Okul Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023? Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Okul Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023? Kimler Başvuruda Bulunabilir?
Okul Yardımı Başvurusu. Okul Yardım Parası Nasıl Alınır 2023? Okul Yardım Parası Ne Kadar? Okul Yardım Başvuru Formu. Okul Yardımı Yapan Kurumlar. Kimler Okul Yardımı Alabilir? Okul Yardım Parası Her Ay mı Veriliyor? İlkokul,...

Okul Yardımı Başvurusu. Okul Yardım Parası Nasıl Alınır 2023? Okul Yardım Parası Ne Kadar? Okul Yardım Başvuru Formu. Okul Yardımı Yapan Kurumlar. Kimler Okul Yardımı Alabilir? Okul Yardım Parası Her Ay mı Veriliyor? İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim alan öğrenciler her yıl kırtasiye malzemelerine ihtiyaç duymaktadır. Ancak bazı öğrenciler maddi imkansızlıklar nedeniyle bu ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilir. Devlet kurum ve kuruluşları ise muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin eğitim gören çocuklarına kırtasiye yardımında bulunmaktadır. Bu yardımlardan faydalanabilmek için okul yardımı başvurusu gerçekleştirmek gerekir.

Okul Yardımı Başvurusu 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu, dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına para yardımı yapmaktadır. Bu yardım sayesinde kırtasiye malzemeleri almak ve ihtiyaçların karşılanması mümkündür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımın tutarı 850 TL iken Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan yardımın tutarı 1300 TL’dir. Bu yardımlar aileye yılda bir kez olmak üzere verilir. Genellikle her yıl eylül-ekim aylarında bu yardım tutarı ailenin PTT hesabına yatırılır. Okul Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Okul Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır?

Okul yardım parası nasıl alınır sorusu, dar gelirli aileler tarafından sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Okul yardım parası alabilmek için öncelikle bir başvuru gerçekleştirmeniz gerekir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

na bağlı il müdürlüklerine giderek form doldurabilir ve yardıma başvuruda bulunabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen eğitim yardımına ise e-devlet üzerinden başvurmak mümkündür. SGK tarafından verilen eğitim yardımına başvurabilmek için öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmalı, ardından Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet sayfasına gitmelisiniz. Bu sayfada yer alan ‘’Eğitim Öğretim Yardımı Talebi’’ sekmesine tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilir ve sonucu bekleyebilirsiniz. Başvurusu onaylanan vatandaşlar, eylül veya ekim aylarında PTT şubelerine giderek yardım tutarını çekebilecektir. Aynı zamanda başvuru esnasında Ziraat Bankası IBAN numarası veren vatandaşlar da yardım tutarını Ziraat Bankası ATM’lerinden çekebilir.

Okul Yardım Parası Ne Kadar?

Okul yardım parası ne kadar sorusu, kurumlar tarafından verilen eğitim yardımına başvuruda bulunan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Okul yardım parasının tutarı kurumdan kuruma değişiklik gösterir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına 850 TL yardım parası vermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu yardımlarında ise bu tutar 1300 TL olarak belirlenmiştir. Diğer kurum ve kuruluşlar tarafından verilen yardımlar 300 TL’den başlayarak 1500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle alacağınız yardımın tutarını öğrenebilmek için öncelikle kurum ile iletişime geçmeli ve başvuruda bulunmalısınız. Kurum yetkilileri sizleri tüm konularda bilgilendirecek ve yönlendirmelerde bulunacaktır. Ancak bu yardımların yılda bir kez verildiğini unutmamalısınız. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen şartlı eğitim desteğinin verilme sıklığı ise 2 ayda bir olmak üzere belirlenmiştir.

Okul Yardım Başvuru Formu

Kurum ve kuruluşlar tarafından verilen okul yardımlarından faydalanabilmek için okul yardım başvuru formu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurabilmek için önünüzde iki seçenek bulunur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

na bağlı il müdürlüklerine giderek form doldurabileceğiniz gibi aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasına giderek de form doldurabilirsiniz. Formda yer alan bilgiler maddi durumunuzu ve öğrencinin öğrenim durumunu tespit etmeye yöneliktir. Bu soruların tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamanız durumunda başvurunuz alınacak ve sizlere 30 gün içerisinde geri dönüş yapılacaktır. Başvurunuzun işleme koyulabilmesi için tüm yönlendirmeleri doğru bir şekilde takip ettiğinizden ve istenen belgeleri eksiksiz olarak sunduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Okul Yardımı Yapan Kurumlar

Az önce de bahsettiğimiz gibi günümüzde faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluş öğrencilere okul yardımında bulunmaktadır. Okul yardımı yapan kurumlar aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Valilikler ve Kaymakamlıklar
 • İl ve ilçe belediyeleri
 • Vakıflar ve Dernekler
 • Özel eğitim kurumları

Yukarıda sıralanan kurum ve kuruluşlar, dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına okul yardımı vermektedir. Sizler de bu kurum ve kuruluşları ziyaret ederek veya resmi web sitelerine göz atarak yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca kuruluşların iletişim numaralarını arayarak aklınıza takılan soruları yöneltebilir ve yönlendirme isteyebilirsiniz.

Kimler Okul Yardımı Alabilir?

Kimler okul yardımı alabilir sorusu pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Günümüzde devlet kurum ve kuruluşlarından okul yardımı talebinde bulunabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören öğrenciler ile velileri
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan veliler
 • Sosyal güvencesi olmayan veliler
 • Engelli veya kronik hastalığa sahip olan ve bu nedenle çalışamayan veliler
 • Çocuğunun temel eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan veliler
 • Yetim ve öksüz öğrenciler
 • Çocuğu eğitim gören dul ve kimsesiz kadınlar

Yukarıda sıralanan kişiler, devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak okul yardımı alabilmektedir. Eğer sizler de bu gruplardan herhangi birine dahilseniz, kuruluşlara başvuruda bulunarak yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ancak kuruluşların istediği tüm şartları taşıdığınızdan ve yardım için uygun olduğunuzdan emin olmanız gerekecektir.

Okul Yardımı Şartları

Kurum ve kuruluşlar tarafından verilen okul yardımlarından faydalanabilmek için birtakım şartları taşımanız gerekecektir. Okul yardımı şartları aşağıda sıralanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Asgari ücretin üçte birinden daha az gelir elde etmek
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Başka bir kurumdan benzer yardımlardan faydalanmamak
 • Taşınır veya taşınmaz mala sahip olmamak
 • İstenen bilgileri eksiksiz olarak temin etmek
 • Çocuğun ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim görmesi
 • Engelli veya kronik hastalar için sağlık kurulu raporu sunmak

Yukarıda yer alan şartların tamamını eksiksiz bir şekilde karşılayan vatandaşlar, devlet kurum ve kuruluşlarından okul yardımı alabilmektedir. Eğer sizler de bu şartların tamamını sağlıyorsanız, az önce belirttiğimiz şekilde başvuru gerçekleştirerek yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Okul Yardım Parası Her Ay mı Veriliyor?

Okul yardım parası her ay mı veriliyor sorusu, okul yardımı almak isteyen vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Kurumdan kuruma değişkenlik göstermekle birlikte okul parası her ay verilmez. Sosyal Güvenlik Kurumu, belediyeler, valilikler ve vakıflar tarafından verilen okul yardım parası yılda bir kez olmak şartıyla ailelerin hesaplarına yatırılır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen şartlı eğitim desteği, 2 ayda bir kez olmak üzere ailelerin hesaplarına yatırılmaktadır. Bu desteğin tutarı ise ortalama 75 TL’dir. Ancak bakanlık tarafından verilen tek seferlik eğitim destekleri de mevcuttur. İl müdürlükleri aracılığıyla başvuruda bulunan vatandaşlar, tek seferlik 850 TL eğitim desteği alabilirler. Daha fazla bilgi alabilmek için ilgili kurum ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Okul Yardımı Başvuru Sorgulama

Genellikle başvurular kurumdan kuruma değişmekle birlikte 30 gün içerisinde sonuçlandırılır. Ancak 30 gün geçmesine rağmen başvurunuzda herhangi bir ilerleme olmadıysa okul yardımı başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekebilir. İlgili kurumun hizmet binasını ziyaret ederek başvurunuzun ne durumda olduğunu ve güncel halini sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda kurumu cep telefonu ile arayarak aynı şekilde sorgulama yapmanız ve başvurunuzun durumunu öğrenmeniz mümkündür. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumundan eğitim öğretim yardımı talebinde bulunduysanız,

https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/

adresine giderek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Konu ile alakalı daha fazla bilgi almak, soruların yanıtını bulmak ve destek almak için cep telefonunuzdan ilgili kurum ile iletişime geçmeniz mümkündür.

1250 tl kırtasiye yardım başvurusu için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum