KYK Burs ve Yurt Başvurusu Ne Zaman? Kimlere Alabilir? Açıklandı Mı? Sonuçları?

KYK Burs ve Yurt Başvurusu Ne Zaman? Kimlere Alabilir? Açıklandı Mı? Sonuçları?
KYK burs alarak öğrenim hayatını sürdüren bir çok öğrenci bulunmaktadır. KYK hem burs hem de yurt imkanı sağlayan devletin bir kurumudur.KYK Burs ve Yurt Başvurusu Ne Zaman? Kimlere Alabilir? Açıklandı Mı? Sonuçları?Üniversite...

KYK burs alarak öğrenim hayatını sürdüren bir çok öğrenci bulunmaktadır. KYK hem burs hem de yurt imkanı sağlayan devletin bir kurumudur.

KYK Burs ve Yurt Başvurusu Ne Zaman? Kimlere Alabilir? Açıklandı Mı? Sonuçları?

Üniversite hayatına başlayan her öğrenci KYK burs ve yurt konusunda detaylı araştırma yapmaktadır. Bizler de sizlere bu yazımızda KYK nedir? KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? KYK burs başvurusu nasıl yapılır? Kimlere verilir? Ne zaman açıklanır? gibi bir çok sorunun yanıtını vereceğiz. KYK Burs ve Yurt Başvurusu Ne Zaman KYK Burs ve Yurt Başvurusu Ne Zaman

KYK Nedir?

Kredi Yurtlar Kurumu adıyla bilinen ve genellikle kısaltılmış bir şekilde ifade edilen KYK, liseyi bitirip üniversite okumaya hak kazanmış öğrencilere yurt ve kredi desteği sağlayan kurumun genel adıdır. Üniversiteye geçiş aşamasında KYK kelimesi ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Üniversiteyi farklı şehirlerde okumak isteyen kişiler, üniversite bitimine kadar kalacak yer arayışına girerler. Onlara kalacak yer imkanı tanıyan ve birçok kişinin olduğu yurtlara yerleştiren bu kurum, üniversite döneminde öğrencilere büyük oranda destek sağlamaktadır. Aynı şekilde üniversite döneminde maddi desteğe ihtiyaç duyulduğu için öğrencilere KYK tarafından belli tutarda aylık ödeme yapılmaktadır. Bu yurtlardan ve aylık ödemelerden faydalanmak için KYK tarafından belirlenmiş şartların taşınması gerekir.

KYK Yurt Başvurusu

Farklı şehirde herhangi bir üniversitenin bölümünü kazanan birçok öğrenci, üniversiteye yakınlık, imkanların kısıtlı olması, maddi durumun yetersiz olması ve daha farklı nedenlerden dolayı normal evler yerine KYK yurtlarını tercih ederler. Üniversite sınavına girdikten ve sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra tercih yapılır. Tercih sonuçları da açıklandıktan sonra yeni bir hayatın başlangıcı olarak genellikle farklı şehirlerde kalanlar yurt başvurusunda bulunurlar. KYK yurt başvurusu, üniversite tercihleri açıklandıktan hemen sonra yapılmaktadır. Belirli şartları taşıyan kişiler KYK tarafından belirlenen yurtlarda kalmaya hak kazanırlar. Yurt başvurusu, herhangi bir  üniversitenin ön lisans ve lisans bölümlerini örgün olarak okuyacak olan öğrenciler tarafından yapılmaktadır.

KYK Burs Başvurusu

KYK bursu, sosyal ekonomik ve maddi yönden zor durumda olan üniversite öğrencilerine ücretsiz olarak verilen burs çeşididir. KYK burs başvurusu yapıldıktan sonra uygunluğa göre öğrencilere geri ödemesiz burs desteği verilmektedir. Burs başvuruları da yurt başvuruları ile aynı tarihlerde yapılmaktadır. Gençlik ve spor il müdürlüğüne bağlı olan KYK, burs başvurusu yapacak olan kişilerde de birtakım şartlar aramaktadır. Burs alan kişiler önlisans veya lisans dönemleri boyunca kesintisiz burs desteği alırlar. 2021 yılında 650 TL olarak belirlenen KYK bursu yüksek lisans öğrencileri için de 1300 TL olarak ödenmektedir. KYK bursu, öğrenim kredisinden farklıdır. Öğrenim kredisi okul hayatından sonra geri ödenirken, burs karşılıksız olarak verilmektedir.

KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman?

Tercih dönemi sona erip sonuçlar açıklandıktan sonra üniversite öğrencileri KYK yurt başvurusu ne zaman sorusunun cevabını bulmak isterler. 2021-2022 öğrenim yılı için yurt başvuru tarihleri belli olur olmaz internet üzerinden erişime açılmaktadır. Yurt başvurusunda bulunacak kişiler, KYK sitesi üzerinden gereken şartları taşıyıp taşımadıklarını kolaylıkla öğrenebilir ve daha sonra burs başvurusunda bulunabilirler. KYK yurt başvurusu sonuçlarını öğrenmek için E-Devlet üzerinden

https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvuru-sonucu-sorgulama

adresini ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz. KYK Burs ve Yurt Başvurusu Ne Zaman? Kimlere Alabilir? Açıklandı Mı?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman?

Burs başvuruları da her yıl olduğu gibi bu yıl da yurt başvurularıyla aynı dönemde alınacaktır. Burs başvurusu yapmak isteyen kişiler başvuruları takip etmeli ve Kredi ve yurtlar kurumundan gelecek açıklama doğrultusunda hareket etmelidirler. Burs başvurularının bu yıl 13 Eylül tarihine kadar başlaması beklenmektedir. 2021 yılı KYK burs başvurusu ne zaman sorusuna cevap bulmak isteyenler internet üzerinden başvurunun başlayacağı tarihi takip edebilirler.

KYK Bursu Kimlere Çıkar?

Adına mal varlığı olmayan veya ailesinin üzerinde ev, araba ve arsa gibi gayrimenkul bulunmayan kişiler, şehit aileleri ve birinci dereceden şehit yakınları, maddi durumu kötü olan ve anne babası boşanmış olan kişiler KYK bursu almada öncelikli kişilerdir. Bu şartları taşıyan kişiler geri ödemesiz burstan faydalanabilmektedir. Bunların yanı sıra öğrenim görülecek üniversitenin ailenin ikamet ettiği yerden uzak olması da burs çıkması için önemli olan gerekli bir detaydır.

KYK Başvuruları Ne Zaman?

KYK başvuruları ne zaman sorusu yurt ve burs başvurularının ne zaman olduğunu araştıran üniversite  genel olarak sorguladığı sorulardan bir diğeridir. KYK başvuruları, burs başvurusu ve yurt başvurusu olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

KYK Burs Sonuçları

KYK bursuna başvuran öğrenciler daha sonra burs sonuçlarının açıklanacağı günü heyecanla beklerler. Burs almaya hak kazanan öğrenciler, TC  kimlik numaraları ile burs alıp almadıklarını öğrenebilirler. KYK burs sonuçları, Kredi ve yurtlar genel müdürlüğü sitesinde yayınlanmaktadır.

KYK Borcu Nedir?

Öğrenim hayatı boyunca burs alan kişiler geri ödemesiz bir şekilde burs almaktadır. Bunun yanı sıra her ay öğrenim kredisi adı altında Kredi ve yurtlar genel Müdürlüğü’nden kredi alan kişiler iş hayatına   başladıkları andan itibaren aldıkları ücreti geri ödemekle yükümlüdürler. KYK borcu olarak da tanımlanan bu ödemenin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Her ay kişinin hesabına yatırılan para yine aynı şekilde ve miktarda kısım olarak ödenebildiği gibi tüm borç tek seferde de ödenebilmektedir.

KYK Borç Ödeme

KYK borç ödeme işlemi, Kredi ve yurtlar genel müdürlüğü internet sitesinin e ödeme bölümünden yapılabildiği gibi, Ziraat bankasına ait ATM ve mobil veya Ziraat Bankası internet bankacılığından da kolaylıkla yapılabilmektedir. Ödenmeyen kredi borçlarına gecikme faizi uygulanmaktadır. En çok 18 taksit halinde ödenen  bu borçlar, iki ayda bir ödenebilmektedir.

KYK Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

KYK burs başvurusu için gerekli belgeler tamamlandıktan sonra burs başvurusunda bulunmak mümkündür. YKS sınav sonuç belgesi, öğrenci olduğuna dair öğrenci belgesi, nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi, askerlik durumunu gösterir belge, burs başvurusu yapacak kişilerde istenen belgelerdendir. KYK resmi sitesinde burs başvurusunda bulunmak için gerekli olan diğer tüm evraklara detaylı bir şekilde yer verilmektedir.

KYK Bursunu Kimler Alabilir?

Maddi durumu yetersiz olan kişiler, ekonomik ve sosyal açıdan yetersiz olan kişiler, maddi durumu asgari düzeyin altında olan kişiler, ailesinden uzakta ikamet eden ve üzerine hiçbir şey kayıtlı olmayan kişiler, KYK bursunu alabilmektedir. KYK bursundan faydalanabilmek için tüm şartlar detaylı olarak incelenirken, öğrenim kredisinden bu şartları taşımayan birçok kişi faydalanabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum