Evlilik Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? 2024 Başvurusu ve Alma Şartları

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? 2024 Başvurusu ve Alma Şartları
Evlilik Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Başvurusu ve Alma Şartları. Evlilik Yardımı Nedir? Evlilik Yardımı Parası Ne Kadar? Evlilik Yardımı Nereden Alınıyor?Evlilik yardımı; Ölüm geliri veya aylığı almakta iken evlenen...

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Başvurusu ve Alma Şartları. Evlilik Yardımı Nedir? Evlilik Yardımı Parası Ne Kadar? Evlilik Yardımı Nereden Alınıyor?

Evlilik yardımı; Ölüm geliri veya aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen kız çocuklarına bir defaya özgü olmak üzere, evlenme tarihindeki gelir veya aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenen ölüm yardımıdır.

Evlilik Yardımı Nedir?

Evlenecek olan kişilere verilen yardımdır. Yeterli şartları sağlamanız halinde evlilik parası almaya hak kazanırsınız. Yazımızın içeriğimde evlilik yardımı ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır?

Ölüm geliri veya aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen kız çocuklarına bir defaya özgü olmak üzere, evlenme tarihindeki gelir veya aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenen ölüm yardımıdır. Çalışmayan, yetim aylığı alan bayanlar çeyiz parası alabilir.

Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik yardımı başvurusu, evlendirme ödeneği için başvuru yaptığınız ikametgâhınızın bulunduğu il ya da ilçe SGK müdürlükleridir. SGK hizmet merkezlerinden çeyiz parası da alınmaktadır. Evlilik yardımından faydalanmak için SGK il ve ilçe müdürlüklerine müracaat ederek evlilik yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Anne ya da babası 1 Ekim 2008 tarihinden önce memur olması halinde, başvurularını Ankara’da yer alan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na giderek yapabiliyorlar. E-Devlet üzerinden

https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-evlilik-yardimi-basvurusu

evlilik yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Evlilik Yardımı Parası Ne Kadar?

Evlilik yardımı parası 01.01.2021 tarihi itibari ile 750 TL'dir. Evlenme ödenek tutarı en son aldığınız yetim maaşına göre hesaplanmaktadır.  En son aldığınız yetim maaşını 12 ya da 24 ile çarparak alacağınız çeyiz parası yardım ödeneğini hesaplayabilirsiniz, evlilik yardımı parası hakkında kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Para Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Evlilik Yardımı Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Evlenme yardım parası için hak sahibi kız çocuğunun bir dilekçe ile Kuruma başvurması gerekir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle beraber evlilik cüzdanının da  bir örneğinin  kuruma verilmesi zorunludur. Evlilik Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Başvurusu ve Alma Şartları

Evlilik Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Ölüm geliri veya aylığı alıyorken evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen kız çocuklarına bir defaya özgü olmak üzere evlilik yardımı yapılmaktadır. Evlilik  tarihindeki gelir veya aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenen ölüm yardımıdır. Evlilik yardım parası ödenmesi için hak sahibi kız çocuğunun bir dilekçe ile Kuruma başvurması gerekir.

Evlilik Yardımı Kimlere Verilir?

Anne ve babasından aylık-gelir alan kız çocuklarına evlenmeleri durumunda ödenen yardımdır. Sadece SSK'lılar değil, Bağ- Kur'dan yetim aylığı yardımı alanlar da bu imkandan faydalanabiliyor.

Evlilik Yardımı Nereden Alınıyor?

Çeyiz parası için başvuru için, yetim aylığı alan ve sonrasında  evlenen bayanın ikametgahının bulunduğu il ya da ilçe SGK müdürlüklerine veya SGK hizmet merkezlerine yapılmaktadır.

Devlet Evlenenlere Çeyiz Parası Veriyor Mu?

Evlendiği için SGK'dan aldığı ölüm aylığı kesilen kız çocuklarına ölüm aylığının 2 yıllık tutarı kadar evlilik yardımı yapılır, bilinen adıyla çeyiz parası ödenir. SGK'dan ölüm aylığı alan kız çocukları, evlendikleri taktirde aldıkları aylıkları kesilir.

Çeyiz Parası Ne Kadar Alınıyor?

Ölüm aylığının iki yıllık tutarı çeyiz parası olarak kişiye ödenmektedir. SGK’dan yazılı olarak çeyiz parasının talep edilmelidir. Talep olmadığı taktirde çeyiz parasından faydalanamazsınız.

Çeyiz Parası Sorgulaması

Çeyiz sorgulaması yapmak için ALO 170'i arayabilir veya e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Çeyiz Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Çeyiz parasına başvuru yapabilmek için öncelikle gerekli belgelerin hazır edilmesi gerekmektedir. Gerekli belgeler aşağıda belirtilmiştir;

  • Kimlik
  • Evlenme cüzdanı
  • Başvuru yapılan kurumdan alınacak dilekçe.

Kimler Çeyiz Parası Alamaz

  • Çalışan bayanlar yetim aylığı almadığı için çeyiz parası alamaz
  •  Kişi yapacağı her evlilik için ayrı ayrı çeyiz parası alamaz
  • Erkekler çeyiz parası alamaz

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.