PTT Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Engelliler Kredi Çekebilir Mi?

PTT Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Engelliler Kredi Çekebilir Mi?
PTT Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Engelliler Kredi Çekebilir Mi? sorusu son zamanlarda sıkça araştırılan konuların başında gelmektedir. Engelliler kredi çekebilir mi sorusu kredi çekmek isteyen engelli bireyler tarafından...

PTT Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Engelliler Kredi Çekebilir Mi? sorusu son zamanlarda sıkça araştırılan konuların başında gelmektedir. Engelliler kredi çekebilir mi sorusu kredi çekmek isteyen engelli bireyler tarafından merak edilmektedir. PTT engelli kredisi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, bu kredi için aynı zamanda 5 banka ile anlaşması bulunan PTT engelli kredisi başvurusu yapabilirler. PTT engelli kredisi almak isteyen vatandaşların 2023 engelli maaşı alıyor olması gerekmektedir. Yazımızın devamında PTT engelli kredisi nasıl alınır, PTT engelli kredisi veren bankalar hangileridir, PTT engelli kredi başvuru belgeleri nelerdir, PTT engelli kredisi şartları nelerdir ve PTT engelli kredisi ile ilgili merak edilen, en çok araştırılan soruların cevaplarıyla sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

PTT Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT engelli kredisi nasıl alınır sorusunun cevabına gelecek olursak; PTT veya PTT ile anlaşması bulunan bankalarda yeterli şartları sağlayan kişiler, gerekli evrakları teslim ederek engelli kredisi başvurusu yapabilirler. PTT engelli kredisi; engelli bireylerin nakit ihtiyaçları için cazip ve hızlı kredi imkanları sunmaktadır. PTT engelli kredisinin avantajları bulunmaktadır. Banka kredisinde yaş sınırı 65 iken engelli kredisinde yaş sınırı 84'tür. %40 engelli raporu olan ve engelli maaşı alan bireyler gerekli belgeler ile engelli kredisi başvurusu yaparak 60.000 TL'ye kadar kredi çekebilirler.

PTT Engelli Kredi Başvuru Formu

PTT şubelerinde veya PTT ile anlaşmalı bankalara giderek PTT engelli kredisi başvurusu yapacak olan kişilerden engelli kredisi başvuru formu doldurmaları istenecektir. Engelli maaşına kredi isteyen kişilerden istenen başvuru formu gerekli olan evrakların başında gelmektedir. Bu formda kimlik, iletişim ve ikametgah bilgilerine dair sorular bulunmaktadır. Başvuru formunda vermiş olduğunuz cevapların doğru ve eksiksiz olduğundan emin olunuz.

PTT Engelli Kredi Başvurusu Sorgulama

PTT engelli kredi başvuru sonuçları; PTT resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. PTT engelli kredi başvuru sorgulama için

https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx

linke tıklayarak sisteme giriş yapınız. Bu link üzerinden engelli maaşına kredi başvuru sonuçlarınızı öğrenebilmeniz için internet bankacılığı kullanıcısı yani PTT e-bankacılık işlemlerini kullanıcısı olmanız gerekmektedir. PTT engelli kredi başvuru sonuçları;

 • Yukarıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak sisteme giriş yapınız.
 • İnternet bankacılığı’ seçeneğine tıklayın.
 • İnternet şubesi giriş bilgileri açıldıktan sonra müşteri numarası ve internet bankacılığı şifrelerinizi giriniz.
 • Sayfanın alt kısmında bulunan butonu tıklayınız. Butona tıkladıktan sonra işlemlerinizi kişisel asistan ile yapabilirsiniz.
 • Sayfanın sağ üst kısımda bulunan ‘menü’ bölümünden ‘başvurular’ seçeneğine tıklayınız. Başvuru seçenekleri üzerinden ‘Engelli kredi başvurusu’ bölümüne giriş sağlanır.
 • Engelli kredisi başvuru sonucu bu ekran üzerinde çıkmaktadır.

PTT Engelli Kredisi Şartları Nelerdir?

PTT'den uygun faizli engelli kredisi almak için aşağıdaki şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir.

 • Engelli bireyin akli dengesinin yerinde olması gerekir,
 • Engelli kredisi başvuru yapacak olan kişi18’den büyük, 84 yaşından küçük olmalıdır,
 • PTT engelli kredisi başvurusu için en az %40 engelli raporunuzun olması gerekir,
 • Başvuru esnasında engelli raporunuzun tarihi geçememiş olmalıdır,
 • Başvuru için engelli bireyin kendisinin olması gerekmektedir,
 • Kredi notunuzun düşük olmaması gerekir,
 • Aynı zamanda engellinin kredi notunun düşük olmamalıdır,
 • PTT engelli kredisi başvurusu yapacak olan kişinin 2023 PTT engelli maaşı alıyor olması gerekir.

Engelli maaşını başka bankadan alan, ancak PTT engelli kredi başvurusu yapmak isteyen bireyler  e- devlet üzerinden maaş taşıma talebi oluşturulmalıdır. Bu işlem ile birlikte maaşınızı PTT şubelerine taşımış ve kredi notunuzu yükseltmiş olursunuz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


PTT Engelli Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? E-Devlet Sorgulama

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Ne Kadar? PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

PTT ve İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Sorgulama ve Alma Yaşı


PTT Engelli Kredisi İçin Gerekli Belgeler

PTT'den engelli kredisi almak isteyen vatandaşlar, aşağıdaki belgeler ile birlikte PTT şubelerine veya PTT ile anlaşmalı bankalara giderek PTT engelli kredisi başvurusu yapabilirler.

 • En az %40 engelli raporunun aslı veya fotokopisi
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • Başvuru formu veya dilekçesi
 • Gelir belgesi
 • Engelli vatandaşın son 3 aylık dönem doğalgaz, elektrik veya su faturası
 • Banka kefil talep ederse kefilin gelirini gösteren belge
 • Banka hesap kartı veya bilgileri

Yukarıdaki belgelere ek olarak PTT engelli kredi başvurusu sırasında banka tarafından teminat ve teminata ilişkin belgeler talep edilebilir. Engelli sağlık kurulu raporu geçerlilik yılı 2023 sonu olmalıdır. 2023 yılında engelli maaşı başvurusu yapacak olan kişilerin raporun süresiz olması ya da en az 2 yıl kullanılabilir olması gerekir. Engelli kredisi başvurusu yapabilmeniz için maaşınızı PTT'den alıyor olmanız gerekir. PTT Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Engelliler Kredi Çekebilir Mi?

PTT Engelli Kredisi Veren Bankalar

PTT engelli kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir;

 • ING Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Aktif Bank
 • Denizbank
 • Burgan Bank

PTT'den Özürlü Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

PTT'den özürlü yani engelli maaşı alan bireyler PTT şubelerine veya anlaşmalı banklara giderek kredi çekebilirler. Kredi çekebilmek için ilk şart, maaşınızı PTT şubelerinden alıyor olmanızdır. PTT engelli maaşı alan kişiler kredi çekebilirler.

Engelli Maaşı Alan Kredi Çekebilir Mi?

Engelli maaşına kredi isteyen kişiler maaşlarını PTT şubelerinden aldıkları taktirde kredi çekebilirler. En az %40 engelli raporu olan bireyler gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapabilirler. Engelliler kredi çekebilir mi sorusu engelli bireyler tarafından merak edilmektedir. Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak adına PTT ile anlaşmalı bankalara giderek engelli maaşına kredi çekebilirsiniz.

Özürlü Maaşı Üzerine Kredi Çekebilir Mi?

Özürlü maaşı alanlar kredi çekebilir mi sorusunun cevabına gelecek olursak; özürlü maaşı alan kişiler kredi çekebilirler. Özürlü maaşını PTT şubelerinden alan kişiler cazip ödeme koşullu kredi için, PTT şubelerine veya PTT ile anlaşmalı bankalara gerekli evrakları teslim ederek başvurularını yapabilir, kredi çekebilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum