Kira Yardımı Kimler Alabilir 2023? Nereden Alınır? Şartları Nelerdir?

Kira Yardımı Kimler Alabilir 2023? Nereden Alınır? Şartları Nelerdir?
Kira Yardımı Kimler Alabilir 2023? Nereden Alınır? Şartları Nelerdir?Kira Yardımı Kimler Alabilir 2023? Nereden Alınır? Şartları Nelerdir? Kimler kira Yardımı Alabilir? Kira Yardım Başvuru formu Kira yardımı başvurusu sonrasından...

Kira Yardımı Kimler Alabilir 2023? Nereden Alınır? Şartları Nelerdir?

Kira Yardımı Kimler Alabilir 2023? Nereden Alınır? Şartları Nelerdir? Kimler kira Yardımı Alabilir? Kira Yardım Başvuru formu Kira yardımı başvurusu sonrasından devlet tarafından ihtiyaç sahibi aileler ya da esnaf olan vatandaşlarımıza esnaf kira yardımı ve gelir kaybı desteği vererek büyük ölçüde yardımda bulunmaktadır.

Kira Yardımı Kimler Alabilir 2023

Muhtaç ailelere yönelik yapılan kira yardımı ile dar gelirli ailelere bir miktar kira yardımı yapılmaktadır. Kiranın belli miktarı karşılanmakta olup, hane gelirinin belirli bir miktarın altında olması ve gerekli şartlara uygun olunması gerekiyor. Kira yardımı emekli, dul, yetim ve ölüm maaşı alanlara yapılmamaktadır. Bu yüzden başvuru yapmadan önce mutlaka başvuru şartlarını ve kimler kira yardımı alabilir konusunu iyice araştırmak gerekiyor.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023?

Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? konusunu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız çok yoğun bir şekilde araştırmaktadır. Biz de sizlere kira yardımından nasıl yararlanacağınız konusunda bilgi paylaşımı yapacağız. Kira yardımı almak için öncelikle şartlara uygun olmanız gerekiyor. Şartlara uygun olan dar gelirli vatandaşlar ön başvuru yapmaları halinde, başvuru onaylanma sürecine girecektir. Başvuru onaylanma süresi sonrasında olumlu ya da olumsuz olarak bilgi paylaşımında olunacaktır. Kira yardımına başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler E-Devlet üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölümünden 5543 sayılı İskan Kanunu Kapsamında Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması

https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971

kısmından yapabilirler. Eğer riskli yapı kira yardımından yararlanmak istiyorsanız da yine E-Devlet üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı 6306 sayılı Kanun Kapsamında Riskli Yapı Kira Yardımı Başvurusu

https://www.turkiye.gov.tr/csb-kentsel-donusum-kira-yardimi-basvurusu-4621

yapmanız gerekiyor.

Kira Yardımı Nereden Alınır?

Kira yardımı nereden alınır? Kira yardımı talebinde bulunan vatandaşlara yönelik yapılan bu yardım için öncelikle gerekli şartlara uygun olmanız gerekiyor. Daha sonra sizden istenen evraklarla birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz. Kira yardımı için başvuru yapıldıktan sonra ve onaylanma sürecinin de olumlu sonuçlanması sonrasında devlet tarafından E-Devlet üzerinde hesap numaranız tanımlıysa hesabınıza yatmaktadır. Eğer hesabınız tanımlı değilse PTT'ye giderek kimliğinizle alabilirsiniz.

Kira Yardımı Başvurusu Şartları Nelerdir?

Kira yardımı başvurusu yapılmadan önce mutlaka şartlara uygun olup olmadığınız araştırmanız gerekiyor. Kira yardımından yararlanmak için emekli olmamanız gerekiyor. Bunun yanında dul, yetim ve ölüm maaşı da almıyor olmanız gerekiyor.

Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

 • Hane içi gelirin belirlenen seviyenin altında olması
 • İhtiyaç sahibi olmak
 • Emekli maaşı almıyor olmak
 • Dul maaşı almıyor olmak
 • Yetim aylığı almıyor olmak
 • Ölüm aylığı almıyor olmak
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekiyor
 • Düzenli maaş almıyor olmak

Hane Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvuru ve Şartları Nelerdir?

Kira Yardımı Başvurusu Sorgulama nasıl yapılır?

Kira yardımı başvurusu sorgulama işlemi yapabilmeniz için öncelikle kira yardımına başvuru yapmanız olmalıdır. Kira yardımı şartlarına uygunsanız ve gerekli belgeleri teslim ettiyseniz artık başvurunuzu tamamlamış oluyorsunuz. Başvuru yaptıktan sonra onaylanma süresi biraz uzun sürebilir. Çünkü hane içini detaylı bir şekilde araştırmaktadırlar. Başvurunuz onaylandıktan sonra E-Devlet

https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971

adresi üzerinden sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kira yardımı başvurusu için gerekli evraklar olarak sizden bazı belgeler istenmektedir. Eğer devlet tarafından kira yardımından yararlanmak istiyorsanız, sizden istenen belgeleri tamamlayıp o şekilde başvuru yapmanız gerekiyor. Kira yardımı başvurusu yapmak için evinizin riskli yapı kapsamı içinde ve ikamet etmek için risk teşkil ediyor olması gerekiyor.

Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler nelerdir?

 • Başvuru yapanın kimlik fotokopisi
 • Doldurulan başvuru dilekçesi
 • Riskli yapı olduğuna dair belge ve yıkım için form
 • İkametgah belgesi
 • Ziraat Bankası'nda hesap bulunduğuna dair belge fotokopisi
 • Tapu kaydı
 • Başvuru sahibi üzerine herhangi bir son 3 aylık dönemdeki fatura

Kira Yardımı Başvurusu Formu

Kira yardımı başvurusu formu mutlaka doldurulması gerekmektedir. İlk olarak temin etmeniz gereken başvuru formunu mutlaka doğru ve güncel bilgilerle doldurmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir durum bulunmaktadır. Hangi kira yardımından yararlanmak istediğinizi belirtmelisiniz. Riskli yapı kira yardımından mı yoksa ihtiyaç sahibi olduğunuz için yararlanmak istediğiniz kira yardımından mı konusunda başvuru yaparken dikkat etmeniz gerekiyor. Kira yardımından 2 şekilde yararlanılmaktadır. İlk olarak ihtiyaç sahibiyseniz 5543 sayılı İskan Kanunu Kapsamında Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması yardımından yararlanabilirsiniz. İkinci olarak 6306 sayılı Kanun Kapsamında Riskli Yapı Kira Yardımı Başvurusu yardımından yararlanabilirsiniz. Bu iki ayrı kira yardımı birbirinden farklıdır. O yüzden yapacağınız başvuruya iyice göz atmanız gerekiyor. Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereden Alınır? Şartları Nelerdir?  

Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira yardımı ne kadar konusuna değinecek olursak; kira yardımı olarak devlet tarafından verilmesinden dolayı, kiranın tamamı karşılanmamaktadır. Kiranın bir kısmı hesabınıza aylık olarak yatmaktadır.  Kira yardımı maksimum olarak 1000 TL'ye kadar desteklenmektedir.

Kira Yardımı Reddedildi Ne Demek?

Kira yardımı reddedildi mesajıyla karşı karşıya geldiyseniz, mutlaka başvuru için gerekli olan şartları ve sizden istenen evrakları karşılamadığınız anlamına gelmektedir.

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Kira yardımı için nereye başvuru yapacaklarını bilmeye vatandaşlarımız, öncelikle hangi kira yardımından yararlanmak istediğini belirtmesi gerekiyor. 2 farklı kira yardımı bulunmaktadır. Riskli yapı onarımı için kira yardımı ve ihtiyaç sahibi ailelere verilen kira yardımı bulunuyor. Siz de hangi kira yardımından yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Kira Yardımını Kimler Alabilir?

Kira yardımını kimler alabilir? Kira yardımını öncelikle riskli yapıya sahip olan vatandaşlarımız, bina yapımları tamamlanana kadar alabilir. Bunun dışında kira yardımını ihtiyaç sahibi aileler için gerekli şartları ve belgeleri tamamladıktan sonra alabilirler.

Kira Yardımı Kaç Ay Alınır?

Kira yardımı kaç ay alınır? Riskli yapı için kira yardımı 18 ay olarak verilmektedir. Ancak kentsel dönüşüm için verilen kira yardımı da yeni düzenleme ile 36 aydan 48 aya çıkartılmıştır. Kira yardımının 12 aylık ilk ödemesi peşin olarak verilmektedir. Kalan kısmı da 6 ay boyunca ödenecektir. Önemli olarak belirtmek gerekirse, kira bedelini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belirleyecektir.

Kira Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Kira yardımı ayın kaçında yatıyor? Devlet tarafından verilen kira yardımı ile muhtaç ailelere yönelik maddi imkan sağlanıyor. İhtiyaç sahibi olan aileler istenen belgeler ve şartları karşıladığının kanıtlarıyla başvurularını gerçekleştirebilirler. Kira yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi aileler, başvurularını yaptıktan 15 gün içerisinde hesaplarına yatmaktadır.

Kira Yardımı Devam Ediyor Mu?

Kira yardımı devam ediyor mu? Kira yardımı ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapıldığı takdirde, ihtiyaç sahibi durumunda oldu süre boyunca devam etmektedir. İhtiyaç sahibi olmadığı belirlendiği takdirde kira yardımı kesilmektedir.

E-Devletten Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devletten kira yardımı başvurusu nasıl yapılır konusu 2 farklı istek doğrultusunda yapılmaktadır. İlk olarak ihtiyaç sahipliği olması durumunda devletten kira yardımı alınmaktadır. Diğer bir başvuru seçeneği de riskli ve kentsel dönüşüm içerisinde olan bina sahiplerine yönelik yapılan kira yardımıdır.

Kira Yardımı Başvuru Dilekçesi

Kira yardımı başvuru dilekçesi doldurulduktan sonra ve sizden istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru bilgilerle birlikte başvurunuzu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce mutlaka gerekli şartlara uygun olduğunuzu teyit etmeniz gerekiyor.

Kira Yardımı İletişim Numarası

Kira yardımı iletişim numarası olarak ALO 144 Sosyal Yardım Hattı'ndan gerekli bütün bilgiyi alabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum