Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?
Engelli Maaşı Nasıl Alınır?Herhangi bir nedenden ötürü doğuştan veya sonradan oluşan engeli bulunan vatandaşlar devletten engelli maaşı alabilmektedir. Bu bağlamda engelli maaşı nasıl alınır sorusu sıklıkla sorulmaktadır....

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Herhangi bir nedenden ötürü doğuştan veya sonradan oluşan engeli bulunan vatandaşlar devletten engelli maaşı alabilmektedir. Bu bağlamda engelli maaşı nasıl alınır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Engelli vatandaşların maaş alabilmesi için yardıma muhtaç durumda olması gerekir. Ekonomik anlamda iyi durumda olan engelli vatandaşlar bu maaştan ne yazık ki faydalanamamaktadır. Engelli maaşı alabilmek için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden rapor almanız gerekir. Raporu edindikten sonra kaymakamlıklara bağlı mal müdürlüklerine giderek bir başvuru formu almanız şarttır.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır Hangi Şartlarda Engelli Maaşı Alınabilir Başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak ilgili birime teslim edebilir ve başvuru sonucunu beklemeye başlayabilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandığında tarafınıza bir kısa mesaj gönderilir.

Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı alabilmek için birtakım şartları karşılamanız gerekir. Engelli maaşı başvuru şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaş olmak.
 • Hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte birinden fazla olmaması.
 • Üzerine mal ve mülk olmamak.
 • Sigortalı bir işte çalışmamak.
 • Sağlık kurulu tarafından onaylanan engelli raporuna sahip olmak.
 • En az %40 engele sahip olmak.
 • Engelli raporunun güncel tarihli olması.
 • 18 yaşından küçük olan engelli vatandaşlar için vasinin başvuru talebinde bulunması.
 • 69 yaşından küçük olmak.
 • Diğer sosyal yardım kurumlarından herhangi bir gelir elde etmemek.
 • Boşanılan eşten nafaka almamak.

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler engelli maaşı için başvuruda bulunabilmektedir. Ancak başvurunuz onaylandıktan sonra yukarıdaki şartlardan birini veya birkaçını kaybederseniz engelli maaşınız kesilecektir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli Maaşı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli maaşı ödeyerek engelli vatandaşların geçim sıkıntısını bir nebze de olsa azaltmayı amaçlamaktadır. %40 üzerinde engeli bulunan ve ekonomik anlamda yardıma muhtaç olan vatandaşlar başvuru yaparak bu yardımdan faydalanabilmektedir. Engelli maaşının 2022 yılındaki tutarı ise ortalama 1264,20 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Engelli maaşı alabilmek için 18 yaşından büyük, 69 yaşından küçük olmanız gerekir. Ayrıca yukarıda yer alan şartların tamamını sağlamalı ve form doldurarak başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuz alındıktan yaklaşık 14 gün sonra sonuç açıklanacaktır. Sonucun açıklanması yoğunluğa bağlı olarak 30 güne kadar uzayabilmektedir.

PTT Engelli Maaşı Ne Kadar?

PTT engelli maaşı ne kadar sorusu da bu maaştan faydalanmak isteyen engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. 2022 yılı itibarıyla engelli maaşı 1264,20 TL’ye yükselmiştir. Bu maaş üç ayda bir veya her ay olmak üzere PTT şubelerinden çekilebilmektedir. PTT kart çıkartarak veya kimlik ile başvuruda yapılarak maaş çekilebilir. Engelli maaşı her yıl enflasyon oranlarına göre değişiklik göstermektedir. Bulunduğunuz yıldaki enflasyon oranlarına göz gezdirerek gelecek yıl için belirlenecek olan engelli maaşlarını tahmin etmeniz mümkündür. Tüm bunların yanı sıra aklınıza takılan tüm soruların yanıtını alabilmek için ilgili vakıfları veya kurumları cep telefonunuz ile arayabilirsiniz.

Yüzde 90 Engelli Maaşı Ne Kadar?

%90 veya daha fazla oranla bir engeli bulunan vatandaşlar, yüzde 90 engelli maaşı ne kadar sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Engelli maaşları, engelin yüzdesine göre değişiklik gösterir. Bu bağlamda %70 ve daha fazla olan engelli maaşları 1264,20 TL olarak belirlenmiştir. Yani %90 oranında engeli bulunan vatandaşlar da devletten bu maaşı almaktadır. Eğer sağlık kurulu tarafından belirlenen %90 oranında engeliniz bulunuyorsa, ilgili kurum veya vakıflara başvuruda bulunarak engelli maaşı talebinde bulunabilirsiniz. Yapılan incelemeler sonucunda başvurunuz olumlu olarak sonuçlandığı takdirde tarafınıza aylık veya üç ayda bir olmak üzere ödeme yapılacaktır. Bu ödemeler PTT şubelerinden kartla veya kimlikle çekilebilir.

Engelli Maaşı 1000 TL Nasıl Alınır?

Engelli maaşı 1000 TL nasıl alınır sorusu vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Engelli maaşı alabilmek için öncelikle belirtilen şartları sağlamanız gerekir. Eğer belirtilen şartları eksiksiz bir şekilde sağlıyorsanız, kaymakamlıklara bağlı olan mal müdürlüklerine giderek engelli maaşı başvuru formu istemelisiniz. Sizlere verilen form üzerinde yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz alınacaktır. Başvurunuzun sonuçlandırılabilmesi için tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Yanlış bilgi vermek, başvurunuzun olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olacaktır. Başvurunuzun onaylandığına dair bir bilgilendirme aldıktan sonra takip eden ay içerisinde engelli maaşınızı PTT şubelerinden kolaylıkla çekebilirsiniz.

Engelli Maaşı Alanlara Müjde

Yılın belirli zamanlarında devlet kurumlarından veya vakıflardan engelli maaşı alan vatandaşlara müjdeli haber gelebilmektedir. Engelli maaşları her ne kadar TÜİK tarafından açıklanan enflasyona göre zamlansa da bazı zamanlarda ek zam müjdesi yapılmaktadır. Bu ek zamlar ile engellilerin devletten alacağı maaşlar artar. Bu da engelli ve yardıma muhtaç vatandaşların ekonomik sıkıntılarını bir nebze de olsa azaltacaktır. Engelli maaşı alanlar, son zamanlarda meydana gelen gelişmeleri takip edebilmek amacıyla, engelli maaşı alanlara müjde başlığı altında yazılan haberlere göz atabilirler. Bu haberlerde engelli maaşlarına gelen ek zamları veya yeni başvuruları görüntülemek mümkündür.

Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Engelli maaşı nasıl sorgulanır sorusu da herhangi bir nedenden ötürü engeli bulunan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Engelli maaşınızı sorgulayabilmek için başvuruda bulunduğunuz kurum ile iletişime geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra e-devlet hesabınıza giriş yaparak hizmet ekranından sorgulamaları gerçekleştirebilir ve anında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer herhangi bir kuruma başvuruda bulunarak engelli maaşı talebinde bulunduysanız, yapılan incelemeler sonucunda başvurunuz sonuçlandırılacaktır. Başvuru sonucu ise belirttiğiniz cep telefonu numarasına kısa mesaj olarak gönderilir. Eğer 30 günden fazla zaman geçmesine rağmen cep telefonunuza bir kısa mesaj gelmediyse kurumu arayarak başvurunuzun son durumunu sorgulamanız mümkündür. Kurum operatörleri sizlere her türlü konuda yardımcı olacaktır.

Yüzde 40 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Yüzde 40 engelli maaşı ne kadar sorusu da %40 engelli raporuna sahip olan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Kanunlara göre %40 engeli bulunan vatandaşlar üç ayda bir olmak şartıyla 979,77 TL maaş almaktadır. Ancak engel durumu herhangi bir nedenden ötürü değişen vatandaşların maaşları da değişkenlik göstermektedir. Engelli maaşları her yıl TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon oranlarına göre artar. Aynı zamanda engel yüzdesinin artması da maaşı artıran unsurlardan bir tanesidir. Sizler de bu bilgiler ışığında ilgili kurumlara başvuru yaparak engelli maaşı alabilir ve yaşadığınız ekonomik sıkıntıları azaltabilirsiniz. Konuyla alakalı daha fazla bilgi için kurum temsilcileri ile telefonda görüşerek aklınızdaki sorulara yanıt bulmanız mümkündür.

Evden Para Kazanmak İster Misiniz? Gelirim Evden ve Gelir Yuvan İş Fikirleri İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.