PTT Yardım Parası Sorgulama

PTT Yardım Parası Sorgulama
PTT Yardım Parası Sorgulama. Ptt yardım başvuru formu nasıl doldurulur? Ptt Maddi Yardım Başvurusu. PTT yardım başvurusu. Ptt adıma yatan para sorgulama e-devlet. PTT sosyal yadım kapsamında birçok farklı ödemenin...

PTT Yardım Parası Sorgulama. Ptt yardım başvuru formu nasıl doldurulur? Ptt Maddi Yardım Başvurusu. PTT yardım başvurusu. Ptt adıma yatan para sorgulama e-devlet. PTT sosyal yadım kapsamında birçok farklı ödemenin yapıldığı aracı kurumlar arasında yer almaktadır. İlgili bakanlıklar veya resmi diğer kuruluşlar tarafından vatandaşların hesaplarına yapılacak ödemeler çoğu zaman kamu bankaları veya PTT aracılığıyla kişilerin hesaplarına aktarılmaktadır.

PTT

üzerinden yapılan tüm kamu ödemelerinin sorgulanması için elektronik ortam üzerinden kolayca işlem yapılması mümkündür. Gelişen internet ve teknoloji sayesinde e – Devlet üzerinden rahatlıkla işlem gerçekleştirilmektedir. Vatandaşların kamudan alacakları tüm yardım paralarının sorgulanması işlemleri şu adımlar takip edilerek yapılabilir:

 • Adım: e – Devlet’e giriş yapılır.
 • Adım: Arama kutucuğuna ‘’PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama’’ yazılır.
 • Adım: Sorgulama sonrasında detaylar görüntülenir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok bakanlık tarafından çoğu zaman dar gelirliler, engelli bireyler, ihtiyaç sahibi öğrenciler, emekliler ve diğer birçok farklı grupta yer alan vatandaşlar için yardım ödemesi yapılmaktadır. PTT yardım parası sorgulama işlemleri basit birkaç adımda tamamlanabilmektedir.

PTT Yardım Başvurusu

PTT sosyal yardım ödemeleri kapsamında vatandaşların kamu kurumlarından ödeme almalarında aracılık sağlamaktadır. Bu nedenle doğrudan PTT üzerinden sosyal yardım başvurusu yapılması mümkün değildir. Sosyal yardım ödemesi yapan kuruluşlara başvuru yaparak vatandaşların yardım ödemelerinden yararlanmaları mümkündür. e – Devlet üzerinden bu başvuruların farklı kurumlara yapılması mümkündür. Başvuru onayı sonrasında ise PTT üzerinden sorgulama yapılabilir. PTT Yardım Parası Sorgulama PTT Yardım Parası Sorgulama Vatandaşların bu yardım paraları için başvurularını yaparken belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. İhtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlar için PTT üzerinden ödeme yapılmaktadır. Bu yardımlar genelde şu kişilere yapılmaktadır:

 • Maddi gelir durumu düşük olan aileler,
 • Engelli olan veya engelli yakınlarına bakmakla yükümlü olan dar gelirler,
 • Herhangi bir işte çalışmayanlar,
 • Ailede okuyan çocuğu/çocukları bulunanlar,
 • Doğum parası, yaşlılık aylığı alanlar vb.

Söz konusu grupta yer alan birçok vatandaşın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları veya diğer bakanlık ve resmi yerel kamu kurum ve kuruluşlarından yardım almak için doğrudan ilgili kuruma başvurularını yapmaları gerekmektedir.

PTT Yardım Parası Nasıl Alınır?

PTT yardım parası kapsamında vatandaşların eğer tanımlanmış bir banka hesabı bulunmuyorsa PTT üzerinden ilgili kişilere ödeme yapılmaktadır. Yardım parası almak için başvuruların PTT’ye değil, direkt olarak ilgili kamu kurumuna yapılması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise doğrudan bu paralar PTT üzerinden aktarılabilmektedir. Örneğin doğum parası kapsamında, canlı doğum gerçekleştiren kişilerin çocuklarının kimlik paylaşım sistemine çocuklarının kaydolmasının ardından bu paralar hesaplara aktarılabilir. Genel olarak her aileden sadece bir kişi adına maddi destekler ödenmektedir. Maddi durumu iyi olmayan bir ailede, aynı hane içinde kalan kişilerden sadece biri için PTT kanalı ile ödemeler gerçekleştirilmektedir. PTT üzerinden yapılan yardım ödemeleri arasında birçok başlık yer almaktadır. PTT yardım parası sorgulama işlemlerinin yapılarak yardım türü fark etmeksizin tüm ödemelerin görüntülenmesi mümkündür.

PTT Yardım Sorgulama

PTT adıma yatan para sorgulama e – Devlet üzerinden yapılmaktadır. Yardım parası başlığı altında incelenen tüm bu ödemeler kapsamında vatandaşların hızlıca işlem yapmaları sağlanmaktadır. PTT üzerinden yapılan ödemelerin tamamını sorgulayabilir veya doğrudan hizmet özelinde sorgulama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. PTT’den vatandaşlar yapılan ödemelerin kapsamına göre e – Devlet üzerinden vatandaşların şifreleri ve kimlik numaraları ile sorgulama işlemlerini kısa sürede tamamlaması sağlanır. PTT yardım sorgulama kapsamında şu ödemeler yaygın olarak sorgulanmaktadır:

 • Evde Bakım parası Sorgulama
 • Emzirme Parası Sorgulama
 • Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama
 • PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama vb.

Pandemi döneminde de verilen birçok yardım kapsamında da pandemi sosyal destek sorgulama işlemlerinin e – Devlet üzerinden yapılması sağlanmıştır.

TC ile PTT Yardım Başvurusu

T.C. ile PTT yardım parası sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Herhangi bir PTT ödemesi sorgulaması için e – Devlet’e giriş yaptıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi girilerek sorgulama adımları izlenmektedir. Sorgulama işlemlerinin yapılması için e – Devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. e – Devlet şifresi olmayan vatandaşların, en yakın PTT şubelerine giderek e – Devlet şifresini talep etmeleri mümkündür. Şifrelerini alan vatandaşların aynı gün içinde ister mobil ister web üzerinden e – Devlete erişim sağlayarak adlarına PTT üzerinden ödenen herhangi yardım parası olup olmadığını sorgulamaları mümkündür.

PTT Yardım Başvurusu Sorgulama Ekranı

PTT pandemi parası sorgulama işlemleri başta olmak üzere hesabına PTT üzerinden herhangi bir ödeme yapılıp yapılmadığını sorgulamak için ilgili e – Devlet ekranına giriş yapılması gerekmektedir. Adınıza yapılan bir sosyal yardım olup olmadığını öğrenmek için: ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı > Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ ekranı üzerinden e – Devlet aracılığıyla işlem yapabilirsiniz. PTT’den birçok kesimden vatandaş için farklı şartlar altında ödemeler yapılmaktadır. Askerlik yol parasından doğum ve emzirme yardımına kadar birçok sosyal yardım PTT yardım parası sorgulama ekranı üzerinden takip edilerek öğrenilebilir. T.C. numaraları ve e – Devlet şifreleri ile vatandaşların PTT’den yapılan bir ödeme alıp almadıklarını kontrol etmesi mümkündür.

Ptt diğer yardımları için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum