır. Tüm Öğrencilere 1650 TL Yardım Tüm Öğrencilere 1650 TL Yardım

1650 TL Öğrenci Yardım Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen eğitim desteğinden faydalanabilmek için 1650 TL öğrenci yardım başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Bu formu doldurmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret etmeleri yeterlidir. Aynı zamanda bakanlığa bağlı il müdürlüklerini ve sosyal hizmet merkezlerini ziyaret ederek de form doldurabilirsiniz. Kurum yetkilileri tarafından sizlere verilecek olan formda birtakım sorular yer alır. Bu sorular sizlerin maddi durumu ile öğrencinin öğrenim durumunu tespit etmeye yöneliktir. Formda yer alan bilgilerin tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz alınacak ve incelemeler yapılacaktır. Eğer başvuru şartlarını taşıdığınız tespit edilirse eğitim öğretim dönemi başladığında 1650 TL yardım PTT hesabınıza yatırılır.

1650 TL Öğrenci Yardımı E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • 1650 TL öğrenci yardımı e-devlet kanalı üzerinden de başvuru kabul etmektedir. Eğer evinizden çıkmadan öğrenci yardımına başvuruda bulunmak istiyorsanız öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Ardından izlemeniz gereken adımlar ise şunlardır: Ana sayfada üst kısımda bulunan arama çubuğuna tıklamalısınız.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ibaresini aratmalısınız.
 • Karşınıza gelen ekranda birtakım kurum hizmetleri sıralanacaktır. ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ ekranına gitmeniz yeterlidir.
 • Açılan sayfada talimatları yerine getirmeli ve aydınlatma metnini okumalısınız.
 • Son olarak ‘’Başvur’’ sekmesine tıklamalısınız.

Yukarıda yer alan işlemleri gerçekleştirdiğinizde başvurunuz alınacaktır. Ancak bu başvuru adından da anlaşılabileceği üzere bir ön işlemdir. Yani ön başvurunuz onaylandıktan sonra ilgili belgeleri kuruma göndermeniz gerekir. Belgeleriniz incelendikten sonra uygun görülürseniz yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılacaktır.

Öğrenci Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Öğrenim gören çocuğu için yardım başvurusunda bulunmak isteyen dar gelirli aileler, öğrenci yardımı için nereye başvurulur gibi sorular yönelterek yanıt aramaktadır. Bu yardım, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu nedenle size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet noktasına giderek form doldurmanız gerekecektir. Bulunduğunuz ildeki bakanlığa bağlı il müdürlükleri ile sosyal hizmet noktalarına giderek de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Her iki şekilde de başvurunuz alınacak ve ortalama 30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Eğer belediyeler veya vakıflar tarafından verilen öğrenci yardımına başvuruda bulunmak istiyorsanız ilgili kurumun hizmet binasına gitmeniz yeterlidir.

Öğrenci Parası Yardımı Nasıl Yapılır?

Öğrenci parası yardımı nasıl yapılır gibi sorular yardıma muhtaç vatandaşlar ve aileleri tarafından sıklıkla sorulur. Eğer hane içerisinde eğitim gören en az bir çocuk varsa devlet kurum ve kuruluşlarından kırtasiye yardımı almanız mümkündür. Ancak çocuğun ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim görmesi gerekecektir. Sizler ise bu yardımı alabilmek için hane geliri açısından muhtaçlık sınırının altında yaşam sürmelisiniz. Eğer gerekli tüm şartları taşıyorsanız size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfını ziyaret ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunun ardından tarafınıza bir inceleme yapılacak ve gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınız görülecektir. En geç 30 günün sonunda ise başvurunuzun sonucuna dair cep telefonunuza bir kısa mesaj gönderilir.

500 TL Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına farklı miktarlarda okul yardımında bulunmaktadır. 1650 TL’lik okul yardımının ardından en çok tercih edilen yardımlardan bir tanesi de 500 TL öğrenci yardımıdır. 500 TL öğrenci yardımı nasıl alınır sorusu ise dar gelirli aileler ve öğrenciler tarafından pek çok kez sorulur. 500 TL öğrenci yardımı alabilmek için yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını ziyaret etmeniz gerekecektir. Bu ziyaret sırasında sizlere verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz alınır ve sonuçlandığında tarafınıza geri dönüş yapılır. Eğer başvurunuz onaylanırsa eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte yardım tutarını PTT şubelerinden kimliğinizi ibraz ederek çekebilirsiniz.

1000 TL Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır?

1000 TL öğrenci yardımı nasıl alınır sorusu, çocuğunun eğitim ihtiyacını karşılamakta zorlanan aileler tarafından sıkça sorulur. Devlet kurum ve kuruluşları, belirli şartları taşıyan öğrencilere ve ailelere eğitim yardımında bulunmaktadır. 1000 TL öğrenci yardımı ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SED kapsamında öğrenci velilerine verilmektedir. 1000 TL öğrenci yardımından faydalanabilmek için başvuru yapmanız gerekir. Başvuru işlemleri için e-devlet kanalını kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda bakanlığa bağlı il müdürlüklerini de ziyaret edebilirsiniz. Burada bir form doldurmanız yeterli olacaktır. Form üzerinde yer alan soruların tamamını cevaplandırdığınızda başvurunuz anında işleme alınacak ve sonuçlandığında cep telefonunuza bir kısa mesaj gönderilecektir. Yardım tutarı ise belirtilen tarihler arasında PTT veya Ziraat Bankası hesabınıza yatırılır.

Kimler Öğrenci Yardımı Alabilir?

Devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen öğrenci yardımları, gerekli şartları taşıyan kişilere ve ailelere verilmektedir. Kimler öğrenci yardımı alabilir sorusunun yanıtı aşağıda sıralanmıştır:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşam süren vatandaşlar ve eğitim gören çocukları
 • Engelli ve kronik hastalar
 • Yetimler ve öksüzler
 • Dul kadınların öğrenim gören çocukları
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Afetzedeler
 • Temel eğitim giderlerini karşılayamayan öğrenciler ve aileleri

Yukarıda belirtilen kişiler devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak öğrenci yardımı alabilmektedir. Ancak bu durumlar kurumdan kuruma değişiklik gösterebileceği için başvuruda bulunmadan önce ilgili kurumu cep telefonu ile arayarak veya resmi web sitesini ziyaret ederek daha geniş bilgilere ulaşmanız gerekebilir. Aynı zamanda aklınıza takılan tüm soruları da kurum yetkilisine ileterek yanıt alabilirsiniz.

Öğrenci Para Yardımı Şartları Nelerdir?

Az önce de belirtildiği gibi devlet kurum ve kuruluşları yalnızca belirli şartları taşıyan öğrencilere ve ailelere öğrenci yardımında bulunmaktadır. Bu yardımlardan faydalanabilmek için kurum tarafından belirtilen şartları taşımanız gerekir. Öğrenci para yardımı şartları aşağıda sıralanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yerel idarelerden alınacak yardımlar için ilgili idarenin bağlı olduğu ilde veya ilçede ikamet etmek
 • Başvuru sahibinin sosyal güvenceye sahip olmaması
 • Haneye giren gelirin asgari ücretin üçte birinden fazla olmaması
 • Temel eğitim ihtiyaçlarını karşılayamıyor durumda olmak
 • Engelli olma durumu ve kronik hastalıklar için sağlık raporu sunmak
 • İstenen diğer belgeleri ve evrakları temin ederek kuruma ulaştırmak

Yukarıda yer alan şartların tamamını sağlayan aileler, öğrenci yardımından faydalanabilmektedir. Eğer sizler de bu şartları sağlıyorsanız vakit kaybetmeden ilgili kuruma başvuruda bulunmalısınız.

Öğrenci Yardım Başvuru Sorgulama

Öğrenci yardımı başvuruları kurumdan kuruma değişiklik göstermekle birlikte genellikle 30 gün içerisinde sonuçlandırılır. Ancak kurumlarda yaşanan yoğunluğa bağlı olarak bu süre 60 güne kadar çıkabilir. Eğer uzun bir süre geçmesine rağmen başvurunuz ile alakalı herhangi bir geri dönüş alamadıysanız öğrenci yardım başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için önünüzde birçok seçenek bulunur. İlgili kurumun iletişim numarasını cep telefonunuz ile arayarak sorgulama yapabileceğiniz gibi aynı zamanda kurumun hizmet binasını ziyaret ederek de sorgulama yapabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra kurumun e-devlet sayfasına giderek sorgu sekmesi üzerinden sorgulama yapmanız mümkündür. Sorgulama işleminin ardından başvurunuzun son durumu tarafınıza iletilecektir.

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Diğer Kurum ve Kuruluşlar

Öğrencilere para yardımı yapan yerler pek çok kişi tarafından merak edilir. Günümüzde öğrencilere para yardımında bulunan birçok kurum ve kuruluş vardır. Bunlar; Sosyal Güvenlik Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, vakıflar ve dernekler olarak sıralanabilir. Her bir kurumun öğrencilere yaptığı yardımın tutarı değişiklik gösterecektir. Kurumlar, başvuru sahibinden farklı şartlar isteyebilir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce kurumun istediği özel şartlara göz atmanız gerekecektir. Hangi kurumun ne kadar yardım yaptığı ve bu yardımlara nasıl başvuruda bulunacağınız ise aşağıda detaylı bir şekilde ele alınmıştır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) öğrencilere para yardımında bulunan kurumlardan bir tanesidir. SGK öğrenci para yardımı tutarı 2022 yılı için 1300 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardıma başvuruda bulunabilmek için e-devlet hesabınıza giriş yapmanız ve kuruma ait resmi hizmet sayfasına gitmeniz yeterli olacaktır. Bu sayfada yer alan ilgili sekmeye tıklayarak saniyeler içerisinde başvurunuzu ilgili birimlere iletebilirsiniz.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü

  Vakıflar Genel Müdürlüğü de öğrencilere para yardımında bulunan kurumlardan bir tanesidir. VGM öğrenci yardımı burs şeklinde verilmektedir. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde eğitim gören öğrenciler, kuruma ait resmi web sitesini ziyaret ederek yardımlara başvuruda bulunabilirler. Yardım tutarı ise eğitim düzeyine göre değişmektedir. Örneğin lise öğrencilerine 300 TL burs verilirken üniversite öğrencilerine verilen bursun tutarı 650 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu bursu almaya hak kazanabilmek için istenen şartları taşımanız gerekir.
 • Valilikler ve Kaymakamlıklar

  İl valilikleri ve ilçe kaymakamlıkları, bağlı oldukları il ve ilçelerde eğitim gören öğrencilere para yardımında bulunmaktadır. Valilik öğrenci para yardımı için tek yapmanız gereken ilgili kurumun hizmet binasını ziyaret etmek ve bir form doldurmaktır. Ancak her şehrin valiliği bu yardımı vermiyor olabilir. Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce ilgili kurum ile iletişime geçmeli ve öğrencilere yardım parası verilip verilmediğini öğrenmelisiniz.
 • Belediyeler

  Belediyeler ise muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin eğitim gören çocuklarına okul yardımı parası veren kurumlardan bir tanesidir. Belediyeler tarafından verilen bu yardımların tutarı 300 TL’den 1000 TL’ye kadar değişiklik gösterir. Belediye yardımları için tek yapmanız gereken hizmet binasını ziyaret etmek ve bir form doldurmaktır. Bu sayede anında başvurunuzu iletmeniz mümkündür.
 • Vakıflar ve Dernekler

  Son olarak vakıflar ve dernekler de yardıma muhtaç ailelerin eğitim hayatında başarılı olan çocuklarına para yardımında bulunur. Öğrencilere para yardımı yapan dernekler ve vakıflar; Ahbap Derneği, Anadolu Vakfı, Vehbi Koç Vakfı ve Sabancı Vakfı olarak sıralanabilir. İlgili derneğin resmi web sitesini ziyaret ederek yardım hakkında bilgi edinmeniz ve başvuruda bulunmanız mümkündür. Aynı zamanda kuruluşu cep telefonu ile arayarak aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum