Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama
Para yardımı nasıl alınır? Para yardım başvuru formu? Para yardım alma şartları nelerdir? Kimler Para Yardımı Alabilir?Para yardımı; İhtiyaç sahibi olan kişiler için en çok sorulan sorular arasında para yardımı nasıl alınır...

Para yardımı nasıl alınır? Para yardım başvuru formu? Para yardım alma şartları nelerdir? Kimler Para Yardımı Alabilir?

Para yardımı

; İhtiyaç sahibi olan kişiler için en çok sorulan sorular arasında para yardımı nasıl alınır sorusu bulunmaktadır.

Para yardımı

almak isteyen kişilerin başvuruda bulunabileceği çeşitli kurum ve kişiler bulunmaktadır.

Para Yardımı Nasıl Alınır?

Özel ve devlet kurumları ihtiyaç sahibi olan kişilere yönelik olarak bir kez veya sürekli olarak para yardımı verebilmektedir. Aynı zamanda sosyal sorumluluk açısından sürekli olarak ihtiyaç sahiplerine para yardımında bulunan kişiler bulunmaktadır. Para yardımı almak isteyen kişilerin ise hangi kuruma başvuru yapacağına göre şartlar değişmektedir. Belirtilen şartları sağlayan kişilerin ise kurumlar veya kişiler tarafından para yardımı alması mümkündür.

Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Para yardımı almak isteyen kişilerin sıklıkla sordukları sorular arasında para yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu yer almaktadır. Belediyeler tarafından verilen para yardımlarını alabilmek için kişilerin bağlı bulundukları ilçedeki belediyeleri ziyaret etmesi gerekir. Belediyeyi ziyaret eden kişilerin para yardımı almak istediğini dile getirmesi halinde başvuru formunu doldurması gerekir. Belediyede yer alan görevliler kişilerin yönlendirilmesi için gerekli olan işlemleri yapmaktadır. Başvuru formunu dolduran kişilerin formda yer alan nakdi yardım seçeneğini işaretlemiş olması gerekir. Bağlı bulunulan belediyeye göre değişmekle birlikte bazı ilçelerde yer alan belediyeler başvuruları online ortamda kabul edebilmektedir. Bu nedenle para yardımı almak isteyen kişilerin ilçelerinin belediyelerini arayarak başvuruyu nasıl yapması gerektiğine dair bilgi edinmesi mümkündür.

Para Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Para yardımı almak için nereye başvurulur sorusu kişilerin yardım almak istedikleri kurumlara göre değişmektedir. Belediyelerin sağladığı yardımları almak isteyen kişiler için başvurular iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Online olarak e-devlet sistemi üzerinden başvuru kabul eden belediye ilçeleri bulunmaktadır. Kişilerin başvuruda bulunmak için e-devlet uygulamasını kullanması bu şekilde mümkün olmaktadır. Aynı zamanda para yardımı almak için belediyelere fiziki olarak giderek başvuruda bulunulması mümkündür. Özel kurumlardan alınacak olan para yardımlarında ise genellikle fiziki olarak kurumları ziyaret etmek gerekebilir. Bazı kurumlar ise web siteleri üzerinden para yardımı almak isteten kişilerin başvuruda bulunmasına imkan sağlamaktadır.

Para Yardımı Alma Sorgulama

Para yardımı alma sorgulama işlemleri için farklı seçenekler bulunmaktadır. Kişilerin bağlı bulundukları belediyeleri arayarak para yardımı için sorgulama yapması mümkündür. Gerekli bilgilerin müşteri hizmetlerine aktarılması ile birlikte yönlendirme yapılmaktadır. Aynı zamanda para yardımı başvurularının online ortamlarda sorgulanması mümkündür. E-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak kişilerin sorgulama yapması mümkündür. Sosyal yardım yazarak arama sonuçlarında çıkan sorgulama ekranına tıklanması halinde sistem üzerinden başvuruların sorgulanması mümkün olmaktadır. Başvuru sorgulama işleminizi

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan incelemeler sonucunda olumlu olarak değerlendirilen kişiler için her ay veya belirli aylarda para yardımı sunulabilmektedir. Aynı zamanda para yardımları bazı durumlarda tek bir sefere özel olmak üzere yapılabilmektedir.

Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ne Zaman Yatar?

Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Para Yardımı Başvuru Formu

Para yardımı almak isteyen tüm kişilerin başvuru formunu doldurması gerekir. Belediyelerin web sitesi üzerinden, online olarak veya fiziki olarak başvuru yapılsa bile her başvuru yapan kişinin başvuru formunu doldurmuş olması gerekmektedir. Para yardımı başvuru formu, kişilerin gelir düzeylerini ve kişisel bilgilerinin sorulduğu bir şekilde hazırlanmıştır. Başvuru formunda aylık kazanç bilgileri, aylık harcamalar, kişilerin meslekleri, hande yer alan çalışan sayısı, hanede yaşayan kişi sayısının yer aldığı sorular bulunmaktadır. Formda yer alan her sorunun doğru şekilde yanıtlanmış olması oldukça önemlidir. Kişilerin formda yanıtlamış olduğu soruların araştırılması yapılarak gerçeklik durumu incelenmektedir. Bu nedenle yanlış bir bilgiyi aktardığı tespit edilen kişilerin başvuruları olumsuz olarak yanıtlanmaktadır.

Para Yardımı Nasıl Alabilirim?

Para yardımının alınabilmesi için başvuruda bulunan kişilerin bazı özellikleri taşıması gerekmektedir. Başvurularda doldurulan bilgilerin ve gerçeklik durumunun incelenmesi ile birlikte kişilerin yardımı alıp alamayacağına dair karar verilmektedir. Başvurusu olumlu olarak değerlendirilen kişilerin bilgilendirilmesi ise sms ve mail yolu ile gerçekleşmektedir. Sosyal bütçe dahilinde belirlenen miktara göre belediyeler ödemelerini yapmaktadır. Para yardımı alabilmek için ise PTT şubelerine ziyarette bulunulması yeterli olmaktadır. E-devlet hesabı olan kişilerin ise işlemleri daha kısa süreli olarak banka kartlarının tanımlamasını yaparak aktarması mümkün olmaktadır. Ayın belirli günlerinde TC kimlik numarasının son hanesine göre para yardımı kişilerin hesaplarına gönderilmektedir.

Para Yardımı Kimlere Yapılır?

Para yardımı alabilecek olan kişilerin belirli özellikleri taşıyor olması gerekmektedir. Para yardımı için kişilerin sağlaması gereken şartlar ise şu şekildedir:

 • Para yardımı alabilmek için kişilerin bağlı bulundukları belediyelere başvuruda bulunması gerekmektedir. Farklı ilçelerde yaşayarak farklı belediyelere başvuruda bulunulması mümkün değildir.
 • Para yardımı almak için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin SGK kaydının bulunmaması gerekmektedir.
 • Kişilerin belirli bir meslekleri ve gelirleri olmasına rağmen aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’üne ve daha altında yer alan miktarlara denk gelmesi halinde başvurular kabul edilmektedir.
 • Geliri olmayan işsiz kişiler ve engelli kişiler
 • Kimsesi olmayan düşkün yaşlılar
 • Kronik bir rahatsızlığa sahip olunması nedeniyle çalışmayacak olan kişiler
 • Yoksul ailelerin üniversite eğitimi görmesi halinde yardım alınması mümkündür.

Para yardımı kimlere yapılır sorusu şartları sağlayan kişilerin başvuruda bulunması için belirlenmiştir.

Para Yardımı Yapan Dernekler

Türkiye’de dar gelirli olan kişilere yönelik olarak yardım yapan pek çok dernek bulunmaktadır. Her dernek kendi içerisinde değişen şartları aramaktadır. Aynı zamanda ödeme şartları dernekten derneğe değişmektedir. Türkiye’de ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak para yardımı yapan dernekler şu şekildedir:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kızılay
 • Belediye yardımları
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Beşir Derneği
 • Hayrat Yardım
 • Yardımeli Derneği
 • Kardeşeli Derneği
 • İyilik Derneği

Para Yardımı Yapan Kişiler ve Ünlüler?

Türkiye’de yalnızca kurumlar değil para yardımında bulunan kişiler ve ünlüler bulunmaktadır. Para yardımı yapan kişiler ve ünlüler ise şu şekildedir:

 • Fikret Öztürk
 • Ali Ağaoğlu
 • Haluk Levent
 • Mustafa Koç
 • Sinan Tara
 • Hacı Boydak
 • Ahmet Kocabıyık
 • Tuncay Özilhan
 • Şevket Sabancı

İhtiyaç sahiplerine para yardımında bulunan kişilerin listesi daha çok genişletilebilmektedir. İhtiyaç sahiplerinin para yardımı alabilmek için ünlü kişiler ile iletişime geçmesi yeterli olmaktadır. Gerekli işlemlerin sonrasında kişilerin ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulunması mümkündür.

Para Yardımı Yapan Yerler

Para yardımı yapan yerler, belediyeler başta olmak üzere özel kurumlar, dernekler ve vakıflardan oluşmaktadır. Kişilerin kendileri için en uygun olan yere başvuruda bulunarak yardım alması mümkündür. Para yardımı yapan yerler ihtiyaç sahipleri için günlük yaşamı kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Bu nedenle kişilerin para yardımı alabilmek için bazı şartları sağlamış olması gerekir. Para yardımı yapan yerlerin kendi ilkelerine göre belirledikleri kurallara uygun olan kişiler para yardımını alabilmektedir.

 Para Yardımı Nasıl Yapılır?

Para yardımı nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Genellikle alınan para yardımı türüne göre yapılma şekli değişim göstermektedir. Para yardımı bazı durumlarda tek bir sefere özel olarak yapılmaktayken bası  durumlarda her ay düzenli olarak yapılmaktadır. Özellikle belediyelerden alınan para yardımları için kişilerin TC kimlik numaralarındaki son rakam dikkate alınmaktadır. Kişilerin kimliklerinde yer alan son rakama göre ödemeleri belirli günlerde yapılmaktadır. Ödeme miktarı ise her yıl değişmektedir. Bakanlık tarafından yapılan araştırmalar ile yardımlarda yapılacak olan arttırma miktarı belirlenmektedir.

Para Yardımı Başvurusu için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum