Sosyal Yardım Parası 2023 ne kadar? Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ne Zaman Yatar? Ne Kadar?

Sosyal Yardım Parası 2023 ne kadar? Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ne Zaman Yatar? Ne Kadar?
Sosyal Yardım Parası 2023 ne kadar?Sosyal Yardım Parası 2023 ne kadar? Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ne Zaman Yatar? Ne Kadar? Sosyal Yardım Parası Başvuru Formu. Sosyal Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir? Sosyal yardım parası; Ülke...

Sosyal Yardım Parası 2023 ne kadar?

Sosyal Yardım Parası 2023 ne kadar? Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ne Zaman Yatar? Ne Kadar? Sosyal Yardım Parası Başvuru Formu. Sosyal Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir? Sosyal yardım parası; Ülke olarak zor zamanlardan geçerken, devletin geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımız için birçok yardım programı bulunmaktadır. Sosyal yardım parası ile ilgili birçok vatandaşımız araştırma yapmaktadır. Belediyelerimiz başta olmak üzere çeşitli kurumlarımız da bu süreçte milletimizi pek çok proje ile desteklemeyi sürdürmektedir. Sosyal yardım parası nasıl alınır, Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır, Sosyal yardım parası ala şartları nelerdir ve sosyal yardımlar ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yazımızın içeriğinde sizlerle paylaşacağız.

Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır?

Sosyal yardım parası nasıl alınır; pandemi nedeni ile belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları maddi olarak zor zamanlar geçiren vatandaşlarımız için birçok yardım programı sunmaktadır. Sosyal yardımlar gıda, yakacak, giysi, doğum yardımlarının yanı sıra nakdi olarak da yapılmaktadır. Sosyal yardım parası almak için bazı belgeler ve şartlar aranmaktadır. Yazımızın içeriğinde başvuru detayları ile ilgili tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası başvurusu nasıl yapılır; Covid-19 salgını sebebiyle ekonomik alanda sıkıntılar yaşayan kişilere her ay Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1.000 TL destek ödemesi gerçekleştiriliyor. Bu destek ile kişilerin ekonomik yüklerini hafifletmek amaçlanıyor. Vatandaşa verilen destek 1000 TL'den 1100 TL'ye yükseltildi. E-Devlet'te Pandemi Sosyal Destek Başvurusu için; TC Kimlik Numaranızın son hanesine göre;

 • 0- Pazartesi
 • 2-Salı
 • 4-Çarşamba
 • 6-Perşembe
 • 8- Cuma   günlerinde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri ise herhangi bir sınırlama olmaksızın herkes başvuru yapabilir.

Sosyal Yardım Parası Başvuru Formu

Sosyal yardım parası başvuru formu; pandemi sosyal destek başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvurular, yukarıda belirttiğimiz gibi T.C kimlik numarasının son rakamına göre alınmaktadır. Aynı aileden birden çok kişinin başvuru yapması halinde tek başvuru olarak değerlendirilecektir. Yani başvurular kişi bazlı değil hane bazlı olarak değerlendirilmektedir. Bazı sosyal yardımlar için belediye ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları başvuru kabul etmektedir. Diğer sosyal yardımlar ile ilgili detaylı bilgi almak için ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Başvurusu Sorgulama

Sosyal yardım parası başvurusu sorgulama işlemleri başvuruyu gerçekleştirdiğiniz e-devlet sayfası üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sayfasına giriş yaptıktan sonra  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından "Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama" bölümüne gelin. Daha sonra sorgulamak için butona tıklayın. Sosyal yardım başvuru sorgulama ekranı, başvuru ekranı ile aynı sayfada yer almaktadır. Böylelikle başvurunuzu tamamladıktan sonra detayları başvuru sayfasından görebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

adresinden sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Sosyal Yardım Parası Ne Kadar?

Sosyal yardım parası ne kadar; belediyelerin, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının birçok yardım programı bulunmaktadır. Dolayısıyla yardım parasının ne kadar olacağı, sizin alacağınız yardım türüne göre değişiklik göstermektedir. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak;

 • 2021 yılı temmuz-aralık dönemi için evde bakım yardımının aylık 1797,97 TL olarak belirlenmişti.
 • Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinde çocuk başına ortalama yardımın da 1259 TL olarak belirtilmiştir.
 • Pandemi sosyal destek parası ise 1100 TL olarak belirlenmiştir.

Sosyal Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal yardım parası alma şartları nelerdir; covid-19 nedeni ile  bakanlık  sosyal yardım programları oluşturmuştur. Sosyal yardım parası alabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Kimler sosyal para yardımı alabilir, sosyal yardım parası alma şartları nelerdir sorularını sizler için yanıtladık. Yazımızın içeriğinde merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 • Aynı haneden birden çok başvuru olması durumunda, başvurularınız tek başvuru olarak kabul edilip, değerlendirilecek,
 • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL'lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,
 • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
 •  5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,
 •  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
 •  İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
 •  İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

Başvuru yapan kişinin hanesinde yukarıda belirttiğimiz durumlardaki kişiler var ise pandemi sosyal destek parasından faydalanamazlar. Ancak belediyelerin ve sosyal yardımlaşma vakıflarının şartları alacağınız yardım türüne göre değişiklik göstermektedir. Belediye ve sosyal yardımlaşma vakıflarından hangi yardımı almak istiyorsanız o yardımın şartlarını belediye ve vakıf binalarından öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Nereden Alınacak?

Sosyal yardım parası nereden alınacak; başvurusu olumlu sonuçlanmış vatandaşlar tarafından merak edilen sorulardan biri de sosyal yardım parasının nerden alınacağıdır. Sosyal yardım parası, e-devlet başvurularında banka hesap bilgisi olan kişilerin banka hesaplarına yatırılmaktadır. Banka hesap bilgisi olmayan kişilerin ise ödemelerinin PTT kartlarına yapılacağı duyurulmuştu. Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ne Zaman Yatar? Ne Kadar?

Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

Pandemi nedeni ile zor zaman geçiren vatandaşlar sosyal yardım parası başvurularını gerçekleştirdi. Başvurusunu tamamlayan vatandaşların merak ettiği sosyal yardım parası ne zaman yatar sorusudur. Başvuruların yoğun olmaması nedeni ile bu sürenin kesin bir tarihi yoktur. Ancak başvuru yapan vatandaşlar başvuru yaptıkları e-devlet sayfası üzerinden  "Başvurular Listesi" bölümüne tıklayarak 1100 TL pandemi sosyal yardım başvuru sonuçlarını öğrenebilecek.

Sosyal Yardım Parası Alanlar Tekrar Alacak Mı?

Devletin, covid-19 salgını nedeni ile başlattığı sosyal yardım parası desteği devam ediyor. Destekten daha önce faydalanan vatandaşların en çok merak ettiği ise, sosyal yardım parası alanlar tekrar alacak mı sorusudur. İlk 2 sosyal destek programı tamamlandı. 3 faz çalışmaları çoktan başlatıldı. İlk 2 sosyal destek parası alan vatandaşlarımız üçüncü destek paketinden faydalanamayacaklardır.

Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Verilecek?

Millet olarak maddi, manevi zor zamanlardan geçirirken sosyal yardım parası başvurusunu tamamlayan vatandaşlarımız destek ödemelerinin ne zaman verileceği konusunda merak içerisindedir. Sosyal yardım parası ne zaman verilecek sorusunun net bir cevabı yoktur. Başvuruların yoğunluğu nedeni ile bu süre değişiklik göstermektedir. Başvuru yaptığınız e-devlet sayfası üzerinden başvuru durumunuzu takip edebilirsiniz. Sosyal destek parası e-devlet başvurularında banka hesap bilgisi olan kişilerin banka hesaplarına yatırılmaktadır. Banka hesap bilgisi olmayan kişilerin ise ödemelerinin PTT kartlarına yatmaktadır.

Sosyal Yardım Parası Ayın Kaçında Yatıyor?

Sosyal yardım parası ayın kaçında yatıyor; sosyal destek programlarına milyonlarca vatandaşımız başvuru yapmıştır. Hatta başvuruların yoğunluğu sebebiyle vatandaşlarımız başvurularını T.C kimlik numaralarının son hanesine göre yapmaktadır. Yoğunluk sebebi ile başvuruların değerlendirme süresi uzamaktadır. Sosyal yardım parası ayın kaçında yatıyor sorusu başvuru sahipleri tarafından merak edilmektedir. Bu sorunuzun ne yazık ki  net bir cevabı yoktur. Başvuru durumunuzu e-devlet sayfasından takip etmeniz mümkündür.

Sosyal Yardım Parası Alınmazsa Ne Olur?

Sosyal yardım parası alınmazsa; bu sizin hakkınıza karşı verilen bir yardım parası olduğu için PTT'den istediğiniz zaman alabilirsiniz. Bu hak kesinlikle yanmaz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum