Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Engelli Maaşı Ne Kadar?
Evde bakım maaşı bakıma muhtaç olan yaşlıların, hastaların evde bakılması halinde verilen maaşı ifade etmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen maaş ile bakımı yapılan kişinin ve bakımı...

Evde bakım maaşı bakıma muhtaç olan yaşlıların, hastaların evde bakılması halinde verilen maaşı ifade etmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen maaş ile bakımı yapılan kişinin ve bakımı yapan kişinin yardım almasını mümkün hale getirilmiştir. Evde bakım maaşının alınabilmesi için bakanlık tarafından belirlenmiş olan şartların sağlanması gerekir. Gerekli şartları sağlayan kişiler için aylık olarak evde bakım parasının alınması mümkündür. Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin öncelikli olarak online veya fiziki olarak maaşı almak için başvuruda bulunması gerekir. Başvuruların ardından başvuru yapan kişilerin uygun olup olmadığına yönelik olarak araştırmalar yapılır. Kriterleri taşıdığına karar verilen kişilere yönelik olarak evde bakım maaşının alınması mümkündür.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu yapmak isteyen kişilerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekir. Evlerinde yakınlarına bakan kişiler için sunulan desteğin alınabilmesi için başvuruların gerçekleştirilmiş olması gerekir. Başvuru esnasında istenen belgelerin tamamlanması gerekir. Bakanlık ile iletişime geçen kişilerin gerekli evrakları öğrenerek başvuruda bulunmadan önce sağlanması gerekir.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı sorgulaması yapmak isteyen kişilerin başvuruda bulunduğu kurumlar ile iletişime geçerek sonuçları öğrenmesi mümkündür. Bakanlığın Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler ile birlikte yaklaşık bir ay içinde evde bakım maaşı alacak olan kişiler belirlenmektedir. Evde bakım maaşının sonuçları ise illere göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak evde bakım maaşı başvuruların süreleri 1 ay sürerken başvuruyu takip eden diğer ayda maaş yatmaya başlamaktadır. Evde bakım maaşı almak için başvuruda bulunmuş olan kişilerin gerekli kurumlar ile iletişime geçerek maaşını sorgulaması mümkündür. Evde engelli bakım maaşı sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu

adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Formu

Evde bakım maaşı başvuru formu maaşı almak için başvuruda bulunacak olan kişilere verilen formu ifade etmektedir. Evde bakım maaşını almak için bakanlığa başvuruda bulunan kişilerin öncelikli olarak başvuru formunu doldurması gerekir. Temel bilgilerin yer aldığı başvuru formunu dolduran kişilerin bakım maaşı almak istediğini belirtmesi gerekmektedir. Aynı zamanda formu doğru bilgiler ile doldurmak oldukça önemlidir. Yanlış bilgiler ile doldurulan formların tespit edilmesi halinde kişilere cezai işlemler uygulanmaktadır ve bakım maaşı alamamaktadır. Evde bakım maaşı başvuru formunu dolduran kişiler aynı zamanda kurumlara giderken gerekli belgelerin götürülmesi gerekmektedir. Başvuru formu ve belgelerin incelenmesi ile şartlar için uygun görülen kişiler için evde bakım maaşı ödemelerine başlanmaktadır. Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Şartları  

Evde Bakım Maaşı Başvuru Telefon Numarası

Evde bakım maaşı başvuru telefon numarası her il için farklıdır. Evde bakım maaşı başvurusu hakkında detaylı bilgiler edinmek için başvuruda bulunmak istenen müdürlüğün numarasının aranması yeterli olacaktır. Müdürlükler ile iletişime geçen kişilerin gerekli belgeleri ve başvuru sonuçlarını öğrenmesi de mümkündür.

SED Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru ve Şartları

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Evde bakım maaşı ne kadar oldu sorusu yeni açıklamalar ile gündeme gelmiştir. 2021 yılında evde bakım maaşının fiyatı 1.798 TL olarak açıklandı. Her yıl evde bakım maaşı üzerinde yapılan artışlar ile birlikte daha çok ailenin ihtiyacı karşılanmaya çalışılmaktadır. Evde bakım maaşı fiyatları ise Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Çeşitli faktörlerin göz önüne alınması ile hesaplanan maaş her ay düzenli olarak başvurusu onaylanmış olan kişilere verilmektedir.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı ne kadar? sorusunu soran bir çok ihtiyaç sahibi ve engelli vatandaşa bakan kişilerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Engelli maaşı ne kadar oldu gibi soruların sorulmasıyla birlikte sizler için araştırma yaptık. %40-69 arasında engelli maaşı 865 TL, %70 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşların engelli maaşı 1.298 TL'dir. 18 yaş altı engelli yakınına bakan vatandaşların engelli maaşı 865 TL, ağır silikozis hastası olanların aylığı da 2.382 TL olarak belirlenmiştir.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak için çeşitli şartların sağlanmış olması gerekir. Bakanlık tarafından belirlenen şartları sağlayan kişilerin evde bakım parasını alması mümkündür. Evde bakım maaşı alma şartları ise şu şekildedir;

 • Evde bakım maaşının alınmak istendiği kişinin engelli veya yardıma muhtaç olması gerekir.
 • Evde bakım maaşının alınabilmesi için bireylerin yaşadıkları hanelerde yer alan kişilerin gelirlerinin asgari ücretin üçte biri kadar olması gerekir.
 • Bakımı yapılan kişilerin hastaneden alınmış olan bakıma muhtaçlığını gösteren belgelerin olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan kişilerin evlerinde yapılacak incelemeler sonucunda bakıma muhtaç olan kişinin teyit edilmesi gerekir.

Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin gerekli olan şartları sağlaması halinde maaşı almaya başlaması mümkündür.

Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaşı için gerekli belgeler birkaç kalemden oluşmaktadır. Kişilerin başvuru yapacakları esnada yanında belgeleri götürmesi halinde hemen başvuruda bulunması mümkündür. Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerden istenen belgeler ise şu şekildedir;

 • Başvuru dilekçesi
 • Bakımı yapılacak olan kişinin ve bakımı yapan kişinin nüfus cüzdanlarının fotokopisi
 • Kişilerin ikamet ettiği adreslerde bulunan kişilerin beyan edilmesi
 • Bakımın yapılacağı evde yaşayan kişilerin gelir düzeylerini gösteren maaş bordrosu
 • Bakımı yapan ve bakımı yapılacak olan kişilerin iki adet resmi
 • Okuma durumlarının olması halinde öğrencilik belgesi
 • Bireye yönelik alınmış olan vasilik belgesi
 • Ailenin boşanmış olması halinde boşandığını gösteren belge

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı alabilecek kişiler öncelikli olarak belirtilen şartları taşımalıdır. Belirtilen şartları taşıyan kişiler başvuru yapabilmektedir. Evde bakım maaşını alabilecek olan kişiler ise bakıma muhtaç olan kişinin bakımını üstlenmiş olan akraba kişilerdir. Akraba olarak sayılabilen kişiler ise şu şekildedir;

 • Bakıma muhtaç olan kişinin eşi, çocukları ve çocuklarının eşleri
 • Bakıma muhtaç kişinin annesi, babası ve bunların anne, babası
 • Evde bakım parası alabilecek olan kişiler arasında kişilerin torunları ve torunlarının eşleri bulunmaktadır.

Evde bakım parası aynı zamanda üvey akrabalık ilişkileri geçerli olduğunda da verilmektedir. Eşlerinin anne, babası ve eşlerinin amcası gibi çeşitli akrabalık ilişkilerinde evde bakım maaşının alınması mümkün olmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

 Evde bakım maaşı yatan iller 2021 yılında 28 olarak açıklanmıştır. Evde bakım maaşı yatan iller ise şu şekildedir;

 • Bolu, Adana, Tokat, Aydın, Kayseri, Kocaeli, Afyonkarahisar, Gaziantep, Bilecik, Karabük, Ankara, Zonguldak, Konya, İstanbul, Bursa, Antalya, İzmir, Şanlıurfa, Balıkesir, Manisa, Ordu, Kırıkkale, Sakarya, Aksaray, Diyarbakır, Samsun, Kırklareli ve Uşak.

Belirtilen şehirlerde yer alan başvuru yapmış ve maaş alacak olan kişilerin banka hesaplarını kontrol ederek maaşlarına ulaşması mümkündür.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Evde bakım maaşı yatma zamanı düzenli olarak her ay şeklindedir. Evde bakım parası almak için başvuruda bulunmuş olan ve değerlendirmeler sonucunda maaşa bağlanan kişiler için her ayın 15’inde evde bakım maaşı yatırılmaktadır. Her ay düzenli yatan maaşın kişilerin hesaplarına ödemesi gerçekleştirilecektedir. Maaş yatan illerde yer alan kişilerin maaşlarını her ay belirtilen tarihte alması mümkündür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum