Öğretmen kırtasiye ödeneği kimlere verilir? Öğretmenlere Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Öğretmen kırtasiye ödeneği kimlere verilir? Öğretmenlere Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?
Öğretmenlere Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? Öğretmen kırtasiye ödeneği kimlere verilir?Öğretmenlere kırtasiye yardımı ne kadar olacak sorusunun cevabı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından açıklandı. Resmi yazıda açıklanana...

Öğretmenlere Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? Öğretmen kırtasiye ödeneği kimlere verilir?

Öğretmenlere kırtasiye yardımı ne kadar olacak sorusunun cevabı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından açıklandı. Resmi yazıda açıklanana göre 2022 yılında 1.325 TL kırtasiye yardımı yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, son dakika bilgisi olarak öğretmenlere kırtasiye yardımı miktarını açıkladı. Açıklanan rakamlar belirlenirken, 657 Sayılı Kanun 32. Maddesi esas alındı. Resmi Gazete’de yer alan haberde söz konusu miktara yer verildi.

1.325 Tl Kırtasiye Yardımı

1 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete duyurusuna göre, öğretmenlere verilecek olan kırtasiye yardımı 1.325 TL olarak belirlendi. Ayrıca öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla da bir fon oluşturuldu. Oluşturulan fona göre, öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak amacı ile her veliye 350 lira ile 450 lira arasında bir ödeme yapılmasına karar verildi. Kırtasiye yardımı imkanlarından yararlanabilmek için velilerin Bakanlık ya da il belediyelerine başvurması gerekirken, öğretmenlerin herhangi bir başvuru yapması gerekmiyor. Yapılan başvurularda, gerekli bilgi ve evraklar incelendikten sonra ödemeler, bakanlık tarafından bizzat gerçekleştirilecek. Ayrıca bakanlığa başvuran ve gerekli şartları sağlayan birçok ihtiyaç sahibi, kırtasiye yardımı için oluşturulan fondan faydalanabilecek. Öğretmenlere Kırtasiye Yardımı Ne Kadar Öğretmenlere Kırtasiye Yardımı Ne Kadar

Öğretmenlere Kırtasiye Yardımı Var Mı?

Her yeni eğitim öğretim senesinde öğretmenlerimizin birçok masrafı oluyor. Kalem, kağıt ve diğer ders araç gereçlerinden oluşan harcamalarsa; bu masrafların oldukça büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı

da bu konuda öğretmenlere destek olmaya çalışıyor. Bakanlık, eğitim öğretim yılına giriş yapmadan önce söz konusu fonların dağıtımını gerçekleştirmek ve eğitimde maddiyat engelinin önüne geçmek için çalışıyor. Bu sene öğretmenlere kırtasiye yardımı yaparak, gayet başarılı adımlar atıyor. Tabii ki bu fonlar herkese verilmiyor. Fonun büyük bölümü öğretmenlere ayrılmış durumda. Yaklaşık olarak fonun yüzde 75’lik kısmından öğretmenler direkt olarak faydalanıyor. Kalan miktar ise, başvurusu onaylanan velilere dağıtılıyor. Bu oranlar hesaplandığında ise başvurusu onaylanan öğretmenlere 1.325 TL, velilere ise 350 lira ila 450 lira arasında bir yardım miktarı düşüyor.

Öğretmenlere Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yapılacak?

Öğretmenlere kırtasiye yardımı ödeme zamanı, herhangi bir aksilik yaşanmazsa 2 Eylül’de olacak gibi görünüyor. Bakanlık, bu tarihi işaret etse de tarihler ilden ile göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin İstanbul gibi metropol şehirlerimizde kırtasiye yardımı 2 Eylül’de dağıtılırken, nüfusun az olduğu şehirlerimizde bu tarih çok daha uzun bir süreye ertelenebiliyor. Ödemelerin zamanında yapılabilmesi için, gerekli başvuruların eksiksiz tamamlanması öneriliyor. Bakanlık ya da şehir belediyesine gönderilen yetersiz evraklar, zaman zaman ödeme takviminde aksaklıklara neden olabiliyor. Bu faktör de göz önünde bulundurulduğunda, yardım almak isteyenlerin de bir sorumluluğu oluşuyor. Yardım almak isteyen kişiler, zamanında ödeme almak istiyorlarsa, tüm evrakları ve başvuru için gerekli belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeleri gerekiyor.

Öğretmenler Kırtasiye Yardımı Nasıl Alabilir?

Öğretmenlerin kırtasiye yardımı alabilmesi için herhangi bir başvuru yapması gerekmiyor. Gerekli şartları sağlayan öğretmenlerin banka hesaplarına otomatik olarak bu ücretler yatırılıyor. Ancak velilerin ödeme alabilmesi için ilk olarak gerekli belgeleri, ilgili devlet kurumlarından almaları gerekiyor. Dar gelirli olarak nitelendirilen ve kırtasiye yardımı almak isteyen velilerin, ilk olarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gitmesi gerekiyor. Veliler, devlet kurumlarına gitmeden de başvuru yapabiliyor. Bunun yolu ise E-Devlet uygulamasından geçiyor. Destek almak isteyen veliler, uygulama üzerinden “e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” sekmesine giriş yaparak başvuruda bulunabiliyor.

Kırtasiye Yardımını Kimler Alabilir?

Devlet tarafından dağıtılan kırtasiye yardımlarından yalnızca öğretmen ve veliler faydalanmıyor. Resmi Gazete tarafından duyurulan bilgilere göre şu kişiler kırtasiye yardımlarından faydalanabiliyor;

 • Dar Gelirli Öğrenciler
 • İlkokul Öğretmenleri
 • İlkokul Müdürleri
 • Cezaevi Öğretmenleri
 • Fiili Olarak Öğretmenlik Görevinde Olan Kişiler
 • Müdür Yardımcıları

Kırtasiye Yardımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kırtasiye yardımı için gerekli şartlar, alacak kişiye göre değişiklik gösteriyor. Öğretmenler için kırtasiye yardımında, fiili olarak görev alma dışında herhangi bir şart aranmıyor. Bir öğretmen, gelirine ya da eşinin çalışıp çalışmama durumuna bakılmaksızın bu yardım fonundan yararlanabiliyor. Kırtasiye yardımı için gerekli şartların büyük bölümü ise dar gelirli aileleri kapsıyor. Yardım almak isteyen ailelerin, aşağıdaki şartları sağlıyor olması bekleniyor:

 • Öksüz veya yetim bir öğrenci velisi olmak
 • Dul ya da geliri bulunmayan bir veli olmak
 • Geliri yetersiz bir veli olmak
 • Asgari ücret, ailedeki kişi sayısına bölündüğünde çıkan değerin 1/3’ten küçük olması
 • Koronavirüs salgını sonrası yaşanan toplumsal olaylardan ekonomik olarak etkilenmiş olmak
 • Şehit, gazi ya da devlet görevinden zarar görmüş bir aile ferdine sahip olmak

Bu şartları sağlayan aileler, çocuklarının eğitimi için kırtasiye yardımı alabiliyor. Daha önce de dediğimiz gibi öğretmenlerin bu yardımı alması için herhangi bir şart bulunmuyor.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Kırtasiye yardımı için başvurmuş olan aileler için, uzun soluklu bir süreç işleniyor. Bakanlık, tüm bu işleri hızlıca halletmeye çalışsa da başvuran kişi sayısının fazla olması; yardımların doğru adrese ulaştırılmak istenmesi gibi sebepler süreci uzatıyor. Aileler yardım başvurusunda bulunduktan sonra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kendilerine gönderilen belgeleri detaylı bir şekilde inceliyor. Gerekli evraklar tamamsa ve söz konusu aile gerekli şartları sağlıyorsa, yardıma muhtaç aileler ayrılıyor. Ayrılan aileler arasında ise farklı bir sıralama yapılıyor. En çok yardıma ihtiyaç duyan aileler, listenin başına alınıyor ve yardımlardan ilk önce faydalanıyor. Öğretmenler için ise süreç çok daha farklı ilerliyor. Öğretmenler başvuru yapsa da yapmasa da devlete bildirilen banka hesaplarına; 2 Eylül tarihinde (Bu tarih değişiklik gösterebilir) 1.325 liralık kırtasiye yardımı yatırılıyor.

1250 tl kırtasiye yardım başvurusu için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.