15.500 TL Para Yardımı ve Dul Yetim Aylığı Talebi Nasıl Yapılır?

15.500 TL Para Yardımı ve Dul Yetim Aylığı Talebi Nasıl Yapılır?
15.500 TL Para Yardımı ve Dul Yetim Aylığı Talebi Nasıl Yapılır?Devlet tarafından düzenli olarak vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına bağlanan aylıktır. Vefat eden kişinin yakınlarına bağlanmasındaki en büyük sebep...

15.500 TL Para Yardımı ve Dul Yetim Aylığı Talebi Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından düzenli olarak vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına bağlanan aylıktır. Vefat eden kişinin yakınlarına bağlanmasındaki en büyük sebep o kişilerin geçimini kolaylaştırmak ve sıkıntılarını azaltmaktır. Ancak tabii ki dul ve yetim aylığı talebi için belirli koşulların da karşılanması gerekmektedir. Bu koşulları karşılayan herkes devlet tarafından dul yetim aylığına bağlanmaktadır. İlk olarak bilinmelidir ki dul yetim aylığı ilk olarak vefat eden kişinin çocuklarına ve eşine bağlanmaktadır. Eğer eş ya da çocuklardan artan bir hisse oluşursa bu durumda bu aylıktan anne ya da babalar da yararlanabilmektedir. Halk arasında ‘ölüm aylığı’ olarak da bilinen dul yetim aylığı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa bağlı olarak ödenmektedir. Bu sebeple vefat eden kişinin sigortalı bir çalışan olup olmadığıyla alakalı incelemelerden sonra dul yetim aylığı bağlanmaktadır. Eğer vefat eden kişi sigortalı bir çalışan değilse dul yetim aylığının bağlanma ihtimali ne yazık ki yoktur. Dul Yetim Aylığı Talebi Nasıl Başvurulur Dul Yetim Aylığı Talebi
Nasıl Başvurulur

Ölüm Yardımı ve Dul Yetim Aylığı Talebi Ne Kadar?

Bilindiği gibi dul yetim aylığının sabit bir miktarı yoktur. Kişiye düşen hisseye göre değişen bazı ödemeler mevcuttur. Bu ödemeler; yüzde 25 hisseye sahip bir kişi için 875 TL, yüzde 50 hisseye sahip bir kişi için 1.750 TL, yüzde 75 hisseye sahip bir kişi için ise 2.625 TL olarak belirlenmiştir. Yakınlık durumuna göre değişkenlik gösterebilen bu durum elbette ki herkes için aynı değildir. Bu sayede dul yetim aylığı kaç lira sorusunun da cevabı herkes tarafından bilinmeye başlayacaktır. Eğer ölüm yardımına başvurmayı düşünüyorsanız ve kafanızda bazı soru işaretleri varsa bu çok normaldir. Aylığın size ne kadar ödeme yapacağını öğrenmek kafanızdaki soru işaretlerinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Dul yetim aylığı bazı durumlarda kesilmektedir:

  • Dul yetim aylığı alan kişinin evlenmesi aylığın kesilmesine yol açar.
  • Dul yetim aylığı alan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından kendi isteğiyle çıkması ya da çıkarılması durumunda dul yetim aylığı kesilecektir.
  • Asgari ücretli ve sigortalı bir iş sahibi olunduğunda dul yetim aylığı kesilecektir.

Dul Aylığı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Dul aylığı almak günümüzde yaşanan küresel çapta ekonomik sıkıntılarda bir nebze olsun herkesi rahatlatacaktır. Ancak dul olduğu halde dul aylığı almayı bilmeyen, başvuramayan kişiler bu aylıktan faydalanamamaktadır. Dul aylığı nasıl alınır sorusu günümüzde internet üzerinde en çok aratılan konu başlıklarından biri haline gelmiştir. Öncelikle dul aylığına başvurmanın ve almanın sanıldığı kadar zor olmadığının bilinmesi gerekir. Aksine dul aylığı çok basit bir şekilde başvurulabilen ve eğer onaylanırsa çekilebilen bir aylıktır. Dul aylığını alabilmek için öncelikle E-devlet şifrenizin olması gerekir. Eğer bir E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’ye giderek E-devlet şifresi çıkarabilirsiniz. Sonrasında E-devlet’e giriş yaparak çok basit bir şekilde dul aylığına başvurabilir ve aylığınızı alabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak E-devlet’in ilgili bölümüne direkt olarak ulaşabilmek ve dul aylığına başvuru yapabilmek mümkündür. Tüm resmi işlemler için başvuruların yalnızca E-devlet üzerinden alındığını unutmamak ve dikkat etmek gerektiğini bilmekte fayda var.

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi

Bu Linke tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Babadan Maaş Almak İçin Nereye Başvurulur?

Babadan emekli maaşı almak için bazı şartlar vardır. Vefat etmiş bir babadan emekli maaşı almanın şartları her yıl güncellenmektedir. Son güncel bilgilerle E-devlet üzerinden başvuru yapabilir ve vefat eden babanızın aylığını üzerinize alabilirsiniz. Bu şartların karşılanmaması durumunda başvurunuz olumsuz sayılacak ve babadan maaş alma şartları karşılanmadığı için maaş alamayacaksınız.

Vefat etmiş bir babadan emekli maaşı almanın şartları Nelerdir?

  • Vefat eden babanın SGK’lı olması ve en az beş yıl boyunca sigortalı bir işte çalışmış olması gerekmektedir. Elbette ki buna tekabül eden 900 prim gününün de ödenmiş olması çok önemlidir.
  • Vefat eden baba üzerinden emekli maaşı almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer madde ise emekliliktir. Baba, vefat etmeden önce emekli olmalıdır aksi durumda emekli maaşı aktarılamamaktadır.
  • Vefat eden babanın tüm SGK borçlarının ödenmiş olması ve hiçbir şekilde borçlu olmaması gerekmektedir.

Aşağıdaki linkten

E-devlet

şifrenizle giriş yaparak babanız üzerinden emekli maaşı alma talebinizi oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki maddelere de bağlı olarak başvurunuz değerlendirildikten sonra tarafınıza bildirilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.