SED Yardımı Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar? Sorgulama

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar? Sorgulama
SED yardımı ne zaman yatacak? Ne kadar? İhtiyaç sahibi ailelere yönelik Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan dar gelirli ailelere yapılan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED)...

SED yardımı ne zaman yatacak? Ne kadar? İhtiyaç sahibi ailelere yönelik Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan dar gelirli ailelere yapılan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) olarak verilmektedir. Geçimlerini düşük seviyede geçiren ihtiyaç sahibi, muhtaç ve dar gelirli ailelerin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamak için SED yardımına başvurularını gerçekleştirmektedir. Çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici olarak verilen psiko-sosyal destek sistemi olarak bilinmektedir Peki SED yardımına başvuranların en çok merak ettiği sorular arasında SED yardımı ne zaman yatacak? SED yardımı ne kadar? SED yardımı sorgulama, SED yardımı ayın kaçında yatıyor? gibi soruların cevaplarını verelim.

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak?

SED yardımı ne zaman yatacak? SED yardımından yararlanan ihtiyaç sahibi vatandaşların en çok merak ettiği hatta bilmediği sorular arasında bulunmaktadır. SED yardımı alan dar gelirli ailelere ödemelerin her ayın ikinci haftasında yatacağını belirtelim.

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve Sorgulama

SED Yardımı Ne Kadar?

SED yardımı ne kadar? SED yardımının amacı, ekonomik zorluk çeken dar gelirli ailelerin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılaması için verilen geçici maddi yardımdır. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan bu ödeme hane içerisinde bulunan çocuk sayısına göre verilmektedir. Hane bazlı olarak verilmeyen bu yardım için çocuk başına ortalama olarak 1260 TL verilmektedir. SED yardımı ödemeleri her ay yapılmaktadır. Ödemeler her ayın ikinci haftasında yapılmaya başlanır. Yoğunluk sebebiyle gecikmeler gerçekleşebilir.

SED Yardımı Sorgulama

SED yardımı sorgulama; SED yardımına başvuran aileler bir an önce yardımdan yararlanıp, ödemelerini almak istiyor. Haklı olarak ödemelerini almak isteyen dar gelirli aileler de SED yardımı sorgulama işlemi gerçekleştirmektedir. SED yardımı sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu

adresine girerek gerçekleştirmeniz mümkündür.

SED Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

SED yardımı ayın kaçında yatıyor? SED yardımı alan ihtiyaç sahiplerinin en çok merak ettiği bir diğer soru da budur. SED yardımı alan vatandaşlar, ödemelerini tarih olarak değil de, her ayın ikinci haftasında alacaklarını bilmeleri gerekiyor. Bu durumda ödemeniz biraz gecikme yaşayabilir ve bu konu da tamamen yoğunluktan kaynaklanan bir durumdur.

SED Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

SED yardımı başvurusunda bulunan vatandaşların öncelikle E-Devlet üzerinden de başvurabileceğini ilk etapta belirtelim. Ancak E-Devlet şifresi olmayan ya da herhangi bir internet sisteminden yararlanmayan vatandaşlar başvurularını elden yapabilir. Başvuru esnasında sizlerden bir takım belgeler istenecektir. Bu belgeler;

 • T.C. kimlik kartı ya da fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Başvuru esnasında doldurulan dilekçe
 • Çocuklarınızın öğrenci belgeleri
 • Çocuklarınızı kimlik kartları ya da fotokopileri
 • Gelir belgeniz
 • İkamet ettiğiniz yeri belirten ikametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

Fakirlik belgesi almayan ve nasıl alınacağını bilmeyen vatandaşlarımız; Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? yazımızı inceleyebilir. SED Yardımı Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar? Sorgulama

SED Yardımı Kaç Günde Belli Olur?

SED yardımı kaç günde belli olur? SED yardımına başvuru yapan ihtiyaç sahibi aileler başvurularının ardından başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmektedir. SED yardımı başvurusu için belgelerinizi teslim ettikten sonra aile içerisinde detaylı bir araştırma yapılacaktır. Ön başvuru sonrasında araştırma yapıldıktan sonra başvurunuzun onaylanma süreci içerisinde olacaksınız. Başvurunuz onaylandıktan sonra SED yardımından bir sonraki ödemede yararlanabilirsiniz.

SED Yardımı Hesaba Ne Zaman Geçer?

SED yardımı ne zaman hesaba geçer? SED yardımı alan dar gelirli aileler her ayın ikinci haftasının iş günü içerisinde hesaplarına geçmektedir. Eğer ödeme günü resmi tatile denk geliyorsa, bir sonraki ilk iş günü içerisinde hesaba yatmaktadır.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımı hangi durumlarda kesilir? Sosyal ve Ekonomik Destek yardımı ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için destek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bazı durumlarda yardım otomatik olarak kesilmektedir. Bu durumlar;

 • Ailenin ihtiyaçlık durumunun ortadan kalkması
 • SED yardımı alınan sebebin giderilmesi
 • Çocuğun vefatı
 • Başvuru yapan kişinin vefat etmesi
 • İkametgah değişikliği
 • Çocuğun çalışmaya başlaması

Çocuğun vefat etmesi durumunda bakanlık tarafından herhangi bir süre belirtilmeden yardım kesilmektedir. İkametgah değişikliği sonrasında da, ikametgah adresinizi güncelledikten sonra tekrar yardımdan yararlanabilmektesiniz. Çocuğun işe başlaması durumu da Sosyal Güvenceli olarak işe başlama durumudur.

SED Yardımı Her Ay Mı Yatıyor?

SED yardımı her ay mı yatıyor? İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamaları için, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak yatmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı durumlarda bu yardım kesilmektedir.

SED Yardımı Hangi Bankadan Alınır?

SED yardımı hangi bankadan alınır? SED yardımı her ay düzenli olarak yapılıp, her ayın ikinci haftasında hesaba yatmaktadır. Devlete ait Ziraat Bankası, Vakıfbank ya da PTT aracılığıyla hak sahiplerine ulaşmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum