PTT Engelli Maaşı 2023 Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Asgari Ücret Arttı. Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

PTT Engelli Maaşı 2023 Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Asgari Ücret Arttı. Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?
PTT Engelli Maaşı 2023 Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?PTT Engelli Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Engelli maaşı ne kadar oldu sorusu engelli maaşı alan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir....

PTT Engelli Maaşı 2023 Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

PTT Engelli Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Engelli maaşı ne kadar oldu sorusu engelli maaşı alan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. 2022 yılında asgari ücretin artmasıyla engelli maaşı alanlara müjde verildi. Yeni yıl itibariyle engelli maaşı ödemelerinde de artış olmuştur. Engelli maaşı ne kadar oldu sorusu maaş alan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Yazımızın içeriğinde engelli maaşı, engelli bakım maaşı ve ile ilgili merak edilen soruları cevaplayarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı almak isteyen vatandaşların en az %40 engelli raporu ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. Engelli maaşı alabilmeniz için hane halkı kişi başı aylık ortalama net kazancı; asgari ücretin 1/3’ü veya daha altında olması gerekmektedir. Gerekli belgeler ve engelli maaşı şartlarına sahip olan kişiler engelli maaşı alabilirler. Başvurular; vakıf mütevelli heyeti tarafından değerlendirilir. Daha sonra heyet; başvuru sahibinin evine bir inceleme komisyonu gönderir. İnceleme komisyonu; engelli bireyin ikametgah adresinde ailenin kazancına ve sosyo-ekonomik durumuna dair bir rapor hazırlar ve bu raporu heyete teslim eder. Komisyon tarafından hazırlanan rapor, heyet üyelerinin onayından geçer ise engelli maaşı alabilirsiniz.

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı almak isteyen vatandaşlar ikametgahının bağlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek en az %40 oranında engelinin olduğunu ispatlayan sağlık kurulu raporunu teslim etmeli ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurmalıdırlar. 18 yaşını doldurmuş ve 69 yaşına girmemiş olan kişiler engelli maaşı başvurusu yapabilirler. Şahsen başvuru yapamayacak durumda olan engeli bulunan bireylerin mahkeme kararı ile onaylanmış vasilerinin başvuru yapması gerekir.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli oranı %40-69 arasında olan vatandaşlara 2022 engelli maaşı 865 TL, %70 ve üstü engeli olan vatandaşlara 1.298 TL engelli maaşı yatmaktadır. Engelli maaşı ne kadar oldu sorusu vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. 2022 yılı Ocak-Temmuz dönemi için evde bakım yardımı 2.354 TL'dir, 6 aylık enflasyon verisine göre bu tutar Temmuz ayında artacaktır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? E-Devlet Sorgulama

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Ne Kadar? PTT Elektrik Yardımı Sorgulama


Engelli Maaşı Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı alabilmek için öncelikle engelli maaşı şartlarını taşıyor olmanız gerekmektedir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz şartlara sahip olan kişiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvurularını yapabilirler. Engelli Maaşı Başvuru Şartları

 • T.C vatandaşı olmak
 •  18 yaşını doldurmuş ve 69 yaşına girmemiş olmak
 • En az %40 oranında engelli raporun olması ve bu durumu sağlık kurulu raporu ile belgelemesi
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yönlendirdiği, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu ile başvuru yapmak
 • Sosyal yardım kurumlarından başka bir geliri olmamak
 • Sigortasız olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • Fakirlik belgesi ile başvuru yapmak
 • Menkul veya gayrimenkulü olmaması engelli maaşı şartlarındandır.

Engelli Maaşı Yatan İller

PTT engelli maaşı ya da evde bakım maaşı yatan iller listesi her ay güncel olarak bakanlık tarafından açıklanmaktadır.  açıklanmaktadır. Her ayın 15'inde hesaplara yatırılıyor. Ayın 15'inde hesabınızı kontrol ettiğinizde engelli maaşı yatmamışsa, ertesi günü mutlaka yatacaktır.

PTT Engelli Maaşı Ne Zaman Yatar?

Engelli maaşı; doğum tarihinin son hanesine göre her ay düzenli olarak yatmaktadır. Doğum tarihinin son rakamına göre 2022 engelli maaşı yatma günleri;

 • Doğum tarihinin son rakamı 0 - 5 olan kişilere her ayın 5. günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 1 - 6 olan kişilere her ayın 6. günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 2 - 7 olan kişilere her ayın 7. günü
 • Doğum tarihinin son rakamı 3 - 8 olan kişilere her ayın 8. günü
 • Doğum tarihinin son rakamı 4- 9 olan kişilere her ayın 9. günü PTT engelli maaşı yatırmaktadır.

PTT Engelli Maaşı Sorgulama

PTT engelli maaşı sorgulama işlemi için

https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama

linke tıklayabilirsiniz. Engelli maaşı ne kadar sorusunu soran vatandaşlarımız, engelli maaşı sorgulama işlemi yaparak maaşını sorgulayabilir. Telefon ile engelli maaşı sorgulama için ALO 144 ya da ALO 183 hattını kullanabilirsiniz. PTT Engelli Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Yüzde 40 Engelli Raporu Maaşı Ne Kadar?

Engelli oranı %40-69 arasında olan vatandaşlara 2022 yılı itibariyle 865 TL engelli aylığı ödemesi yapılmaktadır. Engelli maaşı başvurusu yapacak olan bireylerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının belirtmiş olduğu tam teşekküllü hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu ile başvuru yapması gereklidir. Kendi belirlemiş olduğunuz hastaneden alacağınız engelli sağlık kurulu raporu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından kabul edilmeyecektir. % 40 engelli raporu olan engelli bireyler başta toplu taşıma olmak üzere sağlık, barınma, gıda, eğitim, ekonomi, fırsat eşitliği gibi sosyo-ekonomik ayrıcalıklardan faydalanabilirler. Bu bölümde %40 engeli olan vatandaşların engelli maaşı ne kadar konusuna açıklık getirmiş olduk.

Yüzde 70 Engelli Raporu Maaşı Ne Kadar?

Engelli oranı %70 ve üstü engeli olan vatandaşlara 2022 yılı itibariyle 1.298 TL engelli maaşı yatmaktadır. Asgari ücretin artmasıyla beraber engelli maaşı ve engelli bakım maaşı alanlara müjde verilmişti. 991 liradan 1298 liraya yükselen engelli maaşı yatan illerden alınmaktadır. Bu bölümde sizlere engelli maaşı ne kadar sorusunun cevabını vermiş olduk.

Silikozis Aylığı Ne Kadar?

Silikozis aylığı ne kadar olacağı kişideki silikozis oranına göre de değişmektedir. Silikozis aylığı 2022 yılı itibariyle aşağıdaki miktarlarda ödenmektedir;

 • Silikozis oranı, %15-%34 arasında olan hastalara aylık 1160.50 TL,
 • Silikozis oranı, %35 ile %54 arasında olan hastalara aylık 1326.30 TL,
 • Silikozis oranı %55 ve üstünde olan hastalara ise aylık 1477.87 TL olarak yatırılır.

Ağır silikozis hastalarının aylığının 1.819 TL’den 2.382 TL’ye çıkarılmıştır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli Maaşı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık  %40-69 arası engelli aylığı ve engelli yakını aylığı 865 TL'ye, %70 ve üzeri engelli aylığı 1.298 TL'ye yükseldiğini açıkladı. Engelli bireylerin hayatlarının idamesini evde yürütecek kişilere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından ödenen ücrete evde bakım desteği veya engelli bakım maaşı adı verilmektedir. Evde bakım desteği engelli bireylerin kendisine değil, bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere yapılan destek ödemesidir. Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını sürdürmek durumunda kalan engellilere  ve  ailelerine Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Elektrik Tüketim Desteği de verilmektedir.

                   Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?

Muhtaç olan engelli bireyler aynı zamanda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından sosyal yardım alabilirler. Engelli maaşı ne kadar konusunda sizlere detaylı bilgi aktarımı yaptık.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum