Mahkum Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Başvuru Formu

Mahkum Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Başvuru Formu
Mahkum ailelerine maaş yardımı için çeşitli kurumlara başvuru gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu kurumlara gerekli başvuruların gerçekleştirilmesi durumunda eş, çocuk ve öğrenci yardımlarından yararlanmak mümkündür.Mahkum...

Mahkum ailelerine maaş yardımı için çeşitli kurumlara başvuru gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu kurumlara gerekli başvuruların gerçekleştirilmesi durumunda eş, çocuk ve öğrenci yardımlarından yararlanmak mümkündür.

Mahkum Ailelerine Maaş Yardımı Yapan Kurumlar Hangileri?

Eşi cezaevine girmiş olan kişilere  ve ailelerine yardım yapan pek çok kurum bulunmaktadır. Bu nedenle mahkum yakınlarına yardım yapan kurumlar hangileri sorusuna pek çok yanıt vermek mümkündür.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Belediyeler
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Vakıflar
 • Dernekler

Eşi cezaevine girmiş olan kişilere ve ailelerine yardım eden kurumlar arasında yer almaktadır. Mahkum yakınları bu kurumlara başvuru gerçekleştirerek her türlü yardımdan yararlanabilmektedir. Ancak bu yardımları alabilecek olan kadınların ve mahkum çocuklarının maddi geliri de yardımın doğru bir şekilde yapılması bakımından son derece önemlidir.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvuru Formu

Mahkum eşleri belediyeler ve sosyal yardımlaşma derneklerine başvuru gerçekleştirerek yardımlardan yararlanabilmektedir. Ancak kimi kurumlar bireysel başvuruların aksine online başvuruları da kabul etmektedir. Sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişiler mahkum ailelerine maaş başvuru formu doldurarak  başvuru işlemini tamamlayabilmektedir. Ancak maaş başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde  doldurulması son derece önemlidir.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Başvurulur?

Mahkum ailelerine maaş başvurusu için bağlı bulunulan belediyelere, kaymakamlıklara ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na ya da yardım yapan dernek ve vakıflara başvuru yapılmaktadır. Başvurulan kurumlara göre başvuru formu birbirinden farklılık göstermektedir. Belediyeler, dayanışma vakıfları, sosyal yardımlaşma kurumları ve daha fazlası birbirinden farklı sorular içerebilmektedir. Ancak muhtaç olmamasına rağmen kendisini muhtaç gösteren kişiler gerekli incelemelerin gerçekleştirilmesi durumunda yardımdan yararlanamayacaktır.

Mahkum Eşlerine Maaş İçin Nereye Başvurulur ?

Mahkum Eşlerine Maaş Başvurusu ; Mahkum eşleride, mahkum yakınları gibi bu yardımdan faydalanmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla ile başvurularını yapmaları gerekiyor. Bu açıklama ile de eşim cezaevinde maaş alabilir miyim gibi sorularında cevabını vermiş bulunmaktayız. Peki, eşi cezaevinde olan kadın ne kadar maaş alır?

Eşi Cezaevinde Olan Kadın Ne Kadar Maaş Alır?

Eşi cezaevinde bulunan kadınlar belediyelere ve sosyal hizmetlere başvuru gerçekleştirmesi durumunda aylık maaşa bağlanmaktadır. Ancak aylık maaşın dışında aşı parası, şartlı eğitim yardımı ve SED yardımı gibi çeşitli yardımlar da mevcuttur. Uygun şartların sağlanması durumunda bu kişiler birbirinden farklı yardımlardan da yararlanabilirler. SED yardımı eşi mahkum olan kişilere yapılabildiği gibi çocukların başvurması durumunda çocuklara da yapılmaktadır. Mahkum Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Başvuru Formu

Belediyeler Tarafından Eşi Cezaevinde Olan Kadınlara ve Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlar Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere pek çok belediye mahkum eşlerine yardım etmektedir. Kadınlar, belediyelere başvuru gerçekleştirerek gıda, yakacak, para, erzak, burs, giysi yardımı başta olmak üzere pek çok yardıma başvurabilirler. Tüm bunların yanı sıra geliri olmayan mahkum yakınları belediyelerin anlaşma sağladığı mahkemelere giderek sosyal destek kartlarının talebinde de bulunabilmektedir. Mahkum yakınlarına sağlanan bu kartlar çeşitli marketlerde geçeridir. Bu kartlar ile mahkum aileleri ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak yardımlara başvuru gerçekleştirecek olan kişilerin ikametgahlarının bulunduğu belediyeye başvuru yapması gerekmektedir. Bazı belediyeler bu yardımları online olarak da kabul etmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Yardımlar hakkında merak edilen bir diğer soru ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlar Nelerdir? sorusudur. Ülkemizde mahkum yakınlarının hem maddi hem de manevi destek alabilmesi için devlet tarafından sağlanan pek çok yardım vardır. Bu yardımların neredeyse tamamı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Yardımlardan yararlanmak isteyen kişiler ikamet ettikleri yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru gerçekleştirerek bu yardımlardan yararlanabilmektedir.

 • ALO 183
 • ALO 144

Sosyal destek hatlarının aranarak bilgi alınması da mümkündür.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


SED Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu ve Sorgulama

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu ve Sorgulama

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu ve Sorgulama


SED Yardımı

SED yardımı yoksul ve ihtiyaç sahibi olan ailelerin  çocuklarına verilen  yardımın ismidir. Hayat şartları düşen ve ailesinin özel durumu sebebiyle maddi problemler yaşayan kişiler bu yardıma başvurarak maddi destek alabilir. Ancak SED yardımı, maddi imkanı kısıtlı olan ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerine yapılmaktadır. Bu nedenle SED yardımı talebinde bulunan kişilerin çocuklarının bu özelliklere sahip olması son derece önemlidir. Tek seferliğine olabileceği gibi birkaç yıl süre ile yardımdan yararlanmak mümkündür. SED yardımından yararlanmak isteyen kişiler e-devlet sistemine giriş yaparak SED yardımı başvurularını kısa süre içerisinde gerçekleştirebilmektedir. Temmuz ayı enflasyonu ve zam oranı sonrasında SED Yardımı 2021 fiyatı güncellenmiştir.

 • İlköğretim öğrencileri için SED yardımı 1281 TL,
 • Lise öğrencileri için SED yardımı 1365 TL,
 • Üniversite öğrencileri için SED yardımı 1537 TL,

Olarak belirlenmiştir.  Yardımı almaya hak kazanan kişilerin PTT hesaplarına her ay düzenli olarak yardımın yatırımı gerçekleştirilmektedir. Ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalması durumunda ya da öğrencinin sigortalı bir işte çalışması durumunda ise yardım kesilmektedir. Bunun yanı sıra yardım alan çocuğun vefat etmesi gibi bir durumla karşılaşıldığında da devlet tarafından verilen yardım kesilmektedir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Herhangi bir gelire sahip olmayan ailelerin çocuklarına verilen SED yardımı hakkında merak edilen bir diğer soru ise SED yardımı başvurusu nasıl yapılır? Sorusudur. SED yardımına başvuru gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Ön başvurunuzu e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Mahkum aileleri, düzenli geliri olmayan kişiler  e-devlet üzerinde yardım talebinde bulunabilmektedir. ALO183 ve ALO144 hatlarına ulaşım gerçekleştirerek başvuru sonucunuz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı

Durumu olmayan ailelerin 0-6 yaş aralığında bulunan çocuklarına şartlı sağlık yardımı verilmektedir. Çocukların sağlık durumlarının kontrol altına alınması, sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi ve aşıların düzenli olarak yaptırılması için şartlı sağlık yardımı oldukça önemlidir. Sigortalı işte çalışmayan ailelerin çocukları da bu yardıma başvuru gerçekleştirebilmektedir. 0-6 yaş aralığındaki çocuklara ve mahkum ailelerine her ay 45 TL ödeme yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar?

2021 yılında belirlenen Şartlı Sağlık Yardımı ücreti 45 TL olarak bildirilmiştir. 0-6 yaş aralığında çocuğu olan aileler her ay 45 TL yardımdan yararlanabilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bir diğer yardım ise Şartlı Eğitim Yardımı olarak bilinmektedir. Muhtaç aileler çocukları için bu yardımdan yararlanabilmektedir. Ancak dört seferden fazla okula gidilmemesi durumunda şartlı eğitim yardımı iptal edilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar?

Temmuz ayında gerçekleştirilen 2021 yılı zammı doğrultusunda şartlı sağlık yardımı miktarı aşağıdaki gibidir.

 • İlköğretim eğitimi gören erkek öğrenciler için aylık 45 TL yardım yapılmaktadır.
 • İlköğretim eğitimi gören kız öğrenciler için aylık 50 TL yardım yapılmaktadır.
 • Ortaöğretim eğitimi gören erkek öğrenciler için aylık 55 TL yardım yapılmaktadır.
 • Ortaöğretim eğitimi gören kız öğrenciler için aylık 75 TL yardım yapılmaktadır.

Pandemi Sosyal Destek Yardımı

Pandemi sosyal destek yardımı pandemi sürecinde işini kaybeden, maddi yetersizlik yaşayan ailelere verilmektedir. Pandemi sosyal destek yardımı muhtaç ailelere 1100 TL olarak verilmektedir.

Mahkum Maaşı Ne Kadar ?

Mahkum Maaşı Ne Kadar ? Evine bakmakla yükümlü oldukları halde, kişilerin cezaevine girmesi durumunda maaş hakkı var mı ? Devlet cezaevine giren kişiye herhangi bir yardımda bulunmuyor, fakat ailelerinin de mağdur olmaması için mahkum yakınlarına (mahkum çocuğuna, mahkum eşine, mahkum ailesine) yardımları bulunmakta.

Mahkum Yakınlarına Dernekler ve Vakıflar Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Mahkum yakınlarına dernekler ve vakıflar tarafından yapılan yardımlar nelerdir? sorusunun pek çok cevabı bulunmaktadır.

Mahkum Yakınlarına Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • T.C Kimlik kartı ve fotokopisi
 • Müddetname belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Fakirlik belgesi
 • SGK işsizlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • Mal beyanı belgesi

Mahkum yakınlarına yardım başvurusu için gerekli belgeler arasında yer almaktadır.

Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Mahkum yakınlarına yapılan yardımlardan mahkum aileleri ve çocukları yararlanabilmektedir. Peki, mahkum eşlerine maaş ne kadar?

Mahkum Eşlerine Maaş Ne Kadar?

Mahkum eşlerine maaş hakkında herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Ancak mahkum eşleri herhangi bir maaş almasa da, mahkum çocuklarına eğitim yardımı, SED yardımı ve sağlık yardımı gibi yardımlar yapılmaktadır.

Babası Cezaevinde Olan Çocuğa Maaş 

Babası cezaevinde olan çocuğa maaş çocuğun eğitim seviyesine ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Babası cezaevinde bulunan çocuklara maaş bağlanmasa da, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, SED yardımı gibi yardımlardan yararlanabilmektedir.

Mahkum Ailelerine Yardım İçin Nereye Başvurulacak?

Mahkum ailelerine yardım için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Başvurulur?

Mahkum ailelerine maaş başvurusu yapmak için bağlı bulunduğunuz belediye, kaymakamlık ya da valiliklere başvuruda bulunabilir ya da yardım dernek ve vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum