Eş Yardımı Ne Kadar? Kimler Alabilir? Başvuru Formu

Eş Yardımı Ne Kadar? Kimler Alabilir? Başvuru Formu
Eş Yardımı Ne Kadar 2023? Aile yardımı ne kadar oldu? Memur 2023 aile yardımı ne kadar? Eş yardımı kimler alabilir?Eş yardımı sayesinde ihtiyaç sahibi olan ailelerin maddi açıdan sıkıntı çekmemeleri hedeflenmektedir. Verilecek...

Eş Yardımı Ne Kadar 2023? Aile yardımı ne kadar oldu? Memur 2023 aile yardımı ne kadar? Eş yardımı kimler alabilir?

Eş yardımı sayesinde ihtiyaç sahibi olan ailelerin maddi açıdan sıkıntı çekmemeleri hedeflenmektedir. Verilecek olan eş yardımının miktarı, çalışan kişinin kazanmış olduğu ücrete göre değişiklik göstermektedir. Devletin belirlemiş olduğu eş yardımı miktarı için dört farklı destekleme yardımı vardır. Eğer eş yardımı almaya uygun kişiler varsa, aylık olarak düzenli şekilde yardımdan istifade edebilirler. 

Eş Yardımı Ne Kadar Oldu 2023

Eş yardımı ne kadar oldu? Verilecek olan eş yardımı için belirlenen bazı koşullara uymayan kişiler eş yardımından yararlanamamaktadır. Devlet tarafından hedeflenen kitle, sosyal açıdan yardıma ihtiyacı olan veya toplumun diğer fertlerine göre daha düşük ücretler alan aileleri kapsamaktadır. Prosedürlere uygun şekilde yapılacak olan yardım talebi sonrasında, başvuru olumlu olarak değerlendirilmesi halinde, başvurunun kabul olduğu gün itibari ile başvuru onayının takip eden ilk ödemede, yardım başvurusu onaylanmış kişinin yardımdan faydalanma şansı bulunmaktadır.  eş yardımı ne kadar eş yardımı ne kadar

Eş Parası Ne Kadar 2023? 

 • Eş Parası Ne Kadar? Kişi başına düşmekte olan aylık kazanç miktarı 450 TL veya altında ise devlet tarafından verilen aylık eş yardımı miktarı 1.250 TL olmaktadır. 
 • Kişi başına düşmekte olan aylık kazanç miktarı 451 TL ile 911,15 TL aralığında olduğu takdirde ise devlet tarafından verilen aylık eş yardımı miktarı 1.100 TL olmaktadır. 
 • Kişi başına düşmekte olan aylık kazanç miktarı 912 TL ile 1372 TL aralığında ise devlet tarafından verilen aylık eş yardımı miktarı 950 TL olmaktadır. 
 • Devlet tarafından verilen aile yardımı için son ve dördüncü olarak yardım kapsamına giren aile tipi ise kişi başı hesaplanan ücret aylık olarak 1.372 TL ile 2.835 TL aralığında ortalama kazanca sahip olan kişileri ilgilendirmektedir. Kazanılan kazanç aile fertleri arasında bölünerek hesaplandığı takdirde belirtilen fiyatların arasında ücrete sahip olunuyorsa, aylık olarak devlet tarafından verilecek olan destek miktarı 850 TL olarak belirlenmiştir. 

Eş parasından yararlanacak olan kişiler için verilecek olan yardım parası dört farklı kademede verilir. Haneye giren kazanç miktarı, kişi başı bölünmekte ve bu fiyata göre devlet tarafından aylık maddi destek miktarı belirlenmektedir. Verilen eş yardımı yanında, hanede bulunan çocuklar için de devlet tarafından yardım verilmektedir. Çocuklar için verilecek olan yardımda ise hanede yaşayan çocuk sayısı dikkate alınmaktadır.

Çocuk Sayısına Göre Eş Yardımı Ne Kadar?

 • Hanede yaşayan çocuk sayısı 1 veya 2 olması halinde aylık olarak aileye yapılacak olan çocuk yardımı miktarı 350 TL olacaktır. 
 • Hanede yaşayan çocuk sayısı 3 olması halinde aylık olarak aileye yapılacak olan çocuk yardımı miktarı 450 TL olacaktır. 
 • Hanede yaşayan çocuk sayısı 4 olması halinde aylık olarak aileye yapılacak olan çocuk yardımı miktarı 550 TL olacaktır. 
 • Hanede yaşayan çocuk sayısı 5 olması halinde aylık olarak aileye yapılacak olan çocuk yardımı miktarı 650 TL olacaktır. 

  Verilen eş yardımı için gerekli koşulu sağlayan aileler, yardım aldığı sürece belirli aralıklarla yardıma uygunlukları kontrol edilmektedir. Aile yardımı almak için uygun olmayan veya daha sonradan evraklarda hatalı bilgiye rastlanan kişiler için aile yardımı kesilmektedir. Gerekli şartları taşımayan ve maddi olarak gereken kriterlerden daha fazla kazanca sahip olan aileler, ileriki süreçte tekrar eş yardımı için uygun hale geldikleri zaman yeniden başvuru yaparak eş yardımından yararlanabilirler.  Bunun yanında daha önce yapmış olduğu başvuru sonucu, maddi durumuna bağlı olarak red yemiş olan aileler de eş yardımı için gerekli olan maddi kazanç koşullarını sağladıkları takdirde daha sonraki süreçte başvuruda bulunarak yardımdan faydalanma imkanını elde edebilirler.  

Eş Yardımı Nasıl Alınır? 

Eş yardımı için internet üzerinden başvuruda bulunacak olan kişiler e-devlet yardımı ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunun yanında başvuru yapmak için en yakındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile de başvuru işlemleri gerçekleşebilir. E-devlet üzerinden başvuruda bulunacak olan kişilerin uygulaması gereken adımlar şu şekildedir: 

 1. Google tarayıcısı üzerinden turkiye.gov.tr adresine gitmek. 
 2. Açılan sayfada yer alan arama kutucuğuna Sosyal Yardım Başvurusu Hizmeti (Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı) yazılması veya bu şekil çıkan yazıya tıklanması gerekir. 
 3. Ekrana gelen sayfada yer alan yeni başvuru butonuna basılmalıdır. 
 4. Yeni başvuru butonuna tıkladıktan sonra gelen ekranda bilgilendirme metni yer almaktadır. Bu bilgilendirme yazısı okunmalı ve en alta inilerek kabul ediyorum kutucuğu işaretlenerek devam edilmelidir. 
 5. Gelen sayfada başvuru yapacak olan kişiye ait olan bilgiler sistem tarafından sorulmaktadır. Bu sorulara doğru şekilde cevaplar verilmeli ve en son olarak da soruları doğru cevapladığınızdan emin olduğunuz takdirde kaydedilmesi için onay verilmelidir.  

Eş Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir? 

 • Başvuru yapan kişinin Türk vatandaşı olması gerekmektedir. 
 • Başvuru yapan kişiye ait mavi kart olmamalıdır. 
 • Başvuru yapan kişinin Türkiye sınırları içerisinde bir adreste oturuyor olması gerekir. 
 • Başvuru yapan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. 
 • Başvuru yapılan hanede muhtar, yurtdışında çalışan işçi, yurt dışında borçlanmış kişi veya özel sandıklar kapsamında olan kişinin olmaması gerekir. 

Eş yardımı için başvuru yapacak olan kişinin gerekli olan şartları taşıyor olması gerekir. Aksi takdirde başvuru için gerekli olan işlemler yapılsa dahi başvurunun sonucu olumsuz olacaktır. Başvuru yapan kişiler için kararın 1 ay içerisinde açıklanması gerekmektedir. Yapılan başvuru sonrasında ekiplerin eve gelme zorunluluğu olmamaktadır. Daha önce başvuruda bulunmuş olan ve son bir sene içerisinde evine başvuru incelemesi için ekip gelmiş olan kişilerin daha sonraki başvuruları, süreci takip eden 1 yıl içerisinde olursa daha önceki ekibin incelemesi güncel olarak sistemde gözükür. 

Devlet Ödemeleri maddi yardım başvurusu için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.